Činy ovplyvňujú srdce

https://unsplash.com/photos/HwxVLhLyg2s

  • 18. Jún '22
  • 1 minúta
  • 1051
  • 45

Ukážka z knihy Božia múdrosť pre zmysluplný život

24. marec

Nevstupuj na chodník bezbožných a nekráčaj po ceste zlých. Nevšímaj si jej, nechoď po nej, vyhni sa jej a obíď ju! Veď nemôžu spať, ak neurobia zlo, sú okradnutí o spánok, ak neprivedú niekoho ku pádu. (4:14–16)

Činy ovplyvňujú srdce. Keď kráčaš po chodníku, vždy ťa to niekam zavedie. Život je prirovnávaný k ceste, pretože každý čin ťa niekam zavedie. To znamená, že každý čin ťa zmení a uľahčí ti to urobiť znova. Nakoniec je také prirodzené byť krutým a sebeckým, že si nedokážeš oddýchnuť, pokiaľ to neurobíš. „Zasej myšlienku, zožneš čin; zasej čin, zožneš zvyk; zasej zvyk, zožneš charakter; zasej charakter, zožneš osud.“

Moderní ľudia si myslia, že pocity určujú to, čo konáme, a že je pokrytecké správať sa milujúco, ak sa necítia milujúci. Príslovia nám však hovoria, že naše činy formujú naše pocity. Takže ak k niekomu necítiš lásku, nedovoľ, aby ťa to zastavilo. Rob skutky lásky a pocity budú často nasledovať. Keď nám Ježiš hovorí, aby sme milovali svojich nepriateľov (Mt 5:43–48), nemieni vzbudzovať vrúcne pocity. Hovorí nám, aby sme sa snažili o dobro našich protivníkov, dokonca aj za cenu sebaobety. Začni teda konať skutky lásky, vydaj sa touto cestou, a uvidíš, ako sa tvoje srdce zmení.

Spomeň si na jednu osobu vo svojom živote, ktorú je ťažko milovať. Aké praktické veci by si mohol urobiť, aby si ju začal milovať viac?

Modlitba: Pane, pocity môjho srdca sú také spurné, ale nauč ma, ako mám karhať svoje srdce, a nie ho len počúvať (Ž 42:5, 103:1–5). Pomôž mi v mojom rozhodnutí prevziať nad ním kontrolu tým, že budem milovať a poslúchať, ako prikazuješ. Amen.

Timothy Keller © EVS — UKÁŽKA Z KNIHY Božia múdrosť pre zmysluplný život

4,9/5 (20 hlasov)

Stránka chcemviac.com je zadarmo. Ak sa Vám náš obsah páči, podporte nás. Pribudne viac dobrého obsahu. Ďakujeme.

Chcem podporiť

Ak máte záujem o pravidelné novinky z nášho webu, dajte nám svoju e-mailovú adresu, a my vám ich s radosťou každý týždeň pošleme.

Kliknutím na tlačidlo „Odoberať novinky“ vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním osobných údajov.