Najprv sex, potom svadba

Romans Kundeckis @ Flickr.com, https://www.flickr.com/photos/2403/233562454/

  • 11. Máj '11
  • 3 minúty
  • 9733

Prečo sa milenci v Biblickej knihe najprv milovali, a až potom sa vzali? Nie je to vlastne predmanželský sex?

“Biblické postavy nečakali so sexom až do manželstva, tak prečo by sme mali čakať my?“ Túto otázku sa ma nedávno opýtal chlapík, ktorý ma zrejme nemá veľmi v láske. Ako dievča s jasne vyhraneným názorom na sexuálnu čistotu mám okolo seba veľa, povedzme, nie práve fanúšikov, ktorí sa neboja klásť tvrdé otázky.

Jeden bloger, napríklad, ktorý sám seba nazýva „Scott“, patrí medzi tých prispievateľov, ktorí vedia veľmi výstižne predať svoje názory a nad tým, čo niekde napíšu, najprv skutočne aj premýšľajú a ich príspevky stoja za to. Mám rada kvalitnú diskusiu. Scott raz na svoj blog zavesil príspevok Sexuálna „čistota“ je mŕtva a pokračoval tým, že odhalil zopár šokujúcich špinavých faktov, ktoré by vám kresťanské učenie samo nikdy nebolo neodhalilo: boli to špinavé fakty týkajúce sa práve predmanželského sexu v Biblii. Myslím, že to mal byť pre mňa ťažký oriešok, ale nebol dosť ťažký na to, aby som ho nerozlúskla. V tomto mojom prvom blogu, ktorý som napísala špeciálne pre ženy na vysokých školách, ktoré poznám, sa chcem teda dotknúť jeho poňatia veci. (A rada by som zdôraznila, že sa chystám dotknúť práve už spomenutých špinavých faktov. V skutočnosti sa chcem Scottovi poďakovať za to, že ma inšpiroval — vďaka nemu mám skvelý názov pre môj nový blog: Špinavé fakty očistené: hanebné odpovede o sexe, kráse a dievčenskosti!)

Uvedomujem si, že v kresťanskej teológii je mnoho nezodpovedaných otázok, keď príde reč na sex. Chcela by som teraz ale zdôrazniť, že mnohé z nich sú výsledkom toho, že naša myseľ je viac pripútaná k sexuálnej stránke sveta, než k vzdelávaniu v otázkach Biblie. Keď sme natoľko obklopení všetkými tými sexuálnymi posolstvami pop-kultúry dnešného sveta, začíname im veriť ako pravde. Ale Pravdu je možné nájsť len na jedinom mieste… a ja som rada, že môžem na akékoľvek špinavé fakty, ktoré sa zdali byť nezodpovedanými, odpovedať práve z tohto zdroja: z Biblie. Tu je prvý zo Scottových ťažkých orieškov:

# 1: Milenci vo Veľpiesni mali najprv sex (v druhej kapitole), a až potom sa v tretej kapitole vzali.

Dobrý postreh. Skutočne. Mohol by dokonca slúžiť ako základ pre vyvrátenie mýtu „sex až po svadbe“. Našťastie som práve dokončila písanie svojej novej knihy What Are You Waiting For: The One Thing No One Ever Tells You About Sex (Január 2011), v ktorej som rozoberala práve tento prípad z Biblie. Staroveká židovská tradícia skutočne kládla akt sexuálneho spojenia pred nekonečne dlhú, niekedy až týždeň trvajúcu svadobnú hostinu. Prvý sexuálny akt sa odohrával presne v noc pred začiatkom svadobnej hostiny a mladý ženích a nevesta museli následne priniesť na oslavu plachtu s krvou, ktorá bola dôkazom pretrhnutia panenskej blany nevesty a toho, že skutočne spečatili svoje manželstvo aj sexuálne. (Verilo sa totiž, že krv je dôkazom skutočne prvého sexuálneho spojenia, ale o tomto špinavom tajomstve až neskôr, v ďalšom blogu. Nie je až také fascinujúce, ako by ste si mohli myslieť.)

AVŠAK, tento krok sexuálneho spojenia nasledoval až po dlhom období zbližovania sa a dvorenia si v dobe zásnubných ceremónií. Mladá dvojica v tomto čase už bola legálne a morálne oddaná počas súkromného zásnubného obradu, ktorý sa zvyčajne odohrával v dome nevesty; no akt sexuálneho spojenia medzi nevestou a ženíchom sa odkladal až do času, kým ženích nevyplatil plnú sumu za nevestu a nepripravil pre ňu nový domov. Toto mohlo trvať pár dní, týždňov, mesiacov, ale aj rokov! Dnešná moderná kresťanská kultúra si ctí výlučnosť sexuálneho spojenia medzi dvomi mladými ľuďmi tým, že ho kladie až za verejný svadobný obrad, zakončený krátkou svadobnou hostinou. Sexuálne spojenie, ak ešte medzi mladým párom neprebehlo, tak zvyčajne nasleduje po pár hodinách tradícií, ktoré oficiálne aj morálne viažu jedného k druhému.

Teraz, po obsiahlejšom pohľade do kontextu Písma, vidíme, že za výrazmi sexuálneho spojenia zobrazených v pasážach Biblie, ako je napríklad aj Veľpieseň, sa v skutočnosti skrýva oveľa viac odopierania a zriekania sa sexu pred manželstvom, ako je tomu dnes. Niet pochýb, že mladík s nádhernými očami z Veľpiesne a jeho dievča mali sex pred samotným svadobným obradom, ale neboli vtedy o nič menej oddaní jeden druhému, ako som bola ja so svojím manželom po našom obrade. Ospravedlňujem sa Scottovi, že som musela takto odhaliť, že jeho špinavé tajomstvo je v skutočnosti čisté.

Dannah Gresh. © 2010

Pôvodný článok nájdete na: www.purefreedom.org

5/5 (6 hlasov)

Stránka chcemviac.com je zadarmo. Ak sa Vám náš obsah páči, podporte nás. Pribudne viac dobrého obsahu. Ďakujeme.

Chcem podporiť

Ak máte záujem o pravidelné novinky z nášho webu, dajte nám svoju e-mailovú adresu, a my vám ich s radosťou každý týždeň pošleme.

Kliknutím na tlačidlo „Odoberať novinky“ vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním osobných údajov.