Registrácia

Zadajte prosím do nasledujúceho formulára svoj e-mail. Na Váš e-mail bude zaslaný link na dokončenie registrácie.

Zabudli ste svoje heslo?

Zadajte prosím do nasledujúceho formulára svoj prihlasovací e-mail. Na Váš e-mail bude zaslaný link, na ktorom si budete môcť nastaviť nové heslo.

Ako nájsť pokoj vo vystresovanom svete

Photo by Frederik Sørensen from Pexels, https://www.pexels.com/photo/photo-of-a-person-standing-on-sea-dock-2404796/

  • 30. Okt '19
  • 4 minúty
  • 980
  • 16

Milujem vtáky. Zaujímam sa o nich od detstva a za tie roky som mal nemálo rozličných vtákov. Je na nich zaujímavé, že sa zdá, akoby vždy mali dobrú náladu. Deň začínajú svojím spevom.

Myslím si, že od vtákov sa môžeme niečo naučiť. V Kázni na vrchu ich Ježiš používa ako ilustráciu, aby nám jasne vysvetlil, ako sa vyrovnať so svojou ustarostenosťou a úzkosťou.

Povedal: „Pozrite vtákov nebeských: ani nesejú, ani nežnú, ani nezhromažďujú do stodôl, a váš Otec nebeský ich živí. Či vy nie ste omnoho viac ako oni? A tým, že ste ustarostení, kto z vás môže predĺžiť svoj vek čo aj len o lakeť?“ (Mt 6:26–27)

Aj keď Kristus predniesol tieto slová pred viac ako 2 000 rokmi, rezonujú v našej kultúre aj dnes — kultúre, ktorú ovláda ustarostenosť, napĺňa strach a ochromuje úzkosť.

Samozrejme, že Biblia nám hovorí, aby sme plánovali do budúcnosti. Biblia nám hovorí, aby sme usilovne pracovali, aby sme si šetrili peniaze. Je to veľmi praktická kniha. Ale Ježiš mal na mysli: „Nebuďte ustarostení pre tieto veci. Nedovoľte, aby sa z nich stalo niečo, čo vašu pozornosť odvedie od vecí, na ktorých v živote skutočne záleží.“

Vtáky nezvyknú byť vystresované, hoci žiaden vták nikdy nedostal nádej Neba. A predsa, každé ráno, keď vstanú, spievajú. Každý deň si zháňajú svoju potravu. Niektorí vtáci získavajú svoju potravu z mora. Iní ju získavajú zo zeme. Zvyšok sa potĺka pri McDonalde a čaká, kedy dopadnú na betón hranolky. Ale vtáky idú a hľadajú potravu. Robia poctivo to, čo treba.

Ježiš nevravel, že by sme nemali na tieto veci myslieť. Vravel, že by sme z nich nemali byť vystresovaní alebo nimi posadnutí, najmä nie na úkor duchovných vecí. Vtáky nie sú vystresované. Prečo by sme mali byť my?

Ak dovolíte, aby sa vás zmocnila ustarostenosť, môže sa vo vašom živote naozaj stať príčinou hlbokej depresie. V skutočnosti môže spôsobiť veľa problémov. Príslovie 12:25 hovorí: „Ustarostenosť v srdci skľučuje človeka, ale dobré slovo mu spôsobuje radosť.“

Skôr ako na to prišli vedci, ako na to prišli psychológovia, ako na to prišli takzvaní odborníci, upozorňovala Biblia, že ustarostenosť môže viesť k depresii.

Ako teda nad ňou zvíťazíme? Jeden spôsob je zamerať sa na potreby iných ľudí. Skúste to jeden deň. Výsledok vás možno prekvapí. Odborníci skutočne zistili, že keď dobrovoľne ponúknete svoje služby alebo čas na pomoc druhým, skutočne vám to zdvihne náladu. Vedci tomu hovoria opojný pocit pomocníka.           

Nemáme kontrolu nad tým, čo sa nám prihodí zvonka, ale môžeme mať kontrolu nad tým, ako na to budeme reagovať. O tom hovoril Ježiš. Nedovoľte, aby váš život napĺňala ustarostenosť a úzkosť.

Až príliš často sa snažíme ustarostenosť ospravedlniť. Niekedy si možno dokonca myslíme, že je cnosťou byť ustarostený. Ale to nie je. V skutočnosti si myslím, že byť ustarostený môže byť hriechom. A ak je ustarostenosť hriechom, potom je to hriech, ktorý som spáchal viac než raz.

Ozaj, čo je ustarostenosť? Je to nedostatok dôvery v Boha. Samotné slovo je v skutočnosti odvodené od slova v starej nemčine, ktoré znamená „dusiť sa“. Toto s nami dokáže urobiť ustarostenosť.

Ustarostenosť je druh duševného a emocionálneho škrtenia, ktoré môže poškodiť náš život, lebo ide  naozaj o neschopnosť dôverovať v Božiu prozreteľnosť. A čo je tá Božia prozreteľnosť? Ako kresťan jednoducho verím, že Boh riadi môj život a riadi všetko, čo prichádza do môjho života. Takže keď som ustarostený, v skutočnosti spochybňujem Boha.

Vo svojej Kázni na vrchu povedal Ježiš aj toto: „Keď teda poľnú trávu, ktorá dnes je a zajtra ju do pece hodia, Boh tak zaodieva, či nie skôr vás, ľudia malej viery?“ (Mt 6:30)

Všimnite si, že Ježiš nepoužil spojenie „bez viery“. Namiesto toho hovoril o „malej viere“. Pretože niektorí ľudia sú duchovne slabí, či majú malú vieru, majú sklon k ustarostenosti a úzkosti. Sú stále vystresovaní. Stále sa znepokojujú a sú porazení. Sú večne nervózni.

Ale nemusíme takto žiť. Ak je naša viera malá, potom ju potrebujeme zväčšiť. Potrebujeme ju posilniť. Ako?

Vo viere rastieme tak, že študujeme Božie Slovo a veríme v neho. Keď počúvam Božie Slovo, dívam sa na všetko z nadhľadu. Vidím Boha takého, aký je. Vidím život so všetkými jeho výzvami taký, aký je. Všetko vidím tak, ako by som mal vidieť.

Namiesto ustarostenosti daj Boha a Jeho Slovo, Bibliu, na prvé miesto vo svojom živote. Vymeň svoju ustarostenosť za chválu. Ježiš povedal: „Ale hľadajte najprv kráľovstvo Božie a Jeho spravodlivosť a všetko toto bude vám pridané“ (Mt 6:33). „Hľadajte najprv“ znamená hľadať v prvom rade, nad všetko ostatné. Nech sa to stane prioritou.

Ak nechcete žiť v úzkosti, strachu a ustarostenosti, potom vložte veci do Božích rúk. Často sa o pomoc obraciame na ľudí, ale zabúdame, že sa o pomoc potrebujeme obrátiť na Boha. Keď sa teda nabudúce ocitneš v pokušení byť ustarostený, radšej sa modli.

Zachovanie osobného pokoja zahŕňa srdce aj myseľ. Prorok Izaiáš povedal o Hospodinovi toto: „Toho, kto je pevnej mysle, zachovávaš v dokonalom pokoji, lebo v Teba dúfa“ (Iz 26:3). To, o čom premýšľame, v konečnom dôsledku ovplyvňuje naše konanie.

Každý má v živote problémy. Tragédie sa stávajú neveriacim, a tragédie sa stávajú aj kresťanom. Ale my máme Boha, na ktorého sa môžeme obrátiť, a on chce počuť naše modlitby. On nám pomôže v našej chvíli núdze.

GREG LAURIE. PÔVODNÝ ČLÁNOK NÁJDETE NA: HARVEST.ORG

4,9/5 (27 hlasov)

Stránka chcemviac.com je zadarmo. Ak sa Vám náš obsah páči, podporte nás. Pribudne viac dobrého obsahu. Ďakujeme.

Chcem podporiť

Ak máte záujem o pravidelné novinky z nášho webu, dajte nám svoju e-mailovú adresu, a my vám ich s radosťou každý týždeň pošleme.

Kliknutím na tlačidlo „Odoberať novinky“ vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním osobných údajov.