Registrácia

Zadajte prosím do nasledujúceho formulára svoj e-mail. Na Váš e-mail bude zaslaný link na dokončenie registrácie.

Zabudli ste svoje heslo?

Zadajte prosím do nasledujúceho formulára svoj prihlasovací e-mail. Na Váš e-mail bude zaslaný link, na ktorom si budete môcť nastaviť nové heslo.

Falošná viera a pravá viera

https://www.pexels.com/photo/bible-book-girl-knowledge-499180/

  • 15. Júl '17
  • 2 minúty
  • 1975
  • 8

„Robte si priateľov z nespravodlivej mamony, aby, keď sa pominie, prijali vás do večných stanov.“ Evanjelium podľa Lukáša 16:9

Prečo sú v Biblii verše, ako tento, čo tak naliehavo vyzývajú k skutkom? Sú ľudia, ktorí čítajú alebo počúvajú evanjelium či to, čo hovoríme o viere, a rýchlo si to osvoja. Svoje myšlienky nazývajú „vierou“. Ale nedôjdu ďalej ako k tomu, že viera je niečo, čo je v ich moci mať, alebo nemať, ako keby viera bola nejaké obyčajné ľudské dielo. Preto si myslia, že majú vieru hneď, ako sa im podarí vymyslieť v srdci myšlienku, ktorá hovorí: „Skutočne, učenie je správne a verím, že je to tak.“ A predsa, keď vidia a zažijú sami na sebe alebo na druhých, že sa nič nemení, skutky neprichádzajú a oni zostávajú v starom spôsobe života — podobnom tomu predtým –, myslia si, že viera nestačí; musí byť niečo viac, niečo väčšie. Vtedy odpadnú, kričia a hovoria: „Viera sama osebe na to nestačí!“ Prečo? Pretože je toľko ľudí, ktorí veria a neurobia viac než predtým, ani nenájdu v sebe odlišný postoj. To sú tí, ktorých Júda nazýva vo 8. verši svojho listu „blúznivcami“, keďže podvádzajú sami seba svojimi snami. Lebo čo iné je taká ich myšlienka, ktorú volajú vierou, ako len snom a nočným prízrakom viery, ktorú si oni sami vytvorili v srdci bez Božej milosti? Títo budú neskôr horší, ako boli predtým. Pretože sú ako tí, o ktorých Pán hovorí v Evanjeliu podľa Matúša 9:17, že dávajú nové víno do starých mechov, ktoré prasknú: počujú Božie slovo a nechápu ho, preto prasknú a budú len horší.

Skutočná viera, o ktorej hovoríme, sa však nedá vyrobiť našimi myšlienkami, je to len a len Božie dielo, bez akéhokoľvek nášho pričinenia, ako hovorí Pavol v Liste Rímskym (5:15): Je to Boží dar a milosť zaplatená Kristom. Preto je viera mocná, aktívna, nedočkavá a činná, obnovuje človeka; necháva ho znovu sa narodiť a vedie ho k úplne novému spôsobu existencie, takže je nemožné, žeby prestal konať dobro. To kvôli týmto snívačom a nimi vytvorenej viere písmo obsahuje verše o skutkoch — nie preto, aby nás učilo, že sa staneme dobrými prostredníctvom skutkov, ale aby nám poskytlo vonkajší dôkaz viery a aby sme mohli rozlišovať medzi falošnou a pravou vierou.

Pretože ak je viera opravdivá, koná dobro; ak nekoná dobro, je to určite len sen a falošné zdanie viery.

4,4/5 (8 hlasov)

Stránka chcemviac.com je zadarmo. Ak sa Vám náš obsah páči, podporte nás. Pribudne viac dobrého obsahu. Ďakujeme.

Chcem podporiť

Chcete dostávať EVS zamyslenia mailom? Prihláste sa na odber.

Kliknutím na tlačidlo „Prihlásiť“ vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním osobných údajov.

Ak máte záujem o pravidelné novinky z nášho webu, dajte nám svoju e-mailovú adresu, a my vám ich s radosťou každý týždeň pošleme.

Kliknutím na tlačidlo „Odoberať novinky“ vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním osobných údajov.