Jedna vec, ktorú moji rodičia robili správne: Rodinné stíšenia

Photo by Joel Muniz on Unsplash, https://unsplash.com/photos/girl-reading-book-XqXJJhK-c08

  • 15. Nov '23
  • 3 minúty
  • 520

Keď som sa minulé leto vrátila domov z vysokej školy, jedna z prvých vecí, ktorú som s mojou rodinou spravila bol „čas s Bibliou“.

Tak voláme náš čas rodinných stíšení, počas ktorého si čítame Bibliu, modlíme sa a spoločne spievame pieseň. Zvyčajne to robíme večer a stal sa z toho signál, že je čas na konci dňa spomaliť a spoločne si odpočinúť od aktivít a zaneprázdnenosti dňa. Hoci sa dĺžka nášho času s Bibliou mení a naša konzistentnosť kolíše, to nič nemení na dôležitosti tohto zvyku v mojom živote.

Neuvedomila som si to, až kým som nebola o čas s Bibliou ukrátená. Na ceste domov z vysokej školy, po tom, ako som istú dobu nebola súčasťou rodinných stíšení, som si uvedomila množstvo lekcií, ktoré ma skrze ne moji rodičia učili.

LEKCIA Č. 1: BIBLIA JE VZÁCNA

Záväzok mojich rodičov pravidelne tráviť čas v Písme do mňa vštepil hodnotu Biblie. Mnohokrát by bolo pre mojich rodičov jednoduchšie vzdať sa času stráveného nad Bibliou — po ťažkých dňoch, v neskorých večerných hodinách, počas rušného obdobia — ale rozhodnutie mojich rodičov mať stále rodinné pobožnosti mi ukázalo, aké dôležité je nájsť si čas na strávenie času nad Bibliou.

Keďže moji rodičia urobili z Biblie ústredný aspekt nášho života, videla som, že je to viac než len dobrá kniha. Ich príklad ma neustále povzbudzoval, aby som do svojho života zaviedla pravidelné štúdium Biblie.

LEKCIA Č. 2: AKO ŠTRUKTÚROVAŤ STÍŠENIA

To, ako moji rodičia organizovali čas strávený pri Biblii, ovplyvnilo to, ako si organizujem svoje osobné stíšenia. Vzor čítania Božieho Slova, predkladania prosieb Bohu a chválenie Boha boli rozhodujúce pre to, aby som sa naučila, ako rásť vo svojom vzťahu s Kristom.

Aj keď sú tieto tri veci potrebné pre zdravý kresťanský život, ja som mala tendenciu ich oddeľovať. Ale moji rodičia používali čas s Bibliou na to, aby nám ukázali, že tieto tri veci majú spoločné miesto v našich životoch. Ich tichý príklad, keď do štúdia Biblie zahrnuli modlitbu a chvály, ovplyvnilo aj moje zvyky.

LEKCIA Č. 3: PREČO ŠTUDUJEME SPOLOČNE

Moji rodičia čítali Bibliu samostatne a povzbudzovali nás, aby sme to robili tiež. Aj keď zdôrazňovali dôležitosť osobných stíšení, takisto nás učili hodnote študovania Biblie s inými. Hlasné čítanie textu, spoločné diskusie o ňom a následné spoločné modlitby a chvály sú dôležitou súčasťou kresťanského života.

LEKCIA Č. 4: VYTRVALOSŤ A POKOJ

Boli obdobia, kedy sa mi zdalo, že rodinné stíšenia sú otravné a dni, kedy by som ich najradšej vynechala. Ale to, že moji rodičia nástojili na spoločnom čase s Bibliou postupne zmenilo môj pohľad. Prestala som sa na tento čas pozerať ako na niečo, čo ma otravovalo a začala som sa na to tešiť. Naučili ma pokoju, ktorý môžeme nájsť v Biblii a pomohli mi vytrvať v snahe nachádzať ho. Čas s Bibliou sa pre mňa stal útočiskom od náročnej každodennej reality.

Neboli sme dokonalí. Boli obdobia, kedy sme vynechávali naše rodinné stíšenia celé dni či dokonca týždne. Ale práve vtedy mi moji rodičia dali jeden z najdôležitejších príkladov. Namiesto toho, aby to vzdali, znovu a znovu sa k tomuto zvyku vracali. Zakaždým začali znovu a obdobia konzistentného času s Bibliou sa stávali dlhšími a obdobia bez času s Bibliou sa skracovali.

Toto sa pre mňa stalo veľmi dôležtým, keď som sa stala viac nezávislou a videla som, kde všade v mojom kresťanskom živote zlyhávam. Moji rodičia tiež zlyhávali, ale namiesto toho, aby to vzdali, vytrvalo sa snažili rásť v blízkosti Bohu a bojovať s hriechom vo svojom živote.

Hoci moji rodičia nerobili všetko správne, poskytli mi dôsledné a štruktúrované oboznamovanie sa s Bibliou. Ich odhodlanie tráviť čas s rodinou nad Bibliou pomohlo formovať môj pohľad na Písmo a aj to, ako ho čítať. Nielenže mi povedali, ale aj ukázali, že Biblia za to stojí a naučili ma, ako ju študovať. Vďaka nášmu spoločnému času s Bibliou som sa naučila, akú hodnotu má vytrvalosť v hľadaní Boha, aj v boji s hriechom.

Vďaka vplyvu mojich rodičov si vážim Bibliu a vďaka ich vyučovaniu pokračujem v hľadaní Boha, aj keď je to nepohodlné alebo náročné.

Aleyna Kelly. ČLÁNOK PREBRATÝ ZSPOLOCENSTVOEVANJELIA.SK

5/5 (14 hlasov)

Stránka chcemviac.com je zadarmo. Ak sa Vám náš obsah páči, podporte nás. Pribudne viac dobrého obsahu. Ďakujeme.

Chcem podporiť

Ak máte záujem o pravidelné novinky z nášho webu, dajte nám svoju e-mailovú adresu, a my vám ich s radosťou každý týždeň pošleme.

Kliknutím na tlačidlo „Odoberať novinky“ vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním osobných údajov.