Registrácia

Zadajte prosím do nasledujúceho formulára svoj e-mail. Na Váš e-mail bude zaslaný link na dokončenie registrácie.

Zabudli ste svoje heslo?

Zadajte prosím do nasledujúceho formulára svoj prihlasovací e-mail. Na Váš e-mail bude zaslaný link, na ktorom si budete môcť nastaviť nové heslo.

Boh ma doviedol až sem

https://www.pexels.com/photo/sunrise-above-the-sea-170251/

  • 1. Jan '18
  • 3 minúty
  • 1058
  • 5

Tá vzácna milosť pre nový rok

Hymnus Johna Newtona Tá vzácna milosť je najpopulárnejším novoročným hymnom v histórii cirkvi. Svojmu vidieckemu zboru ho Newton prvýkrát predstavil 1. januára 1773.

Celý hymnus je napísaný podľa 17. kapitoly  Prvej knihy kronickej, ktorá hovorí o minulosti, prítomnosti a budúcnosti kráľa Dávida. Newton robil to isté — premýšľal o minulej a súčasnej milosti a o nádeji na budúcu milosť. Bol to vhodný spôsob, ako vykročiť do nového roka, a robil tak každý rok.

Na začiatku každého roka si Newton vyhradil deň, aby mohol uvažovať o živote. V minulosti bol zatvrdeným námorníkom v obchode s otrokmi. Bol zlomený, pokorený a vykúpený. Bol si vedomý milosti, ktorá sa vznášala nad jeho životom. Jeho budúcnosť bola úplne v rukách milostivého Boha. Tak ako Dávid, aj Newton videl milosť trojrozmerne — v minulosti, prítomnosti a v budúcnosti.

Nový rok bol pre neho špeciálnym časom na úvahy a uctievanie. V jeho sebadisciplíne bol tento zvyk hlboko zakorenený. Stal sa akýmsi puncom jeho pastoračnej práce. Každý rok písal nové hymnusy, kázne a osobné listy, aby podnecoval svojich priateľov k tomu, aby si na prelome nového roka našli čas a uvažovali o milosti. Aj nám by povedal, že na začiatku roka 2018 máme spraviť to isté.

Minulá, súčasná a budúca milosť

Newtonov najslávnejší hymnus Tá vzácna milosť je najlepším príkladom tohto zamyslenia. Ako úvahu o novom roku ju zverejnil vo svojom zbore na Nový rok (1773). Opisuje pohľad na jeho minulé vykúpenie, súčasne vykúpenie a budúce vykúpenie v Kristovi.

Keď prišiel Nový rok, tvoril svoje myšlienky na základe týchto troch pohľadov.

Newton ich vysvetlil svojmu  priateľovi v jednom liste:

„Nový rok ma zamestnáva. Prirovnávam ho k vrchu na ceste, z ktorého sa snažím pozerať späť na cestu, ktorou ma cez púšť viedol Pán (minulosť). Pozerám sa vôkol seba, aby som pozoroval zmenu, ktorú spôsobila Jeho dobrota v mojej situácii a tiež v situácií tisícov ľudských bytostí (súčasnosť). Potom sa pozriem vpred a vidím, že sa približujem ku koncu svojej cesty. Čoskoro budem doma (budúcnosť).“ 

V čase, keď to John Newton, zatratený hriešnik, písal, bol už od svojho hriechu a súdu zachránený. John Newton, pochabý kresťan, bol zachránený. John Newton, ten oslavovaný a dokonalý muž v Kristovi, mal byť na konci zachránený.

Takáto istota v milosti bola synonymom k jeho istote o všemocnom Kristovi.

Inému priateľovi napísal: „Dúfam, že Ti tento nový rok prinesie mnoho požehnania. Pán je dobrý. Zachránil (minulosť), zachraňuje (súčasnosť) a bude zachraňovať (budúcnosť). Ó, aký Oltár, Zmierenie, Chrám, Kňaz! Aké Slnko a Štít! Akého Spasiteľa a Pastiera máme!“

Nový rok bol pre Newtona akousi upomienkou, aby rozjímal nad Kristovou milosťou.

Úžasná milosť

Keď už vieš, ako vnímal Newton príchod nového roka a akým spôsobom napísal pre novoročné služby Božie hymnus Tá vzácna milosť, nájdi si chvíľku času a prečítaj si jej pôvodnú verziu. Čítaj ju pomaly a hĺbavo. Premýšľaj o tom, ako Boh zachránil, zachraňuje a bude zachraňovať svoje deti.

Hymnus začína pripomenutím si Božej milosti v minulosti:

Úžasná milosť! Aký sladký je hlas,

Ktorý zachránil naničhodníka, ako som ja.

Kedysi som bol stratený, no teraz som bol nájdený,

Bol som slepý, no teraz vidím.

To milosť naučila moje srdce báť sa

A milosť ma strachu zbavila,

Aká vzácna sa tá milosť javila

V tú hodinu, keď som po prvýkrát uveril!

Teraz si všimni prechod k Božej súčasnej milosti:

Cez mnohé nebezpečenstvá, osídla a nástrahy

Som už prešiel.

Táto milosť ma bezpečne priviedla až sem,

A milosť ma povedie domov.

Na záver ju Newton zakončuje s istotou v Božiu budúcu milosť:

Pán mi sľúbil dobré,

Jeho slovo zaručuje moju nádej,

On bude mojím štítom a podielom,

Kým potrvá život.

Áno, keď toto telo a srdce vypovie,

A smrteľný život sa skončí,

Ja budem vlastniť, vo vnútri opony,

Život radosti a pokoja.

Zem sa čoskoro rozpustí ako sneh,

Slnko prestane svietiť,

No Boh, ktorý ma zavolal tu dolu,

Ten bude navždy môj.

Nový rok, nové milosti.

V inom liste svojmu priateľovi napísal: „S novým rokom, nové milosti.“

Áno, keďže sme v strede príbehu milosti, nový rok prináša nové očakávania novej milosti od Krista.

Nový rok je príležitosťou na to, aby sme sa na svojej ceste zastavili, pokorne stáli na vrchu času a pozerali sa späť na milosť, ktorú sme dostali, vážili si pretrvávajúcu Božiu milosť, ktorú máme teraz a zároveň očakávali budúcu milosť, ktorá príde v roku 2018.

TONY REINKE © DESIRING GOD. WEBSITE: DESIRINGGOD.ORG

PÔVODNÝ ČLÁNOK NÁJDETE NA: WWW.DESIRINGGOD.ORG

4.5/5 (13 hlasov)

Ak máte záujem o pravidelné novinky z nášho webu, dajte nám svoju e-mailovú adresu, a my vám ich s radosťou každý týždeň pošleme.

Kliknutím na tlačidlo „Odoberať novinky“ vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním osobných údajov.