Ako pomôcť svojim deťom čítať Bibliu

https://stocksnap.io/photo/SH21BFX84A

  • 26. Feb '18
  • 5 minút
  • 3539
  • 254

Úprimní kresťanskí rodičia chcú svojim deťom pomôcť Bibliu čítať, porozumieť jej, veriť jej a milovať ju. Väčšina z nás to považuje za významnú, dokonca znepokojujúcu výzvu. Biblia je tak rozsiahla a komplexná, že zastraší aj dospelých. Ako teda pomôcť našim deťom, aby spoznali tú najdôležitejšiu knihu, ktorú kedy napísali, a aby si ju zvykli čítať každý deň?

Žiaden jednoduchý vzorec na úspech neexistuje. Každé dieťa je iné a Duch Svätý pracuje s každým jedným inými spôsobmi a v inom čase. Našiel som však určité prostriedky milosti, ktoré sú vo všeobecnosti efektívne. Ako rodič piatich detí a pastor sa podelím s ôsmymi, ktoré považujem za nápomocné.

1. Darujte im Bibliu, ktorú budú využívať

Dali ste už svojim deťom ich vlastnú Bibliu? Ak nemajú svoju vlastnú, investujte do nej. Kúpte tú najlepšiu Bibliu, akú si môžete dovoliť. Takú, ktorú budú brať z poličky a čítať s radosťou; takú, ktorá hovorí, aká je táto kniha špeciálna a hodnotná.

Každé dieťa je iné a Duch Svätý pracuje s každým jedným inými spôsobmi.

Vydavatelia Biblie produkujú krásne Biblie s kvalitnými obalmi a papierom. Môžete pouvažovať nad detskou študijnou Bibliou. Crossway nedávno publikovali Iluminovanú Bibliu a hneď, ako ju moji teenageri zbadali, chceli ju chytiť, prelistovať si ju a čítať.

Dajte svojim deťom Bibliu, ktorá vyžaruje hodnotu, krásu a kvalitu; takú, ktorá vysiela svoje vlastné významné posolstvo.

2. Dajte im príklad, ktorý budú môcť nasledovať

Aj tá najlepšia Biblia bude stáť na zaprášenej poličke, ak nás naše deti neuvidia čítať našu Bibliu dôsledne, s entuziazmom a radosťou.

Ako dieťa som nevedel pochopiť, prečo vstával môj otec oveľa skôr ako ostatní, len aby si mohol čítať Bibliu, kým pôjde do práce. Pamätám si, ako som si lámal hlavu nad zvykom mojej chorej starej mamy, ktorá si čítala Bibliu pri každej príležitosti. Prečo by niekto tak starý chcel tak veľmi čítať Bibliu? Hoci som tomu ako dieťa nerozumel, oba príklady vo mne zanechali silný dojem, ktorý ma ovplyvňuje vedome aj podvedome dodnes.

3. Dajte im presvedčivý motív

Jeden mladý muž, ktorého poznám, má problém s ranným vstávaním do práce. Niekedy odloží budík aj šesťkrát. Rozprávali sme sa o tom, a hoci pracuje usilovne, stratil dôvod — prečo –, čo spôsobuje, že stráca motiváciu. Prečo nie je dostatočné veľké na to, aby chcel vstať, keď sa vypne budík.

Ak chceme, aby naše deti čítali Bibliu, musíme im dať veľké Prečo. „Len čítaj!“ nie je dostačujúce. Prečo čítať Bibliu denne? Pretože popri vernom kázaní Božieho slova je pravidelné čítanie Biblie primárnym a zvyčajným spôsobom, akým k nám Boh dnes hovorí. Písmo nie sú len múdre slová, ktoré majú zlepšiť náš život, ale slová večného života, ktoré človeka „môžu urobiť múdrym na spasenie vierou v Krista Ježiša“ (2. Tim 3:15).

4. Dajte im jasný, zvládnuteľný plán

Ak im dáme prečo, potrebujeme im dať aj ako. Ako majú postupovať? Kde majú začať? Koľko by mali prečítať každý deň? Mali by čítať Starú alebo Novú zmluvu?

Ak chceme, aby naše deti čítali Bibliu, musíme im dať veľké Prečo.

Musíme im dať jasný, zvládnuteľný plán, inak budú v Biblii skákať hore-dole bez jasného zmyslu, účelu alebo pokroku a nakoniec to vzdajú. V ideálnom prípade ich plán prevedie cez najdôležitejšie časti Biblie počas denného, zvládnuteľného čítania. Existuje mnoho plánov na čítanie Biblie, no môžete svojim deťom vytvoriť ich vlastný plán.

Nemyslite si, že potrebujete vytvoriť perfektný plán ihneď. Modlite sa za vedenie Duchom Svätým a pomáhajte deťom experimentovať, kým nenájdete plán, ktorý pre ne bude zjavne fungovať.

5. Dajte im otázky, ktoré budú môcť klásť

Keď som bol dieťaťom, môj otec vyskúšal rôzne stratégie, aby ma prinútil čítať Bibliu, no najefektívnejšia bola kladenie otázok. Niekedy mi dal jednoduchú otázku, ktorá sa týkala toho, čo som čítal. To zaistilo, že som tú pasáž musel prečítať, aby som našiel odpoveď, no naučilo ma to klásť si biblické otázky. Vybudoval som si zvyk interakcie s Písmom, takže som nečítal pasívne, ale aktívne. Otázky sa zvyčajne týkali obsahu pasáže, avšak ako som rástol, začal mi dávať otázky o zmysle a ako ho môžem aplikovať do života.

Svoje deti som sa pokúšal naučiť, aby si kládli tieto otázky: Čo nás táto pasáž učí o Bohu? O hriechu? O spasení? O Kristovi? O evanjeliu? O živote na tomto svete a na tom budúcom? Môžete mať iné otázky, no učte ich pýtať sa.

6. Keď majú otázky, dajte im odpovede

Vaše deti budú mať svoje vlastné otázky o texte, ktorému nerozumeli alebo o spoľahlivosti Biblie. Mali by ste to uvítať. Pravidelne sa ich pýtajte, či majú nejaké otázky o tom, čo čítajú. Dajte im vedieť, že chcete, aby za vami prišli s otázkami o Biblii a hlavne o tom, ako sa vzťahuje na ich život.

Možno budú mať otázky, na ktoré nebudete vedieť odpovedať. To je v poriadku. Povedzte im, že budete študovať a nájdete odpoveď, alebo sa opýtate pastora alebo iného zrelého kresťana. Nech sa opýtajú na čokoľvek, vezmite to vážne a stále sa k nim vráťte s odpoveďou, ak chcete, aby sa neprestali pýtať.

7. Povzbudzujte ich, aby neprestali čítať

Jeden z najlepších zvykov, ktoré sme si vybudovali ako rodina bol ten, že keď sme sa vrátili v nedeľu ráno z kostola, zišli sme sa na 10 — 15 min, aby sme diskutovali čítanie Biblie za posledný týždeň. Skontrolovali sme, či našli odpovede na svoje otázky a dali sme im príležitosť, aby mohli diskutovať o tom, čo sa naučili.

Teraz, keď sú deti staršie, nerobíme to tak často. Namiesto toho sa snažíme neformálne rozprávať o tom, čo čítajú. Už len prejav neustáleho záujmu a prijímanie Božieho slova, hoci len na pár minúť z času na čas, povzbudzuje deti, aby neprestávali čítať.

8. Keď zlyhajú, ukážte im milosť

Ta ako vy, aj vaše deti zlyhajú. Zabudnú čítať. Budú sa tváriť, že čítali. Budú letargické a lenivé. Dajú vám všetky možné výhovorky. Nevzdávajte sa. Ukážte im milosť!

Jeden z najlepších darov, aký dáte svojim deťom je poznanie Biblie a jej posolstva.

Ak sa vaše deti nenarodia znovu, sklamú vás v tejto oblasti znovu a znovu. Nevzdávajte sa. Ukážte im milosť! Spasenie sa nedá zaslúžiť konaním dobrých skutkov. Ukážte im milosť. Namierte ich na Kristovu milosť a Jeho evanjelium, aby prikrylo ich hriechy a motivovalo ich poslušnosť.

Jeden z najlepších darov, aký dáte svojim deťom je poznanie Biblie a jej posolstva. Dajte im Bibliu, ktorú si budú užívať, dajte im príklad, ktorý budú nasledovať, dajte im presvedčivý motív, dajte im jasný, zvládnuteľný plán, dajte im otázky, ktoré môžu klásť, dajte im odpovede na ich otázky o Biblii, povzbudzujte ich, aby pravidelne čítali  a dajte im milosť, keď zakopnú a zlyhajú.

David Murray © DESIRING GOD. WEBSITE: DESIRINGGOD.ORG
PÔVODNÝ ČLÁNOK NÁJDETE NA: WWW.DESIRINGGOD.ORG

4,6/5 (16 hlasov)

Stránka chcemviac.com je zadarmo. Ak sa Vám náš obsah páči, podporte nás. Pribudne viac dobrého obsahu. Ďakujeme.

Chcem podporiť

Ak máte záujem o pravidelné novinky z nášho webu, dajte nám svoju e-mailovú adresu, a my vám ich s radosťou každý týždeň pošleme.

Kliknutím na tlačidlo „Odoberať novinky“ vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním osobných údajov.