Pre bohatších, aj chudobnejších

Photo by Vitaly Taranov on Unsplash, https://unsplash.com/photos/person-holding-us-dollar-banknote-OCrPJce6GPk

  • 14. Jan '25
  • 9 minút
  • 45

Ako spravovať peniaze v manželstve

Ak by ste robili prieskum medzi manželskými pármi o ich cieľoch v oblasti hospodárenia s peniazmi, väčšina odpovedí by sa zamerala na určitú formu finančného úspechu. Väčšina ľudí sa snaží nahromadiť lepšie domy, krajšie autá, viac hračiek a väčšie dôchodkové účty. Keď však príde na sen o finančnej prosperite a zabezpečení, mali by sme sa spýtať: „Čí je to sen?“ Možno to je americký sen — ale je to sen vzkrieseného Ježiša? A keďže to, čo ho oslavuje, je aj pre naše dobro, je to sen, ktorý je v konečnom dôsledku v najlepšom záujme našej rodiny?

Proces objavovania Božej vôle v oblasti peňazí a majetku môže nadchýnať a zároveň oslobodzovať. Pre mňa a moju zosnulú manželku Nanci bol náš rast v oblasti finančného hospodárenia paralelný s duchovným rastom. Vlastne ho aj poháňal. Učili sme sa o viere, milosti, oddanosti, štedrosti a Božom zabezpečení. Mali sme náročné diskusie o dávaní, ktoré nakoniec posilnili naše manželstvo a spojili nás okolo spoločného cieľa investovať do večnosti.

Ježiš použil slovo makarios, čo znamená „robiť radosť“, a povedal: „Blahoslavenejšie je dávať, ako brať“ (Sk 20:35). S Nanci sme zistili, že šťastie, nie povinnosť preniká do teológie peňazí, ktorá uctieva Boha. Keď milosťou nasýtení učeníci zmýšľajúci o kráľovstve používajú Božie peniaze a majetok, plnia tak prvé a druhé najväčšie prikázanie. Zhromažďujeme poklady v nebi, aby sme „dosiahli skutočný život“ (1. Tim 6:19).

Nasledujúce zásady vám a vášmu partnerovi pomôžu rozvíjať životný štýl dobrého správcovstva, ktorý prinesie ovocie teraz i navždy.

1. Uvedomte si nebezpečenstvo života zameraného na majetok

Hoci na peniazoch nie je vo svojej podstate nič zlé, niečo je zúfalo zlé na oddanosti peniazom. „Ale tí, čo chcú zbohatnúť, upadajú do pokušenia a do osídla… Koreňom všetkého zla je zaiste milovanie peňazí“ (1. Tim 6:9–10).

Pochopenie nebezpečenstva materializmu nás môže oslobodiť, aby sme mohli prežívať radosť zo správcovstva zameraného na Krista. Ježiš hovorí o „klame bohatstva“ (Mk 4:19). Žalmista varuje: „Ak rastie majetok, neprikladajte srdce“ (Ž 62:11). Nikto z nás nie je imúnny voči zmene hodnôt, ktorú bohatstvo spôsobuje.

Veci majú hmotnosť, na veci pôsobí gravitácia, a gravitácia nás drží na obežnej dráhe okolo vecí, ktoré hromadíme. Jeden priateľ mi povedal, že keď sa s jeho manželkou vzali, trávili čas spoločnými prechádzkami, hraním hier a čítaním. Boli spokojní. Neskôr, keď sa ich príjmy zvýšili, zistili, že sú v pasci kvôli zmene priorít. Peniaze a majetok dostali postupne prednosť pred Bohom, cirkvou a zmysluplne stráveným spoločným časom.

Štúdie a neoficiálne dôkazy ukázali súvislosť medzi zvýšením príjmu a manželskou neverou. Samozrejme, nejde o samotný príjem, ale o životný štýl, ktorý ho podporuje. Kresťan môže zarábať milión dolárov ročne, štedro rozdávať, žiť skromne a vyhnúť sa mnohým dodatočným pokušeniam k nemravnosti. Nie je dôležité, koľko zarábame. Ide o to, koľko si ponecháme.

Ako môžeme rozpoznať, či sa dostávame do pasce materializmu? „Lebo kde je tvoj poklad, tam bude aj tvoje srdce“ (Mt 6:21). Ježiš hovorí: „Ukáž mi svoj bankový výpis, výpis z kreditnej karty a svoje účty a ja ti ukážem, kde je tvoje srdce.“ To, čo robíme so svojimi peniazmi, je nespochybniteľným vyjadrením našich hodnôt.

Boh vyhlasuje: „Čokoľvek je pod celým nebom, je moje“ (Job 41:11, Anglická štandardná verzia). Božie vlastníctvo všetkého je základom biblickej teológie peňazí a protijedom na materializmus. Verní správcovia peňazí, ktorí sú si veľmi dobre vedomí skutočnosti, že to, čo máme, je Božie a nie naše, sa s ním pravidelne radia, ako realizovať jeho biblické investičné priority.

2. Nech je štedré dávanie vašou prioritou

Povzbudzujem vás, aby ste sa zaviazali pravidelne prispievať miestnej cirkvi a okrem toho aj na misie a iné služby. Začnite tým, že si stanovíte sumu, ktorú chcete dávať — odporúčam nie menej ako 10 percent — a držte sa jej, aby ste si svojimi prvotinami uctili Boha (Pr 3:9). Ak chcete, aby požehnal financie vašej rodiny, nevystavujte sa kliatbe neposlušnosti.

„Šťastie, nie povinnosť, preniká do teológie peňazí, ktorá uctieva Boha.“

Tak ako hrom nasleduje po blesku, dávanie nasleduje po milosti (2. K 8:1–2). Ak sa vás dotkne Božia milosť, nemôžete si pomôcť a budete štedro dávať! Keď vám potom Boh zverí viac, pripomeňte si, prečo: „a vo všetkom budete obohatení na všemožnú štedrosť“ (2. K 9:11). (Na rozdiel od evanjelia prosperity, nám Boh nepomáha, aby sa zvýšila naša životná úroveň, ale aby sa zvýšila naša úroveň dávania.)

Ak ste nemali vo zvyku dávať, môže byť náročné začať. Ja sa však ľudí pýtam: „Keby vám znížili plat o 10 percent, zomreli by ste?“ Samozrejme, že nie! Boh je dosť veľký na to, aby sa o vás postaral, ak vykročíte s vierou a vrátite mu to, čo mu v prvom rade patrí.

Čo ak sa s partnerom nezhodujete v otázke dávania? V priebehu rokov som sa naučil, že moja túžba obetavo dávať sa niekedy môže Nanci zdať necitlivá. Keď som sa naučil byť k nej (a k našim dcéram) štedrejší, Nanci už nemala pocit, že dávanie na účely Božieho kráľovstva konkuruje potrebám našej rodiny. Vďaka mnohým rozhovorom sa naučila nachádzať čoraz väčšiu radosť v dávaní a ja som sa naučil nachádzať čoraz väčšiu radosť v spoločnom raste a vedení — ale nie v tlačení alebo ťahaní. Držali sme sa za ruky, aj keď niekedy bol jeden z nás o krok vpred. (S pribúdajúcimi rokmi bola stále viac vpredu ona.)

Samozrejme, Boh chce, aby sme s peniazmi robili veľa dobrých vecí, ktoré nezahŕňajú dávanie. Musíme napríklad zabezpečiť základné materiálne potreby našej rodiny, napríklad 1. Tim 5:8. Ale tieto dobré veci sú len začiatkom. Peniaze, ktoré nám Boh zveruje, sú večným investičným kapitálom. Každý deň je príležitosťou kúpiť si ďalšie podiely v jeho kráľovstve!

3. Stanovte si rozpočet, aby ste mohli rozumne míňať a šetriť

Keďže dlhodobé dôsledky sú vážne, keď sa pár nezhodne na otázke peňazí, musím dostatočne zdôrazniť dôležitosť diskusie o finančných záležitostiach. Začnite tým, že si budete starostlivo zaznamenávať výdavky, aby ste zistili, kam vaše peniaze v súčasnosti smerujú. Potom určte, kam by mali smerovať. To sa stane základom vášho rozpočtu. (Keď som bol pastorom, stretával som sa s rodinami, ktoré sa riadili rozpočtom a vystačili si so skromným príjmom. Stretával som sa aj s inými, ktorí zarábali oveľa viac a pravidelne sa dostávali do finančnej krízy.)

Pre niektorých je najpraktickejším spôsobom tvorby rozpočtu obálkový systém. Po výbere peňazí sa hotovosť vloží do obálok určených na dávanie, bývanie, jedlo, plyn, komunálne služby, zábavu, oblečenie, úspory atď. Ak v polovici mesiaca v obálke na zábavu nič nezostane, už žiadne kino ani stravovanie vonku. Ak v jednej oblasti prehnane míňame, musíme to kompenzovať šetrením v inej oblasti. Obálkový systém sa môže zdať zastaraný, ale učí nás, že zdroje sú obmedzené, čo je neoceniteľná lekcia.

Aká je správna rovnováha medzi tým, koľko dávame, koľko míňame na to, čo potrebujeme a chceme, a koľko šetríme? Verím, že napätie, ktoré sa v tejto otázke odráža, je zdravé. V modlitbe môžeme hľadať Božie vedenie a byť odhodlaní nasledovať ho, ako najlepšie to dokážeme.

Ježiš nám hovorí: „Ale hľadajte najprv kráľovstvo Božie a Jeho spravodlivosť a všetko toto [čo budete jesť, piť a obliekať si] bude vám pridané“ (Mt 6:33). Na rozdiel od pohanov, ktorí „všetko toto hľadajú“ a sú „ustarostení o zajtrajší deň,“ veriaci môžu dôverovať Bohu (Mt 6:25–34). Ak veríme, že Boh nás stvoril a môže nás vykúpiť a previesť cez smrť, aby sme s ním strávili večnosť, môžeme mu veriť, keď hovorí, že sa postará o naše materiálne potreby.

4. Vyhýbajte sa dlhom, okrem výnimočných prípadov

Rozhodnutie žiť na dlh (s výnimkou zvládnuteľných súm, ako je splácanie hypotéky v rámci vašich možností) je v konečnom dôsledku pre dušu a manželstvo umŕtvujúce. Nikdy nie je rozumné žiť nad rámec svojich príjmov. V manželstve to vždy vyvolá konflikt.

Dôvera znamená veriť, že Boh sa postará o naše potreby. Keď sa však zadlžujeme, zvyčajne to robíme preto, aby sme si zaobstarali to, čo chceme, nie to, čo potrebujeme. Biblia nás preto varuje pred zadlžovaním. V evanjelickom preklade Listu Rímskym 13:8 sa píše toto: „Nikomu nič nedlhujte.“ Zdá sa, že to zakazuje zadlžovanie. Iné (anglické) preklady píšu: „Nech žiadny dlh nezostane nesplatený.“ To by umožňovalo dlh, ak by bol čo najskôr splatený.

Nie všetky dlhy sú však rovnaké. Súcitím s tými, ktorí sa ocitli v situácii, keď sa po modlitbe a zhodnotení situácie zdá, že dlh je jedinou alternatívou. V takýchto prípadoch nie je nič múdrejšie ako dávať v prvom rade Bohu, obmedziť výdavky a systematicky splácať dlh tak odhodlane, ako je to len možné.

Niektorí považujú hypotéky za výnimku, ako sa vyhnúť zadlžovaniu, a môžu si požičať na kúpu domu za rozumnú cenu namiesto prenájmu. Bohužiaľ, mnohí ambiciózni majitelia domov si kupujú dom nad rámec svojho rozpočtu. Istý pár, ktorý poznám, si vzal veľkú hypotéku, ktorá závisela od príjmov oboch. Keď manželka otehotnela, uvedomili si, že ak si chcú udržať dom, budú musieť porušiť svoje presvedčenie, že nesmú nechať dieťa v škôlke, kým matka pracuje.

A čo kreditné (úverové) karty? Niektorí ich používajú kvôli pohodliu a splácajú dlžnú sumu na každom výpise, aby sa vyhli úrokom. Nanci a ja sme to tak robili. Tento prístup má svoje výhody, ale aj nevýhody. Samotné pohodlie kreditnej karty je často záväzkom — a predstavuje pokušenie.

Tu je niekoľko rozumných usmernení:

  • Nikdy nepoužívajte kreditné karty na nič iné okrem nákupov v rámci rozpočtu.
  • Každý mesiac splácajte svoje kreditné karty.
  • Hneď prvý mesiac, keď máte účet, ktorý nemôžete zaplatiť v plnej výške, kartu zničte, splaťte účet, a neberte si ďalšiu.

5. Užívajte si život na Božiu slávu

Ako veriaci v materialistickej kultúre by sme mali prijať životný štýl, ktorý uvoľní peniaze na ďalší pokrok evanjelia. A pritom odpoveďou nie je asketizmus, presvedčenie, že peniaze a majetok sú vo svojej podstate zlé. Náš Boh je štedrý darca (R 8:32). Poskytuje nám radosti a pohodlie, ktoré chce, aby sme si užívali: „Či teda jete, alebo pijete, a čokoľvek činíte, všetko čiňte na slávu Božiu!“ (1. K 10:31)

V priebehu rokov sme s Nanci míňali primerané sumy peňazí na dovolenky, ktoré nám slúžili na načerpanie nových síl. Dokonca aj keď boli naše dievčatá malé, organizovali sme si večerné rande, pretože sme verili, že jednou z najlepších vecí, ktoré môžeme urobiť pre naše deti, je udržať pevné manželstvo. (Urobte si z randenia s partnerom prioritu. Zapíšte si to do svojho rozvrhu a rozpočtu!)

Písmo hovorí, že svoju nádej nemáme vkladať do materiálnych vecí, ale „v Boha, ktorý nám bohato dáva všetko na požívanie“ (1. Tim 6:17). To znamená, že by sme sa nemali cítiť vinní za to, že sa tešíme z jeho darov! Boh neočakáva, že jeho nasledovníci budú žiť ako väzni v cele, nikdy nebudú hodovať ani oslavovať život. Zveruje nám peniaze, aby sme sa starali o svoje potreby a potreby druhých, ale aj preto, aby sme sa mohli tešiť zo života, ktorý nám dal.

Investujte do večnosti — spoločne

Mnohí kresťania zhromažďujú svoje poklady na zemi. Nakoniec cúvajú do večnosti a smerujú preč od svojich pokladov. Kristus nás vyzýva, aby sme to obrátili — aby sme si svoje poklady zhromažďovali v nebi. Takto nás každý deň bude posúvať bližšie k nášmu pokladu.

V posledných rokoch života sme s Nanci premýšľali o tom, ako sme z Božej milosti investovali do večnosti a spoločne slúžili Pánovi Ježišovi. To, čo ležalo za nami, malo význam, ale to, čo nás čakalo na druhej strane smrti, bolo to, na čo sme sa celý život pripravovali.

Krátko pred jej smrťou som držal Nanci za ruku a ona s úsmevom a slzami povedala: „Randy, ďakujem ti za môj život.“ Odpovedal som jej, tiež s plačom: „Nanci, ďakujem ti za môj život.“ Boh si nás použil, aby sme navzájom duchovne rástli a stali sa lepšími Ježišovými nasledovníkmi. Určite sme nerobili všetko správne, ale s Božou pomocou sme sa snažili zhromažďovať oveľa väčšie poklady v nebi ako na zemi.

Povzbudzujem vás, aby ste Krista postavili do centra svojho manželstva a financií. Nikdy to nebudete ľutovať. Večné výnosy vám navždy prinesú radosť a vášmu Spasiteľovi slávu!

Randy Alcorn © DESIRING GOD. WEBSITE: DESIRINGGOD.ORG
PÔVODNÝ ČLÁNOK NÁJDETE NA: WWW.DESIRINGGOD.ORG

2,7/5 (3 hlasy)

Stránka chcemviac.com je zadarmo. Ak sa Vám náš obsah páči, podporte nás. Pribudne viac dobrého obsahu. Ďakujeme.

Chcem podporiť

Ak máte záujem o pravidelné novinky z nášho webu, dajte nám svoju e-mailovú adresu, a my vám ich s radosťou každý týždeň pošleme.

Kliknutím na tlačidlo „Odoberať novinky“ vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním osobných údajov.