6 spôsobov ako “konať dobro” na sociálnych sieťach

Photo by Jakob Owens on Unsplash, https://unsplash.com/photos/WUmb_eBrpjs

  • 9. Apr '21
  • 4 minúty
  • 1828
  • 492

Väčšina pastorov zažíva každý týždeň niekoľko momentov, kedy smutne krútia hlavou nad tým, čo uverejnil niektorý člen zboru na sociálnej sieti. Za posledný rok — v ktorom ľudia chodiaci do kostola trávili menej času v spoločenstve tvárou v tvár a viac času než kedykoľvek predtým v „spoločenstve“ s davom na sociálnych sieťach — sa tento problém zhoršil. Čo s tým môžu spraviť vodcovia v cirkevných zboroch? Naliehavou témou v učeníctve 21. storočia je zjavne oblasť mediálnych návykov a online správania. Ale kde začať?

Moja nová kniha The Wisdom Pyramid: Feeding Your Soul in a Post-Truth World je pokusom prispieť k formovaniu lepších návykov v digitálnej dobe. To, čím je „výživová pyramída“ pre naše fyzické zdravie, tým je „pyramída múdrosti“ pre naše duchovné zdravie — návod čo konzumovať, a čo nekonzumovať, a v akom pomere, aby sme sa vyhli chorobe a stali sa zdravšími. Keď si predstavíte výživovú pyramídu, viete, že najvrchnejšia kategória zobrazuje najmenej dôležité a najnebezpečnejšie jedlá: tuky, oleje a sladkosti. „Užívať s mierou!“ hovorí pyramída. Tipnite si, čo sa nachádza na vrchole pyramídy múdrosti?! Internet a sociálne siete. V malých množstvách je to v poriadku, ale ak sú základom vašej stravy, určite vám z nich bude zle.

Akokoľvek nemúdre a toxické vedia tieto miesta byť, teraz sú nevyhnutnou súčasťou života. Namiesto toho, aby sme vyzvali naše cirkevné zbory zbaviť sa svojich smartfónov, odpojiť sa od internetu a žiť oddelene, pastori musia nájsť spôsoby ako ich viesť k zdraviu a múdrosti v digitálnej dobe. Napokon sociálne médiá budú používať či chceme, alebo nie. Takže im musíme pomôcť žiť v tomto priestore múdro — a kresťansky.

Preto prinášam šesť návrhov ako môžu veriaci prinášať dobré ovocie na sociálnych médiách.

1.  NAVŠTEVUJTE, ALE NEŽITE TAM.

Toto je tá najdôležitejšia rada, pretože toľko nášho zármutku a hlúposti jednoducho pochádza z nadmerného množstva času stráveného na sociálnych sieťach.  Mnohí z nás obrátili pyramídu múdrosti a spravili zo sociálnych sietí základ svojho stravovania. Nečudo, že je nám zle. Keď žijeme na sociálnych sieťach, naše vnímanie sveta je skreslené a naše duchovné zdravie ide do hája. Tak, ako kategória dezertov vo výživovej pyramíde, aj sociálne siete je najlepšie konzumovať v malých množstvách.

2. CHOĎTE TAM S CIEĽOM. VYHNITE SA BEZCIEĽNEMU SKROLOVANIU.

Jedna z najstrašidelnejších dynamík internetovej doby je, akými závislými sme sa stali na používaní sociálnych sietí proste zo zvyku, nie preto, že by sme mali vážny dôvod. Keď máme 30 sekúnd v našom aute, kým stojíme na červenej, vyberieme telefóny a začneme skrolovať. Keď čakáme na autobus, alebo na latte v kaviarni, robíme to isté. Ale keď bezcieľne skrolujememe, sme pasívni a zraniteľní nechať sa zaviesť kamkoľvek, kam nás chcú algoritmy zobrať. Bez reálneho zámeru v mysli klikneme na hocičo, čo vyzerá zaujímavo. Digitálny tulák si zarába na problém. Nezapínajte telefón bez plánu.

3. KVALITA NAMIESTO KVANTITY.

Rada Cala Newpota v Digitálnom minimalizme je múdra. Volá po „filozofii používania technológii, v ktorej sústredíte svoj čas online na malé množstvo opatrne vybratých a optimalizovaných aktivít, ktoré silno podporujú veci, ktoré si ceníte a potom s radosťou vynechávate všetko ostatné.“ Vo svete, kde je váš čas vzácny a všetko súperí o vašu pozornosť, nebuďte pasívnym konzumentom. S radosťou preskočte väčšinu z toho s dôverou, že menšie množstvo vynikajúcich, vyberaných jedál odporúčaných ľuďmi, ktorým dôverujete, bude pre vaše stravovanie lepšie ako obrovské množstvo náhodných pochúťok zdieľaných cudzincami.

4. SPOMAĽTE!

Toľko problémov na sociálnych sieťach spôsobuje rýchlosť: náhodne (často deštruktívne) hlásené správy; nekriticky zdieľané falošné správy (hoaxy) alebo konšpiračné teórie; unáhlene napísané komentáre s malou alebo žiadnou nutričnou hodnotou. Často sú opatrne zvážené názory oveľa užitočnejšie, hoc aj keď majú menej kliknutí.

Rýchlosť je zradná aj pri zverejňovaní vašich názorov na sociálnych sieťach. Málokedy tým dosiahneme viac, než rozdúchanie rýchlo sa šíriaceho ohňa. Často naskočíme na rozbehnutý vlak sociálnych sietí skôr, ako si uvedomíme, že má zlomenú nápravu. Nájdite si čas na preverenie pravdy a múdro všetko zvážte predtým, ako sa o to podelíte. Zvážte pravdepodobný dopad vašich slov skôr, než niečo zverejníte. Pamätajte na múdrosť Písma: „Nech je každý človek… pomalý, keď má hovoriť“ (Jk 1:19).

5. SPESTRITE SI TO!

Veľkým dôvodom prečo sa nachádzame v kríze pravdy je ten, že nekonečný objem informácií povzbudzuje formovanie komunít a sociálnych bublín nachádzajúcich „dôkazy“ na akúkoľvek ideológiu. Sociálne algoritmy zhoršujú tento problém tým, že nás kŕmia viac tým, čo sa nám páči a tak nás ešte viac uzatvárajú do bublín preferovanej reality. Jeden spôsob ako kresťania môžu proti tomu bojovať je zámerne vyhľadávať zdroje a hlasy, ktoré nepotvrdzujú ich zaujatosť. Mali by sme plniť naše kanály zdrojmi reprezentujúcimi rôzne perspektívy — politicky, kultúrne, geograficky, rasovo a tak ďalej — využívajúc dostupnosť hlasov na internete, ktoré by sme inak nemali príležitosť počuť.

6. ZDIEĽAJTE TO, ČO JE DOBRÉ.

Priveľa našej aktivity na sociálnych sieťach je skôr deštruktívne, než konštruktívne. Čo by sa stalo, keby viac ľudí používalo sociálne siete, aby oslavovali dobro, namiesto toho, aby svojimi nenávistnými tweetmi a impulzívnym burcovaním ešte viac pridávali k randálu? Čo by sa stalo, ak by sme používali naše platformy na pochvalu iných a nie na propagáciu našich vlastných pohľadov a naznačovanie našej vlastnej cnosti? Čo ak by sme strávili viac času verejným uctením si ľudí, ktorých poznáme, namiesto verejného hanobenia ľudí, ktorých nepoznáme?

Internet môže byť bezútešným, skľučujúcim a často temným miestom — ale môže byť aj miestom, kde sa dá objaviť pravda, tešiť sa z krásy a kde sa dobrota stáva virálnou. Pastori a kresťanskí vedúci by mali modelovať správanie, ktoré vyzerá ako tá druhá možnosť a mali by viesť v zbory k tomu istému.

Josh Wredberg. ČLÁNOK PREBRATÝ ZSPOLOCENSTVOEVANJELIA.SK

4,7/5 (15 hlasov)

Stránka chcemviac.com je zadarmo. Ak sa Vám náš obsah páči, podporte nás. Pribudne viac dobrého obsahu. Ďakujeme.

Chcem podporiť

Ak máte záujem o pravidelné novinky z nášho webu, dajte nám svoju e-mailovú adresu, a my vám ich s radosťou každý týždeň pošleme.

Kliknutím na tlačidlo „Odoberať novinky“ vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním osobných údajov.