Registrácia

Zadajte prosím do nasledujúceho formulára svoj e-mail. Na Váš e-mail bude zaslaný link na dokončenie registrácie.

Zabudli ste svoje heslo?

Zadajte prosím do nasledujúceho formulára svoj prihlasovací e-mail. Na Váš e-mail bude zaslaný link, na ktorom si budete môcť nastaviť nové heslo.

Prečo ti Boh neukazuje svoju vôľu?

https://www.pexels.com/photo/man-standing-facing-white-fogs-509483/

  • 9. Sep '19
  • 4 minúty
  • 1113
  • 7

Pred nejakým časom humanitárna organizácia Oxfam spustila sériu reklám, v ktorých použili známy výrok: „Daj človeku rybu a nakŕmiš ho na jeden deň. Nauč človeka chytať ryby a nakŕmiš jeho aj jeho rodinu na celý život.”

Princíp je jasný a aspoň na prvý pohľad celkom pochopiteľný. Často sa tento výrok využíva ako vysvetlenie rozdielu medzi pomocou a rozvojom. Pomoc dá to, čo je potrebné v danej chvíli, avšak rozvoj hľadá cestu k sebestačnosti. Môžeme v tom nájsť veľmi dôležitú spojitosť s naším kresťanským životom.

Božia vôľa pre tvoj život

List Židom nám pripomína, že Boh v období Starého zákona „mnoho razy a rozličným spôsobom hovoril“ (Žid 1:1). Nemáme však na mysli len slovo, ktoré bolo priamo dané prorokom, ale taktiež anjelov, ktorí priniesli nadprirodzené vedenie, sny, videnia a dokonca aj osobné odkazy napísané Božím prstom na stenu, ktoré oznamovali, čo má prísť (Dan 5:5).

Môžeme trochu závidieť, keď sa pozeráme na tieto časy. Kto z nás by nechcel mať svojho osobného anjela, ktorý by nás navigoval, kam máme v živote ísť? Alebo kto by nechcel mať videnie, po ktorom by sme ihneď vedeli, čo je Božia vôľa pre náš život? Bez takýchto priamych zjavení Božej vôle pre nás môže byť niekedy náročné rozlíšiť, čo Boh chce, aby sme robili.

Ale ak budeme takto rozmýšľať, začneme sa v modlitbách pýtať skôr menej ako viac.

Nový zákon nehovorí málo o Božej vôli. Je to tam. A je to celkom jasné. Ale často o tom nehovorí tak konkrétne a tak špecificky pre náš život, ako by sme chceli. Na jednom mieste Pavol píše: „Lebo to je vôľa Božia: vaše posvätenie. Zdržiavajte sa smilstva“ (1. Tes 4:3). To je síce naozaj skvelé, ale ktorú pracovnú ponuku mám vziať? Mám sa budúci rok odsťahovať? Mám sa snažiť o manželstvo? A čo tie malé rozhodnutia, ktoré každodenne robíme?

Ako nachádzame Jeho vôľu

Boh nám nedal zázračnú guľu, ktorá by nám oznamovala budúcnosť. A to môže byť občas celkom frustrujúce. Ale dal nám niečo oveľa lepšie:

„A nepripodobňujte sa tomuto svetu, ale premeňte sa obnovením mysle, aby ste vedeli rozpoznať, čo je Božia vôľa, totiž, čo je dobré, milé a dokonalé“ (R 12:2).

Toto je náš vzťah k Božej vôli. Niežeby nám Boh každý deň posielal email, kde by zhrnul, čo všetko by sme mali v ten deň urobiť, ale postupne nám obnovuje mysle, mení spôsob, ako fungujú, a dáva nám schopnosť rozlíšiť Jeho vôľu bez priamych inštrukcií minútu po minúte.

To je úžasne dôležité pochopiť. Boh nám nehovorí, čo si máme myslieť, ale ako máme myslieť. Len zriedkavo nám presne ukáže, ako sa máme rozhodnúť. Ale učí nás, ako sa máme rozhodovať.

Čo Boh chce

V Novom zákone na toto nachádzame niekoľko príkladov. Už sme čítali, čo Pavol napísal Tesaloničanom. Božia vôľa je, aby sme boli posvätení; aby sme sa zvyšovaním nárokov na samých seba stávali stále viac a viac Jemu podobní, to znamená — aby sme boli svätí (1. Pt 1:15). Neoddeliteľnou súčasťou nášho posvätenia je vyvarovať sa sexuálnej nečistoty. Každý krok k sexuálnemu hriechu (fyzicky alebo v mysli) je v priamom rozpore s Božou vôľou. Čítaním Božieho slova získavame lepšie porozumenie toho, aký je Boh a čo sa mu páči.

Alebo sa pozrime na List Rímskym 8:29: „Lebo ktorých (Boh) vopred poznal, tých aj predurčil na podobu obrazu svojho Syna, aby On bol prvorodený medzi mnohými bratmi.“ Takže, čo je Božia vôľa pre teba? Aby si sa stal podobnejší Ježišovi. A to platí pre všetkých kresťanov. Všetko, čo vedie k tomuto cieľu, je Božia vôľa.

Jeden manželský pár, ktorý poznám, odišiel pred pár rokmi do dôchodku a konečne si splnili svoj celoživotný sen: presťahovať sa do domu pri mori. Ale nemysleli na to, či sú v danom okolí nejaké zdravé fungujúce zbory. Ich rozhodnutie presťahovať sa ich viedlo ďaleko od Božích prostriedkov, ktoré si Boh používa na to, aby premieňal svoj ľud na obraz Krista a aby priťahoval ďalších ľudí k Nemu. Ich zbor ich nevyslal von s týmto zámerom. A oni v prvom rade nemysleli na plnenie Božej vôle s ich životmi.

Alebo sa na to pozriem z pohľadu na môj vlastný život. Čo ak si dnes ráno nevyhradím čas na to, aby som bol s Pánom? Biblia nehovorí, že si mám o siedmej ráno sadnúť za stôl s otvoreným Božím slovom. Ale čo hovorí je, že sa mám stávať podobnejší Kristovi. A to sa nestane, ak nebudem tráviť čas na kolenách a v Jeho Slove.

Premenení, nielen poučení

Takže, Boh nám nedáva duchovné GPS: „Teraz zaboč doľava a potom doprava.“ Dáva nám mapu: „Toto je destinácia, kam chcem, aby si prišiel. Dostaň sa tam akýmikoľvek dostupnými dobrými prostriedkami.“

Zrejme to nebude také jednoduché, ako keď máš presné inštrukcie, čo urobiť, alebo kam ísť, no som presvedčený o tom, že je to určite prospešnejšie. Boh nás učí a trénuje, aby sme nepotrebovali anjelom doručené inštrukcie. Dáva nám omnoho viac. Svojím Duchom, ktorý žije v nás, nám dáva väčšiu schopnosť myslieť, ako myslí On — aby boli naše mysle preinštalované na Jeho operačný systém. Boh nám nedá iba rybu, keď sme hladní, ale naučí nás, ako loviť ryby.

Počas tohto procesu učenia, ako „loviť ryby“, sa Božia vôľa často zdá byť hmlistá a neurčitá. Ťažkosti sú súčasťou osnovy. V náročných chvíľach sa musíme znovu pozrieť na konečnú destináciu, kam smerujeme, modliť sa a dôkladne premýšľať nad tým, ako sa tam dostaneme. Boh chce omnoho viac, ako nám len naordinovať každý náš krok. On chce, aby sme boli zmenení. On nás nechce len jednoducho poučiť o ďalšom postupe. On nás chce premeniť.

Sam Allberry © DESIRING GOD. WEBSITE: DESIRINGGOD.ORG
PÔVODNÝ ČLÁNOK NÁJDETE NA: WWW.DESIRINGGOD.ORG

4,8/5 (25 hlasov)

Stránka chcemviac.com je zadarmo. Ak sa Vám náš obsah páči, podporte nás. Pribudne viac dobrého obsahu. Ďakujeme.

Chcem podporiť

Ak máte záujem o pravidelné novinky z nášho webu, dajte nám svoju e-mailovú adresu, a my vám ich s radosťou každý týždeň pošleme.

Kliknutím na tlačidlo „Odoberať novinky“ vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním osobných údajov.