Váš partner je Božím stvorením

Photo by Shelby Deeter on Unsplash, https://unsplash.com/photos/-XlBjdtRqK8

  • 7. Feb '23
  • 6 minút
  • 702
  • 1

Oslava rozdielov v manželstve

Moja drahá manželka Luella a ja sme nedávno oslávili päťdesiat rokov manželstva. Je až zarážajúce, že dievča z Kuby a chlapec z Ohia sa ocitli v rovnakom rade na obed na rovnakej vysokej škole v Južnej Karolíne, v rovnaký deň a v rovnakom čase.

Keď som ju prvýkrát zbadal v jedálni, hneď ma zaujala. Pre mňa to bola bezpochyby láska na prvý pohľad. Pre Luellu to bol len prvý pohľad! Ako týždne plynuli a ja som ju viac spoznával, bol som presvedčený, že Luellu milujem. Nikdy predtým som k nikomu nič také necítil. A tak som začal hľadať príležitosť, aby som jej povedal tie úžasné, život meniace slová: „Milujem ťa.“

Chcel som, aby ten okamih a miesto boli správne. Vedel som, že je to dôležitý moment a nechcel som ho pokaziť. Nakoniec som našiel podľa mňa ideálnu chvíľu, odhodlal som sa a bol som pripravený povedať, čo som chcel. Pozrel som sa Luelle do očí a povedal som: „Luella, milujem ťa.“

Myslel som si, že budem počuť spev vtákov a hru huslí. Namiesto toho bola Luellina reakcia rýchla a ostrá. Povedala: „Miluješ ma? Čo ty vieš o láske? Už mi to nikdy nehovor!“ Počul som, ako vtáky umierajú a husle sa rozbíjajú. Nemohol som tomu uveriť! Po všetkom mojom čakaní a plánovaní mi povedala práve toto? Ale mala pravdu. Ten sedemnásťročný Paul Tripp nemal ani poňatia o podstate lásky.

Po päťdesiatich rokoch by malo byť zrejmé, že nakoniec odpovedala rovnakým spôsobom a povedala: „Paul, milujem ťa.“ Odvtedy už nič nebolo také, ako predtým. Spomíname na tie prvé dni, vtipkujeme, smejeme sa a oslavujeme. Ale aj uctievame. Jediný dôvod, prečo sme na seba narazili čakajúc v rade na obed na vysokej škole, je ten, že Boh s úžasnou zvrchovanosťou splietal naše životné príbehy.

Boh, ktorý stvoril vesmír a všetko, čo je v ňom, pretože je Pánom neba a zeme, … stanovil určité časy a hranice ich prebývania. (Sk 17:24, 26)

V tomto aspekte nášho manželstva je ľahké uctievať nášho zvrchovaného Pána a jeho rozhodnutie spojiť naše životy. Ale keď príde na inú oblasť nášho vzťahu, na oslavovanie a uctievanie Božieho rozhodnutia, viem, že som s tým mal problém. Viem si predstaviť, že vy tiež.

Oslava toho, čo stvoril Boh

Zdravé a prosperujúce manželstvo si vyžaduje túto základnú duchovnú disciplínu: uctievať Boha ako Stvoriteľa a oslavovať jeho rozhodnutia. Písmo nás opakovane vyzýva, aby sme uctievali Boha, keď stojíme v úcte pred jeho stvoreným svetom, ale ako často si spomenieme, že máme oslavovať jeho tvorivé rozhodnutia v našom manželovi či manželke?

„Zdravé a prosperujúce manželstvo si vyžaduje uctievať Boha ako Stvoriteľa a oslavovať jeho rozhodnutia.“

Neviem, či ste si to všimli, ale existujú určité aspekty, ktoré Boh stvoril a v ktorých ste nemali na výber. Určil vašu výšku, či budete mať tendenciu priberať, váš prirodzený stupeň telesnej alebo atletickej zdatnosti, farbu očí, farbu pokožky, štruktúru vlasov, tvar vášho nosa a veľkosť rúk. Všetky tieto vlastnosti sú voľbou Stvoriteľa. Ako sa môžete pozerať na iného človeka, ktorý je taký odlišný od vás, a nevidieť Božiu slávu?

Tu je zábavná aktivita, ktorú by som vám odporučil (ale buďte nenápadní!). Všímajte si všetky rôzne nosy, ktoré dnes uvidíte. Divná požiadavka, viem, ale zo všetkých miliárd a miliárd nosov, ktoré stvoril Boh, ešte nezopakoval ani jeden model. Nie som ušný, nosný a krčný lekár, ale podľa mňa je nos neuveriteľný aspekt našej telesnosti. Premýšľajte o tom, čo všetko dokáže. Predstavte si, že by bol váš nos hore nohami. Nielenže by to vyzeralo veľmi čudne, ale nemohli by ste ani ísť von, keď prší.

Hoci niektorí ľudia sú posadnutí tvarom a veľkosťou nosa a snažia sa ho upraviť, nemyslím si, že by sa veľa kresťanských manželstiev dostalo do konfliktu kvôli tejto špecifickej časti tela. To však neplatí pre mnohé iné aspekty našej stvorenej osoby (a to nehovorím o častiach tela).

Kto navrhol vášho partnera?

Boh stvoril každý aspekt osobnosti vášho partnera či partnerky. On spravoval každé prepojenie, vybral tón hlasu, vrodenú osobnosť, prirodzené dary a či bude mechanický, analytický alebo vzťahový typ. Ani vy, ani váš partner ste si žiadnu z týchto vlastností nevybrali. Nezobudili ste sa v šiestich mesiacoch a nepovedali: „Myslím, že zo mňa vyrastie mechanik,“ a váš partner sa nerozhodol v piatich rokoch: „Budem mať prirodzené sklony k intelektuálnym činnostiam.“

Všetky tieto rozhodnutia urobil božský Umelec, ktorý má nekonečnú tvorivosť. Ale máme sebecké  chvíle, keď — máme pocit, že ten druhý stojí v ceste k tomu, čo chceme — si želáme, aby sme mohli vystúpiť na trón Stvoriteľa a pretvoriť nášho manžela alebo manželku na svoj obraz (alebo aspoň na niekoho, s kým by sa nám žilo ľahšie). Spôsob, ako bojovať proti tomuto sebectvu, je vrátiť sa k základnej duchovnej disciplíne uctievania Boha ako Stvoriteľa a oslavovať jeho rozhodnutia. Keď na to zabudneme, stane sa toto: práve tie rozdiely, ktoré nás priťahovali k nášmu partnerovi počas chodenia, nás teraz v manželstve hnevajú.

Raz ku mne prišli na sedenie manželia. Žena bola akademický typ. Milovala knihy, učenie a diskusie o intelektuálnych a filozofických teóriách na vysokej úrovni. Jej manžel bol mechanik. Aj on mal rád knihy — na podopieranie vecí. Táto žena bola presvedčená, že jej manžel je horší ako ona, pretože ho nebaví čítať. Je však čítanie prospešná činnosť? Samozrejme, že je, ale táto žena bola taká posadnutá snahou pretvoriť svojho manžela na svoj obraz — so svojou osobnosťou, nadaním, sklonmi a preferenciami –, že ho dusila a spôsobovala v ich vzťahu obrovský konflikt.

Ešte pred vaším narodením

Citujeme verše, ktoré oslavujú Božie rozhodnutie stvoriť nás na jeho obraz ešte pred naším narodením, ale často v manželstve jemnými i menej jemnými spôsobmi spochybňujeme Stvoriteľa, a tým zneucťujeme a znevažujeme svojho manžela alebo manželku. Nakoniec toho druhého kritizujeme za rozhodnutia, ktoré neurobil.

Keď budete nabudúce v pokušení požiadať svojho partnera alebo partnerku o zmenu v oblastiach, kde zmena jednoducho nie je možná, zamyslite sa nad týmito úryvkami z Písma:

„Lebo Ty si mi stvoril ľadviny, v matkinom živote Ty si ma utkal.“ (Ž 139:13)

„Takto vraví Hospodin, tvoj Vykupiteľ, a ten, ktorý ťa formoval od života matky: Ja, Hospodin, činím všetko, nebesá odvíjam celkom sám, sám od seba rozprestieram zem.“ (Iz 44:24)

„Keď v manželstve oslavujeme Boha ako Stvoriteľa, môžeme sa na seba začať pozerať s úžasom a radosťou.“

Keď v manželstve oslavujeme Boha ako Stvoriteľa, môžeme sa na seba začať pozerať s úžasom a radosťou. Keď sa pozeráte na svojho partnera, a vidíte Stvoriteľovu slávu, cítite sa požehnaní tým, aký je rozdielny. Žasnete a rešpektujete skúsenosti a perspektívy, ktoré váš partner priniesol do vášho života a ktoré by ste bez tohto človeka nikdy nemali. A hľadáte spôsoby, ako vyjadriť svoje uznanie a vďačnosť.

Kde vo svojom manželstve reptáte proti Stvoriteľovi a hovoríte si, že by ste boli lepším stvoriteľom pri navrhovaní svojho partnera? Kedy kritizujete svojho manžela alebo manželku za rozhodnutia, ktoré urobil Boh? Takýto postoj nikdy nevedie k úcte a cti vášho manžela či manželky; nikdy nevedie k jednote, porozumeniu a láske.

Boží krásny, nepohodlný plán

V Prvom liste Korintským, v 12. kapitole sa hovorí o rôznorodosti duchovných darov a potrebe rozmanitého Kristovho tela, ale rovnaký princíp sa môže uplatniť aj vo vašom manželstve. Božím cieľom v manželstve nie je uniformita; jeho cieľom je jednota. Jednota je to, o čo sa snažíte tvárou v tvár rozdielnosti. Dobrým a krásnym Božím plánom je postaviť vedľa vás v manželstve niekoho, kto je iný ako vy a nevidí svet tak, ako ho vidíte vy. To je dobrá vec, ktorú Boh robí, aby ste dozreli a aby ste na Ňom boli závislí.

Keď sa zaoberáte rozdielmi a rozhodnutiami, ktoré Boh určil vášmu partnerovi, správajte sa k nemu alebo k nej s uznaním a milosrdenstvom. Neponižujte a nekritizujte ho za rozhodnutia, ktoré neurobil. Keď zabudnete uctievať Boha ako Stvoriteľa a oslavovať jeho umelecké dielo, hriešna prirodzenosť sa zvrhne na preklínanie Stvoriteľovho diela. Ak si myslíte, že by ste boli lepším tvorcom ako Stvoriteľ, nikdy sa nebudete správať k svojmu partnerovi s úctou a rešpektom, čím by ste vytvorili manželstvo plné jednoty, porozumenia a lásky.

Ale keď oslavujete Božiu tvorivosť a to, ako stvoril vášho partnera, a spojil vás oboch na jeho slávu a pre vaše dobro, prestanete sa rozčuľovať nad rozdielmi a začnete oslavovať, ako obohatili váš život. Výsledkom bude, že nielenže dáte priestor jedinečným darom a perspektívam svojho partnera, ale budete ho/ju ctiť v tom, čo robíte a hovoríte, dokonca (a najmä) vo chvíľach, keď ste konfrontovaní s vašimi rozdielmi.

Paul Tripp © DESIRING GOD. WEBSITE: DESIRINGGOD.ORG
PÔVODNÝ ČLÁNOK NÁJDETE NA: WWW.DESIRINGGOD.ORG

4,9/5 (15 hlasov)

Stránka chcemviac.com je zadarmo. Ak sa Vám náš obsah páči, podporte nás. Pribudne viac dobrého obsahu. Ďakujeme.

Chcem podporiť

Ak máte záujem o pravidelné novinky z nášho webu, dajte nám svoju e-mailovú adresu, a my vám ich s radosťou každý týždeň pošleme.

Kliknutím na tlačidlo „Odoberať novinky“ vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním osobných údajov.