6x "nie" pre ženy

Mo Riza @ Flickr.com, https://www.flickr.com/photos/moriza/286594151/

  • 21. Feb '11
  • 4 minúty
  • 19491
  • 142

Ženy sa teda tiež potrebujú snažiť rozumieť svojim manželom, pretože muži a ženy sa vždy budú navzájom vnímať ako neznáme stvorenia.

Množstvo šťastia, ktoré žena v živote dosiahne, priamo súvisí s tým, ako sa venuje a ako rozumie svojmu manželovi. V 1. liste Petra 3:7 apoštol mužom prikazuje: „Podobne, mužovia, uznanlivo nažívajte so ženským pokolením.“

Aká múdra rada! Stále mužom pripomínam, že nikto z nás „nehovorí ženskou rečou“ prirodzene. Ide o jazyk, ktorý si treba osvojiť. Aby sme sa ho naučili, potrebujeme ho skúmať, precvičovať a vyzbrojiť sa i veľkou dávkou pokory.

Pozrite sa však opäť na 1. Petra 3:7 a nájdete tam aj niečo pre seba. Vidíte? Mám na mysli slovo podobne. Hoci Peter zanietene vyzýva mužov, aby sa naučili chápať ženy, keď hovorí podobne, naznačuje, že práve to isté povedal i manželkám. Ženy sa teda tiež potrebujú snažiť rozumieť svojim manželom, pretože muži a ženy sa vždy budú navzájom vnímať ako neznáme stvorenia.

Spoznávanie opačného pohlavia je celoživotný proces. Vedomé spojenie života s mužom znamená veľa úsilia a námahy. Ak budete dôsledne dodržiavať nasledujúcich šesť pravidiel, okúzlite jeho srdce a upevníte váš vzťah.

1. Nikdy neskĺznite k neustálemu vyčítaniu!

Existujú aj lepšie spôsoby, ako riešiť problémy vo vzťahu, napríklad priamy rozhovor o tom, čo vás trápi. Ak zlyhá, vyhľadajte pomoc zvonku, ale nikdy manžela nesekírujte. Neustálym vyčítaním ho nepovzbudzujete. On ho vníma ako výsmech. Mužovi nepomôžete, len ho zraníte. Jednou z najhorších skúseností pre muža je, keď sa denne pozerá do „zrkadla“, ktoré miluje, a ktoré neúprosne odráža všetky jeho zlyhania a nedostatky.

Ako pastor som sa stretol s mnohými nešťastnými manželstvami a zistil som, že v podstate fungujú celkom dobre. Problémom je, že manželia sa zameriavajú iba na slabé stránky toho druhého a všetky prednosti svojej „polovičky“ prehliadajú. Niekto mi raz povedal: „Aj slnko dokážeš zakryť palcom, ak ho dostatočne priblížiš k svojmu oku.“ Dokážete zničiť aj dobré manželstvo, ak sa sústredíte len na vlastnosti, ktoré váš manžel nemá. Ženy preto aj v Biblii nájdu napomenutia, aby svojho muža prehnane nekarhali (Pr 21:9, 19).

2. Nikdy svojho manžela nezosmiešňujte na verejnosti!

V Prísloviach 12:4 sa píše: „Súca žena je korunou svojho manžela, ale tá, čo ho do hanby privádza, je ako kostižer v jeho kostiach.“ Nič tak muža nerozhnevá, ako keď ho manželka alebo priateľka kritizuje pred druhými. Dokonca aj gúľanie očami pred ostatnými, keď muž niečo povie alebo urobí, ho môže ničiť. Dôvod? Dávate tým najavo: „Ten nemá v hlave všetko v poriadku.“ Možno muž na takéto veci viditeľne hneď nezareaguje, no v jeho vnútri sa pre toto verejné zahanbenie začne hromadiť utajovaný hnev voči vám, ktorý sa často prejaví neskôr a v inom kontexte.

3. Nikdy neprestaňte svojho manžela podporovať, aj keď má nedostatky!

Dokonalý muž ani dokonalé manželstvo neexistuje. Nedajte sa oklamať idealizovaním iných párov a ich navonok bezchybných vzťahov. Mnohé ženy stále snívajú o dokonalom manželstve. Táto vidina zbytočne kazí vzťah a podnecuje nespokojnosť v manželstve.

Poznám veľa žien, ktoré sa snažia dôkladne zhodnotiť situáciu vo svojom manželstve. Väčšina z nich je pesimistickejšia, než by mala byť. Zaoberajú sa 5 percentami, ktoré nie sú v poriadku na úkor zvyšných 95 percent, ktoré sú na správnej ceste. Všetci ostatní si myslia: „Jej manžel je skvelý chlapík!“, lebo veľa vecí robí dobre. Je zodpovedný, milý, pravdovravný a nápomocný. Ona však nevidí svojho skvelého muža, pretože sa zamerala na zopár vecí, ktoré nerobí správne: „Málo sa so mnou rozpráva. U nás doma nie je silným duchovným vodcom.“ Nepodľahnite takémuto negatívnemu prístupu. Nepripisujte prílišný význam niekoľkým nedokonalostiam. Povzbudzujte ho v dobrých veciach a ostatné zverte Bohu.

4. Nikdy nepovažujte sex v manželstve len za náhodný!

Pre vášho manžela je dôležitý. Dokonca kľúčový! Pamätajte, že sex je pre muža dobrý, len ak vidí záujem aj u vás. Buďte vynaliezavá a z času na čas ho prekvapte! Môžu vám v tom pomôcť i knihy na túto tému. Zostaňte atraktívna. Povedzte mu, čo robí dobre a ako úžasne sa s ním cítite. Dobrý sex muža veľmi povzbudzuje.

5. Nikdy sa nedomnievajte, že jeho práca sa vás netýka!

Muž si chce vziať ženu, ktorá bude podporovať jeho predstavu o živote. Mali by ste skutočne vedieť, čo váš manžel robí a oceniť, akým tlakom čelí. Buďte pripravená ho vypočuť, keď sa potrebuje rozprávať o svojej práci. Ak môžete, riešte problémy s ním. Modlite sa zaňho a povedzte mu o tom. Buďte pre neho partnerkou aj v povolaní.

6. Nikdy sa nezamilujte do detí viac ako do svojho manžela!

S plynúcimi rokmi sa to ľahko stane. Volám to „veľká výmena“. Fascinujú vás všetky pokroky vašich ratolestí a často vidíte viac, čo robia deti, než čo robí váš manžel. Čo si však nevšimnete, je rastúca vzdialenosť medzi vami a mužom, ktorému ste pred rokmi sľúbili, že mu odovzdáte svoj život.

Nastane deň, kedy sa váš dom vyprázdni a deti odídu. Vytratí sa však aj blízkosť medzi vami a vaším manželom. Ostanete sama s cudzincom. Nedovoľte, aby sa to stalo! I naďalej sa snažte objavovať nové spôsoby, ako sa tešiť jeden z druhého, aj keď sú deti doma. Počas celého manželstva si pravidelne vyjdite von i bez nich, aby ste obnovili a posilnili váš vzťah. Hľadajte nové cesty, ako si užívať spoločný život a vzťah ešte viac prehĺbiť. Keď potom nadíde deň, kedy sa odsťahuje i posledné dieťa, budete sa môcť k manželovi pritúliť a povedať mu: „Konečne! Teraz nastanú krásne časy!“

Robert Lewis a Jeremy Howard, z knihy The New Eve, © 2008 Robert M. Lewis. Použité s povolením B&H Publishing Group. Pôvodný článok nájdete na: www.familylife.com

4,6/5 (70 hlasov)

Stránka chcemviac.com je zadarmo. Ak sa Vám náš obsah páči, podporte nás. Pribudne viac dobrého obsahu. Ďakujeme.

Chcem podporiť

Ak máte záujem o pravidelné novinky z nášho webu, dajte nám svoju e-mailovú adresu, a my vám ich s radosťou každý týždeň pošleme.

Kliknutím na tlačidlo „Odoberať novinky“ vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním osobných údajov.