Registrácia

Zadajte prosím do nasledujúceho formulára svoj e-mail. Na Váš e-mail bude zaslaný link na dokončenie registrácie.

Zabudli ste svoje heslo?

Zadajte prosím do nasledujúceho formulára svoj prihlasovací e-mail. Na Váš e-mail bude zaslaný link, na ktorom si budete môcť nastaviť nové heslo.

00:00/00:00

Pomazanie

Photo by rawpixel.com from Pexels, https://www.pexels.com/photo/person-holding-coins-1288483/

  • 15. Apr '19
  • 4 minúty
  • 629
  • 49
  • 8

„Keď bol v Betánii v dome Šimona Malomocného a sedel za stolom, prišla žena s alabastrovou nádobou drahocennej masti z pravej nardy. Rozbila alabastrovú nádobu a masť Mu vyliala na hlavu. Ale niektorí sa medzi sebou rozhorčene rozprávali: Načo bola táto strata masti? Lebo táto masť sa mohla predať za viac ako tristo denárov a (tie) dať chudobným. I dohovárali jej. Ale Ježiš povedal: Nechajte ju; čo ju zarmucujete? Dobrý skutok mi preukázala. Lebo chudobných vždy máte so sebou, a keď budete chcieť, budete im môcť dobre činiť; ale mňa nemáte vždy. Čo mohla, urobila: vopred mi pomazala telo na pohreb. Veru, hovorím vám: Kdekoľvek na celom svete bude sa zvestovať evanjelium, bude sa na jej pamiatku hovoriť aj o tom, čo urobila.“ (Mk 14:3–9)

„Aká strata!“ Toto je sťažnosť týkajúca sa toho, ako táto žena použila svoju drahú masť na pomazanie Ježiša. Ježiš to nechce počuť. Považuje analýzu našich činov čisto na základe nákladov a prínosov za nedostatočnú a skrachovanú. Aj keď mohli byť peniaze z predaja parfumu použité na mnohé dobré veci, Ježiš pokladá jej konanie za dokonale vhodné. Prečo? Pretože je to skutok uctievania. A vie, že život začína tým, čo uctievame.

Uctievaj nesprávne veci, a nič iné nevyjde úplne správne. Uctievaj ale živého Boha, ktorý sa za nás obetoval v Ježišovej obete, a máš nový zmysel toho, na čom záleží, a adekvátne si stanovíš v živote priority. Zrazu zistíš, že „strácaš“ svoj život na Ježišovi tým, že si ho odovzdal Jeho agende namiesto svojej vlastnej. To bude zahŕňať starostlivosť o spravodlivosť pre chudobných.

V protiklade s tým, čo sa niekedy predpokladá, Ježiš v tejto pasáži neminimalizuje našu zodpovednosť voči chudobným. V skutočnosti cituje 15. kapitulu Piatej knihy Mojžišovej, ktorá povzbudzuje k radikálnej štedrosti voči chudobným. Takáto štedrosť však plynie z uctievania Boha. Treba začať tým najdôležitejším! Postav Boha nado všetko ostatné ako jediné, čo si zaslúži tvoje uctievanie, a zistíš, že dávaš samého seba do najrôznejších nádherných spôsobov služby svetu.

Modlitba

Pane, príliš často uctievam nesprávne veci. Pomôž mi vidieť, že môj život má byť „stratený“ na Teba a až potom sa stane niečím krásnym, čo môžeš použiť v Tvojom svete. V Kristovom mene. Amen.

4,7/5 (11 hlasov)

Chcete dostávať EVS zamyslenia mailom? Prihláste sa na odber.

Kliknutím na tlačidlo „Prihlásiť“ vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním osobných údajov.

Ak máte záujem o pravidelné novinky z nášho webu, dajte nám svoju e-mailovú adresu, a my vám ich s radosťou každý týždeň pošleme.

Kliknutím na tlačidlo „Odoberať novinky“ vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním osobných údajov.