Otcovia, deti vás potrebujú

https://www.pexels.com/photo/man-holding-a-baby-photo-754172/

  • 18. Jún '18
  • 3 minúty
  • 2337
  • 199

Všetci kresťania, ktorí u nás slúžia vo väzniciach, poznajú príbeh, ktorý veľa hovorí o súčasnom stave otcovstva.

Skupinka ľudí sa jeden rok rozhodla poskytnúť väzňom pohľadnice na Deň matiek. Akcia si získala veľkú priazeň a takmer každý väzeň prišiel, aby podpísal a poslal svojej mame pohľadnicu. Keďže celá udalosť bola taká úspešná, skupinka sa rozhodla zorganizovať to isté na Deň otcov.

Takmer nik sa nezúčastnil.

Pointa tohto príbehu? Každý by mohol povedať niečo iné. Avšak podstatou celej nezrovnalosti je „bezotcovstvo“, ktoré sa týka jednak mužov neprítomných v životoch svojich detí (čo veľmi často spôsobuje, že deti končia vo väzení, alebo sa dostávajú do mnohých iných problémov), a zároveň pomalého, ale istého kultúrneho smerovania k radikálnemu feminizmu a postojom proti mužskosti. Je to dvojsečný meč. Otcovia sú neprítomní a kultúra nás stále viac presviedča, že ich aj tak nepotrebujeme. Uprostred toho sú muži, mladí i starí, ktorí vstupujú do otcovstva v zmätku a úpadku ich postavenia, a snažia sa zistiť, čo to všetko vlastne znamená.

Otcovstvo rozširuje sféru vplyvu

Otcovia sú nesmierne vplyvní, priamo i nepriamo. Deti boli stvorené tak, aby reagovali na vplyv otca. Hoci by muž nemal žiaden vplyv vo svojom osobnom a pracovnom živote, v deň, keď sa stáva otcom, sa všetko úplne mení. Deti nevedia a ani ich nezaujíma, aký vplyvný je ich ocko mimo domova. Z ich hľadiska je otec najvplyvnejší na svete. To platí bez ohľadu na zámery muža či dokonca bez ohľadu na jeho prítomnosť v živote dieťaťa.

Nemal som tušenia, ako veľmi ma ovplyvnila neprítomnosť môjho otca, až kým som sa sám nestal otcom. Od toho momentu som začal vidieť, ako ma to celé formovalo. Aj napriek neprítomnosti sa nedalo vyhnúť jeho vplyvu. Je dôležité, aby si tento fakt mladí otcovia uvedomovali. Ako sa hovorí: lepšie raz vidieť ako stokrát počuť. Inými slovami, deti sa nenaučia len veci, ktoré ich budete úmyselne učiť. Mnohokrát budú čerpať z toho, čo vidia práve vtedy, keď nebudete mať ani poňatia, že ich niečo učíte. To zahŕňa napríklad vaše spôsoby, zmysel pre humor, temperament  alebo zvyky. Už len vaša prítomnosť (alebo neprítomnosť) má vplyv. O tejto pravde hovorí aj múdrosť z Prísloví: „Syn môj, daj mi svoje srdce, nech si tvoje oči obľúbia moje cesty!“ (Pr 23:26)

Nezabúdajte na oči, ktoré vás sledujú!

Otcovstvo rozširuje sféru závislosti

Dôsledkom by nemal byť ochromujúci strach, ale pokorná viera. Otcovstvo nás drží pri zemi. Každý otec vie, že na túto úlohu nie je dosť dobrý. Je toľko našich vlastností a skutkov, pri ktorých dúfame, že si ich naše deti nevšimnú, že nebudú opakovať naše chyby, hoci vieme, že to tak nebude. A tak je našou jedinou nádejou Božia milosť. Sme absolútne závislí na Bohu — On môže maximalizovať náš pozitívny vplyv a minimalizovať ten negatívny. Našou neustálou modlitbou je: „Pane, daj im moju vieru, nie moje chyby.“ Avšak vieme, že to tak nefunguje. Náš negatívny vplyv je skutočný — od dedičného hriechu, ktorý prenášame na potomstvo, až po hriechy, ktoré páchame. A tak opakujem — našou jedinou nádejou je kríž.

Máme tendenciu hrdiť sa dobrými vecami, ktoré sme deťom odovzdali, a potom sa otáčame a s plačom hovorievame: „Nerozumiem, kde sa stala chyba,“ keď deti odzrkadľujú naše chyby. Oba prípady sú však príležitosťou obrátiť sa pokorne k Bohu a oslavovať ho. Pravdou je, že aj keby si moje deti zobrali zo mňa len to najlepšie, aj tak by hrešili a nemali slávy Božej (R 3:23). To, čo skutočne potrebujú, vôbec nepochádza zo mňa. Potrebujú, aby ich Boh, ktorý ma zachránil, vykúpil svojou milosťou a aby ich okrem iného zachránil aj od mojich nedostatkov a hriechov. Najlepšie teda ovplyvním svoje deti vtedy, keď ich nenasmerujem na seba, ale na Toho, ktorý zachraňuje.

Čo to znamená pre čerstvého otecka?

Si čerstvým oteckom, ktorý doposiaľ všetko zbabral? Modli sa, aby bol Boh aj napriek tvojmu hriechu milostivý k tvojim deťom. Si čerstvým oteckom, ktorý doteraz robil všetko dobre? Najprv sa teda modli, aby Boh zničil tvoju pýchu a pomohol ti uvedomiť si, že si doteraz nerobil všetko dobre. Potom sa modli, aby bol Boh aj napriek tvojmu hriechu milostivý k tvojim deťom. Potom sa usaď a užívaj si jazdu! Sľubujem, že bude omnoho rýchlejšia, ako si myslíš.

Voddie Baucham © DESIRING GOD. WEBSITE: DESIRINGGOD.ORG
PÔVODNÝ ČLÁNOK NÁJDETE NA: WWW.DESIRINGGOD.ORG

4,8/5 (9 hlasov)

Stránka chcemviac.com je zadarmo. Ak sa Vám náš obsah páči, podporte nás. Pribudne viac dobrého obsahu. Ďakujeme.

Chcem podporiť

Ak máte záujem o pravidelné novinky z nášho webu, dajte nám svoju e-mailovú adresu, a my vám ich s radosťou každý týždeň pošleme.

Kliknutím na tlačidlo „Odoberať novinky“ vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním osobných údajov.