Timoteovi, milovanému synovi

Photo by Zach Reiner on Unsplash, https://unsplash.com/photos/people-around-table-K4XHVhJk6kw

  • 5. Júl '24
  • 1 minúta
  • 235

„Pavel, z Božej vôle apoštol Krista Ježiša podľa zasľúbenia života, ktorý je v Kristovi Ježišovi — Timoteovi, milovanému synovi. Milosť, milosrdenstvo, pokoj od Boha Otca a od Krista Ježiša, nášho Pána.“ (2. Tim 1:1–2)

Krása evanjelia všetkým na očiach. Timoteos je mamzer. Miešanec — bastard. Jeho mama je Židovka, otec Grék. Mojžiš hovorí: „Nech nevojde do zhromaždenia Hospodinovho miešanec — bastard, ani jeho desiate pokolenie nech nevojde do zhromaždenia Hospodinovho.“ (5. M 23:3) Podľa podania starších ho odmietli obrezať a desiate pokolenie chápali obrazne a znamenalo pre nich navždy. Nemohol čítať v synagóge. Nemohol byť súčasťou spoločných modlitieb. Žiaden židovský otec by mu nedal svoju dcéru za ženu, keďže ich deti by tiež niesli jeho údel. Timoteos je vyvrheľ svojej komunity. 

Pavol prichádza hlásať evanjelium do Lystry. Hovorí, že prišiel Mesiáš a pozýva do svojho kráľovstva spravodlivých aj vyvrheľov. Colníkov, neviestky, mamzerov, eunuchov, dokonca aj pohanov. Reakciou je úžas aj hnev. Pavla kameňujú a vyvlečú za mesto.

Pavol sa však neskôr vráti a povolá Timotea za svojho učeníka. Viete si predstaviť tú radosť Timotea, keď to oznamuje svojej mame? To samotné by stačilo na úžas.

Evanjelium sa tu ale nekončí. Ježiš povedal: „Amen, hovorím vám: Niet nikoho, kto opustil dom, bratov alebo sestry, matku alebo otca, deti alebo polia pre mňa a pre evanjelium, aby nedostal teraz v tomto čase stonásobne viac: domy, bratov, sestry, matky, deti i polia, hoci s prenasledovaním, a v budúcom veku večný život.“

Z vyvrheľa Božie dieťa a milovaný syn. Toto je aj náš príbeh. Napĺňa ťa to úžasom?

Pane, rozširuj svoje kráľovstvo. Nech sa napĺňa Tvoje slovo, nech svet vidí naše nové domy, bratov, sestry, matky, deti i polia a nech žasne nad našou vzájomnou láskou.

4,7/5 (19 hlasov)

Stránka chcemviac.com je zadarmo. Ak sa Vám náš obsah páči, podporte nás. Pribudne viac dobrého obsahu. Ďakujeme.

Chcem podporiť

Ak máte záujem o pravidelné novinky z nášho webu, dajte nám svoju e-mailovú adresu, a my vám ich s radosťou každý týždeň pošleme.

Kliknutím na tlačidlo „Odoberať novinky“ vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním osobných údajov.