Skutočný dôvod, prečo nečítame Bibliu

Photo by Annie Spratt on Unsplash, https://unsplash.com/photos/h07WX6Zzd3I

  • 13. Okt '22
  • 2 minúty
  • 751
  • 30

Pri práci na preklade Biblie (Christian Standard Bible) som narazil na niekoľko štatistík o čítaní Biblie: 88 percent amerických domácností vlastní Bibliu, ale len 37 percent ľudí ju číta raz týždenne alebo častejšie. Ľudia hovorili, že Bibliu nečítajú, pretože nemajú dostatok času a majú problém porozumieť slovám. Tieto dve frustrácie sú pochopiteľné a všetci sme s nimi zápasili. Sú to však skutočné dôvody, prečo ľudia nečítajú Bibliu?

Základný problém

Keď sa nad tým zamyslíme, mali by sme sa pre čítanie Biblie naozaj nadchnúť. Boh vesmíru nám dal svoje Slovo. Mohol to celé nechať tak, keď sme ho neposlúchli v záhrade, ale neurobil to. Išiel nás hľadať a rozprával sa s nami (Gn 3). Vedomie, že nám náš milostivý Boh dal svoje Slovo, by nás malo nútiť čítať ho, ale často to nestačí.

Nečítame Bibliu pravidelne, pretože nerozumieme, ako funguje. Často si myslíme, že je to všetko o nás a že otváranie Písma je užitočné len vtedy, keď si myslíme, že ho potrebujeme. Nechápeme, aká úžasná Biblia v skutočnosti je.

Slovo, ktoré žije

Bibliu by sme nemali čítať ako akúkoľvek inú knihu alebo ju brať ako zdroj zábavy. Namiesto toho by sme mali uvažovať o tom, čím je Písmo výnimočné. Pavol hovorí Timotejovi:

Celé Písmo je Bohom vnuknuté a užitočné na učenie, karhanie, nápravu a výchovu v spravodlivosti, aby Boží človek bol dokonalý a pripravený na každé dobré dielo. (2. Tim 3:16–17)

Všimnite si slovesá: Písmo je vnuknuté Bohom a je užitočné. Nie je to tak, že Písmo bolo inšpirované, ale teraz už nie je také relevantné. Bolo, je a bude vnuknuté a užitočné. Spojte túto myšlienku so silnými slovami listu Židom:

Veď Božie slovo je živé a účinné, ostrejšie ako akýkoľvek dvojsečný meč. Preniká až po oddelenie duše od ducha a kĺbov od špiku a rozsudzuje túžby a úmysly srdca. A nieto tvora, čo by bol preň neviditeľný. Všetko je obnažené a odkryté pred očami toho, ktorému sa budeme zodpovedať. (Heb 4:12–13)

Opäť platí, že Božie slovo je živé a je účinné a je schopné rozsúdiť úmysly srdca. Ak je Ježiš Božím Slovom (Jn 1:1) a nie je mŕtvy, potom nie je mŕtva ani moc Božieho Slova na stránkach Písma.

Slovo, ktoré inšpiruje k uctievaniu

Vďaka osvieteniu Duchom Svätým sa naše duchovné oči otvárajú nadprirodzenej, životodarnej pravde živého Božieho slova. Keď otvárame jeho stránky, Biblia k nám hovorí a pozýva nás: „Skúste a presvedčte sa, aký dobrý je Hospodin“ (Ž 34:8). Namiesto toho, aby sme v Biblii hľadali zrnko múdrosti, ktorá nám pomôže prežiť deň, mali by sme ju otvárať pripravení uctievať Boha, ktorý sa s nami v nej stretáva.

Chcete vedieť, čo si Boh myslí? Nie len to, čo si myslel, ale čo si myslí? Otvorte si Bibliu. Duch žije vo vás, aby vám pomohol pochopiť Božiu vôľu a charakter, aby vám pomohol ochutnať a vidieť niečo nové a svieže, čo ste ešte nikdy nevideli. Úryvok, ktorý ste čítali pred piatimi rokmi, vás dnes môže osloviť inak, pretože živý Boh k vám hovorí prostredníctvom svojho živého Slova, práve tu a práve teraz.

Slovo, ktoré stvorilo všetko stvorené a naplnilo Adamove pľúca kyslíkom, je to isté Slovo, ktoré vo vás tvorí život. Stále k vám hovorí, pretože ste boli stvorení pre neho, nie naopak. Keď je vaše čítanie Písma len o vás, je zatuchnuté; ale keď načúvate Bohu a ste vtiahnutí do jeho uctievania v celej jeho sláve, je to čerstvý chlieb života.

Prečo si nečítame Bibliu? Pretože zabúdame, že Božie slovo je živé. Neotvárajte Bibliu len preto, aby ste sa inšpirovali, ale aby ste sa radovali z Boha, ktorý hovorí.

Brandon D. Smith. ČLÁNOK PREBRATÝ ZSPOLOCENSTVOEVANJELIA.SK

4,7/5 (15 hlasov)

Stránka chcemviac.com je zadarmo. Ak sa Vám náš obsah páči, podporte nás. Pribudne viac dobrého obsahu. Ďakujeme.

Chcem podporiť

Ak máte záujem o pravidelné novinky z nášho webu, dajte nám svoju e-mailovú adresu, a my vám ich s radosťou každý týždeň pošleme.

Kliknutím na tlačidlo „Odoberať novinky“ vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním osobných údajov.