Jeho hlas na prvom mieste
Photo by Aaron Burden on Unsplash, https://unsplash.com/photos/selective-focus-of-green-gras-3TmLV0fLzfU
- 10. Jan '25
- 6 minút
- 41
Novoročné predsavzatie a modlitba
Žijeme vo svete zaplavenom slovami. Súťaž o vašu pozornosť, vaše oči a priestor v hlave — a to cez vaše uši — nebola nikdy agresívnejšia a nemilosrdnejšia. Náš moderný život sa hemží digitálnymi a analógovými hlasmi, ktoré sa uchádzajú o našu obmedzenú pozornosť. Dožadujú sa našich peňazí, času, energie, lásky a uctievania.
Ach, tie nespočetné, neprestajné hlasy moderného života a s nimi aj znepokojujúci nedostatok ticha! Hlasy z obrazoviek, hlasy v tlači, nesúzvuk hlasov, ktoré sprevádzajú a posilňujú nekonečné scrolovanie a množstvo obrázkov na našich obrazovkách, pohyblivých aj nehybných. Áno, aj my sme zaplavení vizuálmi, ale našim pixelom sa nedarí v tichu. Aj keď sa osamelosť stáva epidémiou, len málo osamelých pozná skutočné ticho a samotu.
Ako by sme sa mohli naučiť v takom čase a priestore, ako je ten náš, a pri takej príležitosti, akou je nový rok, lepšie prehlušiť vzdialené, digitálne hlasy, ktoré majú pre nás tak málo dôležitých správ, a lepšie počuť blízke, vzácne, stelesnené hlasy? A najmä, čo ak by mal Ježišov hlas najväčšiu váhu zo všetkých?
Počuť Jeho hlas
Ježiš hovorí, že jeho ovce budú počuť jeho hlas (J 10:3), poznajú jeho hlas (J 10:4) a počúvajú jeho hlas (J 10:16). Keď čítajú, znovu čítajú a rozjímajú o jeho slove v Písme, jeho ľud, osvietený jeho živým a činným Duchom, počuje hlas svojho živého a činného Kráľa, ktorý sedí v moci na tróne vesmíru.
V jeho živom a aktívnom slove počujú — my počujeme — jeho hlas hučať ako mnoho vôd (Zjav 1:15) a potešovať ako akordy mnohých hárf (Zjav 14:2). Počujeme, ako jeho majestátny hlas hromží ako trúba (Zjav 1:10), a rozsekáva nepriateľov ako dvojsečný meč, ktorý mu vychádza z úst (Zjav 1:16), a počujeme ho, ako trpezlivo stojí pri dverách a jemne klope (Zjav 3:20), pripravený vykonať svojím slovným skalpelom najnáročnejšie operácie na záchranu života.
Ten istý hlas, ktorý povedal: „Lazár, poď von“ (J 11:43) a hlasno volal z kríža (Mt 27:46, 50) — a jedného dňa ohlási: „Ajhľa, stánok Boží s ľuďmi“ (Zjav 21:3). Ten istý hlas hovorí aj v roku 2025 prostredníctvom svojho písaného slova a Ducha.
Čo by mohlo znamenať, aby bol Ježišov hlas v našich životoch skutočne na prvom mieste? Viac ako podcasty, rádio a Spotify. Viac ako televízia a filmy. Viac ako hlasy na športovom kanály a nočnej šou a televíznych správ a YouTube. Viac ako hlasy moderátorov a horúce príspevky online influencerov a nekonečné politické táraniny.
Čo by mohlo znamenať, že jeho hlas bude skutočne na prvom mieste?
Prvý v radosti
Začnite srdcom. Naším cieľom a najhlbšou modlitbou je, aby sme podobne ako Ján Krstiteľ patrili medzi priateľov, ktorí sa veľmi radujú z hlasu nášho ženícha (J 3:29). O túto radosť sa dlhodobo usilujeme čerstvými predsavzatiami a modlitbami na začiatku nového roka: za lepšie srdce, pomaly a tvrdohlavo sa reformujúci rámec tvarovateľnosti našej duše.
Ako často počujeme kresťanov pripustiť (niekedy ako skrytú výhovorku), že sú „nastavení“ určitým spôsobom? Samozrejme, existujú oblasti, v ktorých sme nastavení určitým spôsobom. Často však hovoríme o takých oblastiach, ktoré sú v skutočnosti tvarovateľné. A spoločnosť nám v tom nepomáha. Náš svet začal predstierať tvarovateľnosť práve na miestach, kde je niečo dané (ako je pohlavie) a predstierať niečo dané na miestach, kde sme tvarovateľní (túžby a potešenie).
Dobre si to zapamätajte do nového roka: vaše túžby, dobré aj zlé, nie sú dané. Možno sa vám v danom momente nepodarí jednoducho si vyvolať určitý pôžitok alebo znechutenie, ale časom môžete preškoliť svoje chuťové bunky. V skutočnosti každým dňom buď upevňujete a prehlbujete svoje srdce v jeho súčasných túžbach a pôžitkoch, alebo ho preškoľujete na iné (R 6:19; 12:2).
Takže toto je okrem iných návrhov to, o čo sa snažíme v novoročných predsavzatiach a modlitbách: pretvárať, upravovať, preškoľovať svoje srdce, aby sa tešilo z toho, čo je skutočne príjemné (a aby nachádzalo primerané znechutenie v tom, čo je skutočne odporné). Snažíme sa získať nové chute, sväté chute. A niet osoby a niet hlasu, ktorý by bol hodnejší nášho najväčšieho potešenia ako hlas Ježiša.
Prvý v úcte
Potom, keď sa Ježišov hlas stane tým, ktorý sa nám najviac páči, jeho hlas bude mať v našom živote väčšiu funkčnú autoritu a moc. Rastieme v uplatňovaní a dodržiavaní jeho slova. Napriek našim starým inštinktom hriešnikov, „uprostred tohto prevráteného a skazeného pokolenia“ (F 2:15), sa učíme uprednostňovať Ježišov hlas v Písme pred chórom iných hlasov, vrátane našich vlastných.
V časoch, keď sa mnohí na verejnosti rýchlo zahrávajú s pravdou, by sme sa mohli nanovo zmobilizovať pre pravdu aj bez toho, aby sme pozornejšie načúvali Kristovmu slovu. Ale ako povedal Ježiš Pilátovi: „Každý, kto je z pravdy, čuje môj hlas“ (J 18:37).
Ste naozaj „z pravdy“? Počúvate skutočne, prakticky, zvyčajne Ježišov hlas a uprednostňujete jeho slovo pred vlastnými preferenciami a straníckymi kolegami, keď na jednej strane hovorí: „Od počiatku stvorenia však stvoril ich [Boh] ako muža a ženu“ (Mk 10:6) alebo na druhej: „Milujte svojich nepriateľov, čiňte dobre tým, čo vás nenávidia“ (L 6:27)?
Počúvate jeho slová a počúvate ho, keď prostredníctvom svojich apoštolov hovorí, že tí, ktorí praktizujú homosexualitu, nebudú dedičmi kráľovstva (1. K 6:9; 1. Tim 1:10), ani tí, ktorí ohovárajú (1. K 6:10)? „Manželstvo všetci majte v úcte“ (Žid 13:4). Amen. A v ďalšom verši: „Vaše správanie nech je bez lakomstva, buďte spokojní s tým, čo máte“ (Žid 13:5). Amen. Na jednej strane: „Nežite už viac, ako pohania“ (Ef 4:17); na druhej: žite „vo všetkej pokore, nežnosti a trpezlivosti, znášajte sa vospolok v láske a usilujte sa zachovávať jednotu ducha“ (Ef 4:2–3).
Podriadenie sa Ježišovmu hlasu nás sotva prinúti dobre zapadnúť do svetských skupín tejto generácie. Udrží nás to na svätej pôde, namiesto toho, aby sme sa hnali doprava alebo doľava s vlnou preferovaných hlasov. Uchráni nás to pred tým, aby sme si tu skutočne našli domovinu s mnohými tvárami nevery. Ježišove slová budú z každej strany bičom, ktorý nás ochráni pred rafinovanými svetskými nástrahami, ktoré by nás udomácnili skôr v tunajších mestách (alebo tunajších dedinách) než v meste, ktoré má prísť.
Prvý hlas každý deň
Nakoniec, takáto radosť a úcta k Ježišovmu hlasu povedie k rastúcemu pocitu potreby a radosti, aby sa jeho slovo stalo jasnou, objektívnou a preukázateľnou prioritou v našom živote — a to na každej úrovni.
Nechcem tu navrhovať žiadne nové zákony o tom, že všetci praví kresťania majú robiť ranné pobožnosti. Mnohé svedectvá kresťanov v priebehu storočí oslavujú prioritu začínania dňa a určovania nálady a trajektórie dňa Ježišovým hlasom, ale môžem pripustiť niekoľko výnimiek v niektorých obdobiach života.
Nech už tvrdíme čokoľvek o svojich sklonoch alebo nastaveniach, to, čo robíme ráno ako prvé, je výpovedné. Do istej miery to odhaľuje priority našej duše.
Je zvláštne, že väčšina z nás po prebudení hľadá slová, aj keď vedome. Možno je to jedna z vecí, ktoré Boh hlboko zabudoval do našich ľudských duší, aby sme sa prebúdzali a hľadali smer a potravu, nielen fyzickú, ale aj duchovnú. Je tragické, že mnohí svoj ranný hlad upriamujú na oznámenia a správy, na sociálne siete a správy, na videoklipy a správy. Niektorí sa obracajú aj na správy.
Ale tento hlad duše, s ktorým sa prebúdzate každé ráno, nie je navrhnutý tak, aby sa živil dnešnými správami, ale nadčasovými dobrými správami. A to nielen prostredníctvom vlastného vyskúšania evanjeliových právd, ktoré si pamätáme z predchádzajúcich stretnutí, ale prostredníctvom nového spoločenstva s Bohom evanjelia, v jeho Synovi, prostredníctvom jeho Ducha, prostredníctvom jeho písaného slova.
„Prvý hlas každý deň“ neznamená „len prvý“, ako keby sme mohli začať venovať pozornosť Ježišovi, potom ísť ďalej a sotva sa nám jeho osoba a hlas vrátia do vedomia. Chceme, aby jeho hlas v nás pretrvával, teda zostal po celý deň, nielen ráno (J 5:38; 8:31; 15:7; 1. J 2:14). Môžeme sa teda pýtať aj na posledný hlas každý deň. A v jeho priebehu. Veď ten šťastný človek z Prvého žalmu, ktorý „v zákone Hospodinovom má záľubu,“ nevyužíva len rána, ale „rozjíma dňom-nocou“ (Ž 1:2).
Rozhodnuté
Možno by ste si spolu so mnou mohli dať do nového roka toto predsavzatie: dať na prvé miesto Ježišov hlas. Na prvé miesto v radosti, na prvé miesto v úcte, na prvé miesto každý deň. Na prvom mieste v uprednostňovaní, v moci, v priorite.
Rozhodnime sa, že v tomto novom roku nás bude ovládať a oslobodzovať hlas všemohúceho Boha skrze jeho večného Syna v Písme. Prostredníctvom čítania, opätovného čítania a rozjímania Biblie. Pozorným sedením pri vernom kázaní. Prostredníctvom angažovaného zapojenia sa do života cirkvi, s ľuďmi Biblie.
Rozhodli sme sa: v roku 2025 dať na prvé miesto Ježišov hlas.
David Mathis © Desiring God. Website: desiringGod.org
Pôvodný článok nájdete na: www.desiringgod.org
Stránka chcemviac.com je zadarmo. Ak sa Vám náš obsah páči, podporte nás. Pribudne viac dobrého obsahu. Ďakujeme.