Len počkaj, kým sa tvoj otec vráti domov…
Photo by J. Balla Photography on Unsplash, https://unsplash.com/photos/person-wearing-silver-and-white-analog-watch-y5smYsKqyo8
- 11. Jan '25
- 3 minúty
- 160
Niektoré hebrejské slová sa naozaj nedajú preložiť do slovenčiny a pakad je jedným z najfascinujúcejších. V závislosti od kontextu to môže byť nádherné alebo hrozné slovo.
Ako je to možné? Nuž, predstavte si, že máte opäť dvanásť rokov. Jedného popoludnia na vás mama zakričí: „Len počkaj, kým sa tvoj otec vráti domov!“
Čo tým myslela?
To závisí od kontextu.
Možno máte narodeniny a váš otec išiel kúpiť pizzu, zmrzlinu a balóny na veľkú oslavu, ktorú budete mať. Potom sa už neviete dočkať.
Ale možno tvoja mama práve objavila vysvedčenie plné pätiek pod plesnivou kopou bielizne v tvojej neupratanej izbe. Potom to má veľmi zlovestný podtón.
To je to, čo slovo „pakad“ znamená. Môže byť úžasné alebo hrozné, podľa toho, kde ho nájdete.
Preklad Biblie kráľa Jakuba prekladá slovo pakad ako „návšteva“, ale rýchlo zistíte, že „návšteva“ nie je slovo, ktoré bežne používame. Nikdy sa nevzťahuje na zaklopanie na dvere človeka a pozdravenie. Pravdepodobne ste však počuli, že sa používa v Žalme 8:5 (Roháčkov preklad):
„Čo je smrteľný človek, že pamätáš na neho, a syn človeka, že ho navštevuješ!“
Moderné verzie tu prekladajú „návštevu“ ako „starať sa“. Nájdete ho opäť v Rút 1:6, kde Boh „navštívil“ svoj ľud tým, že ukončil jeho hladomor. Tu to znamená, že Boh im prišiel na pomoc, zachránil ich z krízy. A potom v 1 Samuel 2:21, Boh „navštevuje“ Annu tým, že vypočuje jej plačlivé modlitby za syna.
Môže to byť úžasná vec, keď vás Boh „navštívi“ v tom zmysle, že vypočuje vaše modlitby a zachráni vás z tiesne. A je jednoducho úžasné, že Boh sa o nás stará a pamätá na nás a naše každodenné potreby.
Navštívenie hriechov
Teraz však uvažujme o tom, ako je slovo „pakad“ použité v Druhej knihe Mojžišovej 32:34 (Roháčkov preklad):
„Ale keď prijde deň môjho navštívenia, navštívim na nich ich hriech.“
Tu má veľmi negatívny význam. Človek sa takejto „návštevy“ bojí, rovnako ako sa bojí príchodu otca domov, keď spravil niečo zlé a mama ho chce potrestať.
V každom z týchto riadkov, pozitívnom aj negatívnom, sa slovo pakad vzťahuje na myšlienku „venovať pozornosť“. Keď Boh venuje človeku pozornosť, stará sa o neho. Keď venuje pozornosť niekoho modlitbám, odpovedá na ne. Ale keď venuje pozornosť niekoho hriechom, trestá ich.
Proroci si boli plne vedomí ostrosti dvojsečnej čepele slova pakad, a preto chceli poukázať na to, že v tom istom riadku použili oba významy. Stačí si vypočuť, ako ho Jeremiáš poetickým, paradoxným spôsobom použil na odsúdenie skorumpovaného vedenia Izraela v Jeremiášovi 23:2:
„Preto takto vraví Hospodin, Boh Izraela, o pastieroch, ktorí pasú môj ľud: Vy ste rozohnali moje ovce, rozplašili ste ich a nedávali na ne pozor. Ajhľa, ja vás potrestám za vaše zlé skutky — znie výrok Hospodinov.“
Pretože oni nedávali pozor na jeho ovce, On ich potrestá za ich hriechy!
O niekoľko riadkov neskôr, v Jeremiášovi 23:12, prorok opäť používa toto slovo, aby hovoril o „roku ich navštívenia“ (pekudah). Jeremiáš oznamoval, že čoskoro nastane čas, keď Boh zameria svoju pozornosť ako laserový lúč na stav svojho národa. Bude to čas veľkého svetla alebo veľkej skazy? Kvôli ich hriechu by to bola nepredstaviteľná katastrofa.
Ježiš oznámil aj Božie navštívenie
Podobne ako Jeremiáš, aj Ježiš žil v čase úpadku a tiež predpovedal, že na Jeruzalem príde skaza. A rovnako ako Jeremiáš, aj Ježiš použil slovo pakad na silné prorocké vyhlásenie v Lukášovi 19:42–44:
„Ó, keby si v takýto deň poznalo aj ty, čo [ti] je ku pokoju; ale je to teraz skryté pred tvojimi očami; lebo prídu na teba dni, že ťa tvoji nepriatelia oboženú valom a obkľúčiac, zovrú zo všetkých strán a zrovnajú ťa so zemou, i tvoje deti, a nenechajú v tebe kameň na kameni, pretože si nepoznalo čas svojho navštívenia.“
Ježiš nemal na mysli len jeho „návštevu“, keď prišiel na zem. Skôr použil slovné spojenie „čas vášho navštívenia“, aby hovoril o hrozivom čase Božieho skúmania skutkov jeho ľudu. Mohol to byť čas Božej záchrany, alebo, čo je pravdepodobnejšie, čas trestu.
Príchod Krista skutočne vystihuje najsilnejší význam slova pakad v hebrejskom kontexte. Tým, ktorí činili pokánie a nasledovali Krista, prišiel Boh na pomoc, aby ich navždy zachránil. Ale pre tých, ktorí ho ignorovali, by bol zdrojom ich trestu, keď by Boh „navštívil“ ich hriechy na súde, ktorý príde.
~~~~~
(„Pakad“ je jedným z hebrejských slov, ktoré rozoberám v mojej najnovšej knihe 5 hebrejských slov, ktoré by mal poznať každý kresťan.)
Lois Tverberg © Our Rabbi Jesus. Website: OurRabbiJesus.com
Pôvodný článok nájdete na: OurRabbiJesus.com
Stránka chcemviac.com je zadarmo. Ak sa Vám náš obsah páči, podporte nás. Pribudne viac dobrého obsahu. Ďakujeme.