Registrácia

Zadajte prosím do nasledujúceho formulára svoj e-mail. Na Váš e-mail bude zaslaný link na dokončenie registrácie.

Zabudli ste svoje heslo?

Zadajte prosím do nasledujúceho formulára svoj prihlasovací e-mail. Na Váš e-mail bude zaslaný link, na ktorom si budete môcť nastaviť nové heslo.

00:00/00:00

Modli sa, aby si bol schopný sa modliť

https://stocksnap.io/photo/50DB3E1FC7

  • 24. Mar '18
  • 4 minúty
  • 1011
  • 138
  • 7

„Keď sa toto začne diať, vzpriamte sa a pozdvihnite hlavy, pretože sa približuje vaše vykúpenie.“ Luk 21:28

Kristus nás týmito slovami právom učí, že by sme sa mali skôr radovať a tešiť, keď vidíme, že sa približuje posledný deň. Chce poučiť tých, ktorí sa obávajú pre malomyseľnosť, aj keď sú inak zbožní, keď hovorí, že by sa mali vzpriamiť a pozdvihnúť hlavy, čo znamená, že by nemali od strachu a smútku vešať hlavu. V súlade s tým hovorí: „Počujete o vojnách a zvesti o bojoch; hľaďte, aby ste sa nestrachovali“ (Mt 24:6). Na konci sveta, keď všetky hriechy získajú prevahu a „ochladne láska mnohých“ (Mt 24:12), bude veľmi nebezpečné žiť medzi ľuďmi. A po tomto zmätku hriechov bude nasledovať ešte horší zmätok trestov a zla, vojen, hladu, moru a zničenie všetkého. Priateľu, kto by si neprial koniec takého zla?

Preto Kristus upokojuje svojich, ktorí budú v tom čase žiť, teda tých, ktorí sa modlia za oslobodenie od hriechu a každého zla, a sľubuje im, že ich vykúpenie je na dosah. Udeje sa potom niečo ohromné: kým iní hynú od strachu, Kristov ľud žije v nádeji a radosti a túži po tom, čoho sa všetci ostatní boja tak ako Kristov ľud hriechu: kým všetci ostatní lipli na hriechu a milovali ho, on ho neznášal. Tu môžeš vidieť, že je len málo ľudí, ktorí sa správne modlia modlitbu Pánovu a túžia po príchode Božieho kráľovstva a vyslobodení zo všetkého zla, keďže je toľko tých, ktorí chcú, aby posledný deň nikdy nenastal. A pritom nevidia tento odsúdený a bezbožný strach, teda veľké brvno v svojich očiach, a robia veľa dobrého, aspoň tak si myslia, čím sa chcú oslobodiť od hriechu, hoci sa svojím konaním stávajú čoraz viac nespôsobilými pre posledný deň. Ak nevieš prekonať strach z posledného dňa vo svojom srdci, tak že si nevieš priať, aby prišiel posledný deň, potom si praj, aby si bol schopný priať si jeho príchod; modli sa, aby si sa mohol modliť; túž po tom, aby si vedel túžiť. Nezúfaj, ale buď smutný, že si taký slabý, že sa bojíš svojho vykúpenia. A nepochybuj, že ťa Boh vypočuje, ako zasľúbil: „každý, kto prosí, dostane, a kto hľadá, nájde; a kto klope, tomu bude otvorené“ (Lk 11:10). Nech ťa poteší, že tu sú aj iní, ktorí po tom tiež túžia a prosia za teba. Vedz, že tento strach musí byť z teba vykorenený; inak budeš na veky odsúdený. Lebo je to hriech proti Duchu Svätému — marí milosť a tvoje vykúpenie a obhajuje hriech, ktorý nechce byť vykorenený.

3,6/5 (13 hlasov)

Chcete dostávať EVS zamyslenia mailom? Prihláste sa na odber.

Kliknutím na tlačidlo „Prihlásiť“ vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním osobných údajov.

Ak máte záujem o pravidelné novinky z nášho webu, dajte nám svoju e-mailovú adresu, a my vám ich s radosťou každý týždeň pošleme.

Kliknutím na tlačidlo „Odoberať novinky“ vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním osobných údajov.