Pôst pre začiatočníkov

https://www.pexels.com/photo/black-canister-placed-on-top-of-brown-wooden-surface-175745/

  • 21. Feb '24
  • 6 minút
  • 19400
  • 242

Je šanca, že patríš medzi značnú väčšinu kresťanov, ktorí sa zriedkavo, alebo nikdy nepostia. Nie je to preto, že by sme nečítali Bibliu, neriadili sa podľa kázania, nepočuli o sile pôstu a dokonca ani preto, že by sme to nechceli robiť. V skutočnosti si nikdy nenájdeme čas na to, aby sme odložili príbor.

Je šanca, že patríš medzi značnú väčšinu kresťanov, ktorí sa zriedkavo, alebo nikdy nepostia. Nie je to preto, že by sme nečítali Bibliu, neriadili sa podľa kázania, nepočuli o sile pôstu a dokonca ani preto, že by sme to nechceli robiť. V skutočnosti si nikdy nenájdeme čas na to, aby sme odložili príbor.

Jeden z dôvodov by mohol byť ten, že žijeme v spoločnosti, v ktorej je jedlo tak všadeprítomné, že jeme aj keď nepotrebujeme a niekedy aj keď ani nechceme. Stolujeme, aby sme sa podelili o jedlo, vytvárali a upevňovali vzťahy (dobré dôvody), alebo len utiekli od povinností.

Samozrejme, sú tu aj naše vlastné túžby po komforte, ktoré nás chránia pred nekomfortným pôstom.

Nie tak rýchlo

Pôst je dobrovoľné odopretie si jedla — alebo iného dobrého daru od Boha, ktorý si pravidelne užívame — pre nejaký duchovný účel. Je výrazne v protiklade ku kultúre našej konzumnej spoločnosti , podobne ako aj zachovanie si čistoty až do manželstva.

Ak sa máme naučiť stratené umenie pôstu a užívať si jeho ovocie, nepodarí sa nám to načúvaním spoločnosti, ale čítaním Božieho Slova. Našou starosťou už potom nebude: či sa vôbec postíme, ale kedy. Ježiš predpokladá, že sa Jeho nasledovníci budú postiť a dokonca sľubuje, že sa to stane. Nevraví „ak sa budete“ ale „keď sa postíte“ (Mt 6:16). Nevraví, že sa Jeho nasledovníci budú možno postiť, ale že „sa budú“ (Mt 9:15).

Pôst je výrazne v protiklade ku kultúre našej konzumnej spoločnosti, podobne ako zachovanie si čistoty až do manželstva.

V tomto živote sa postíme, pretože veríme v budúci život. Nepotrebujeme dostať všetko už tu a teraz, pretože máme zasľúbenie toho, že to všetko dostaneme v budúcom veku. Pri pôste si odopierame veci, ktoré dokážeme vidieť a cítiť, pretože sme cítili a videli dobrotu neviditeľného a nekonečného Boha — a sme po Ňom až zúfalo hladní.

Radikálne, dočasné opatrenie

Pôst je určený pre tento svet, aby sme mohli nabrať druhý dych za hranicou bolesti a problémov, ktoré nás obklopujú. Je pre boj proti hriechu a slabosti v našom vnútri. Pôstom vyjadrujeme našu nespokojnosť s našou hriešnosťou a našu túžbu po Kristovi.

Keď sa Kristus vráti, pôst sa skončí. Je len dočasným opatrením pre tento život a vek, aby sme obohatili našu radosť v Ježišovi a pripravili naše srdce na niečo ďalšie — na stretnutie sa s Ním tvárou v tvár. Keď sa vráti, nezvolá pôst ale oslavu. Svätá abstinencia potom splní svoj nádherný účel a všetci budeme vidieť, akým bola ohromným darom.

Dovtedy sa budeme postiť.

Ako začať s pôstom?

Pôst je náročný. Teoreticky sa javí oveľa jednoduchšie ako je v praxi. Môže nás prekvapiť ako na hranici sa budeme cítiť, keď vynecháme jedno jedlo. Mnoho idealistických začiatočníkov v pôste sa ho rozhodlo vynechať  a zistilo, že nás náš žalúdok núti najesť sa oveľa skôr, než príde na rad ďalšie jedlo.

Pôst vyzerá tak obyčajne, a predsa sa svet, naše telo a diabol doň pokúšajú vniesť všetky druhy komplikácií, aby nám v ňom zabránili. Aby som ti pomohol vydať sa na cestu dobrého pôstu, predstavím ti šesť jednoduchých rád. Môžu síce znieť puntičkársky, no dúfam, že takéto základné rady poslúžia tým, ktorí s pôstom ešte len začínajú, alebo sa oň nikdy vážne nepokúšali.

1. Začni s málom

Ak si sa ešte nikdy nepostil, tak sa nepokúšaj o týždenný pôst. Začni s jedným jedlom, alebo si skús odoprieť jedno jedlo za týždeň počas niekoľkých týždňov. Potom skús dve jedlá a vydláždi si tak cestu k celodennému pôstu. Alebo vyskúšaj dvojdňový džúsový pôst.

Džúsový pôst znamená, že si okrem džúsu a vody odoprieš všetky ostatné jedlá a nápoje. Ak si dáš džús, dodáš telu cukor a živiny, ktoré ho udržia vo fungovaní, zatiaľ čo stále budeš cítiť, že si nejedol. Neodporúča sa, aby si počas akéhokoľvek dlhého pôstu nepil vodu.

2. Naplánuj si, čo budeš robiť namiesto jedenia

Pôst nie je len aktom odopretia, ale duchovná disciplína na hľadanie Božej plnosti. To znamená, že by sme mali mať plán na nejakú pozitívnu činnosť v tom čase, ktorý by sme obyčajne strávili jedením. Veľkú časť dňa strávime s jedlom rovno pred nosom.  Jednou významnou súčasťou pôstu je čas, ktorý vytvára na to, aby sme sa modlili a meditovali nad Božím slovom, alebo aby sme prejavili lásku iným.

Predtým, než sa strmhlav pustíš do pôstu, vytvor si jednoduchý plán. Spoj si ho s účelom tvojho pôstu. Každý pôst by mal mať konkrétny duchovný účel. Identifikuj ho a urč, akým spôsobom sa k nemu dopracuješ, aby si nahradil čas, ktorý by si inak strávil jedením. Bez účelu a plánu to nie je kresťanský pôst ale obyčajné hladovanie.

3. Vezmi do úvahy, ako tvoj pôst ovplyvní ostatných

Pôst nie je povolenie byť nemilujúcim. Bolo by smutné, ak by sme sa nestarali o ľudí vôkol nás kvôli tomu, že sa viac sústredíme na Boha. Láska k Bohu a láska k blížnemu idú ruka v ruke. Správny pôst zmieša naše horizontálne myslenie s vertikálnym. Ak už nič iné, tak aspoň ostatní by mali počas nášho pôstu ešte viac pocítiť, že ich milujeme a staráme sa o nich.

Ak teda budeš plánovať svoj pôst, vezmi do úvahy to, ako ovplyvní ostatných. Ak pravidelne obeduješ s kolegami, alebo večeriaš s rodinou alebo spolubývajúcimi, zhodnoť, ako ich tvoja abstinencia ovplyvní. Namiesto toho, že sa z ničoho nič neukážeš, alebo im v danej chvíli oznámiš, že nebudeš jesť, povedz im o svojom pôste vopred.

Zváž aj tento plán B: Ak zvykneš denne alebo týždenne jesť s určitou skupinou priateľov alebo rodinou a naruší to niekoho odcestovanie, dovolenka, alebo iné nezvyčajné okolnosti, pozri sa na to ako na príležitosť k pôstu a nie ako na jedenie osamote.

4. Vyskúšaj rôzne druhy pôstu

Medzi typické formy pôstu patrí osobný, súkromný a čiastočný pôst. V Biblii však nájdeme rôzne formy: osobný a spoločný, súkromný a verejný, kongregačný a národný, pravidelný a príležitostný, úplný a čiastočný.

Vezmi do úvahy najmä postenie sa spoločne s tvojou rodinou, skupinkou alebo zborom. Zdieľate spolu nejakú špeciálnu potrebu Božej múdrosti alebo vedenia? Je nejaký nezvyčajný problém v zbore alebo v spoločnosti, ktorý by si vyžadoval Boží zásah? Chceš očakávať druhý príchod Krista? Držiac sa za ruky s ostatnými veriacimi, proste úprimne o Božiu pomoc pri spoločnom pôste. 

5. Odopri si niečo iné ako jedlo

Odopretie si jedla nie je nevyhnutne vhodné pre každého. Zdravotný stav môže aj toho najpobožnejšieho človeka odchýliť z tradičnej cesty. Pôst však nie je obmedzený len na abstinenciu od jedla. Ako povedal Martyn Lloyd-Jones: „Pôst by mal zahŕňať abstinenciu od hocičoho, čo je samo o sebe opodstatnené v záujme špeciálneho duchovného účelu.“ 

Ak je kvôli tvojmu zdravotnému stavu pre teba lepšie nevzdať sa jedla, zváž odopretie si televízie, počítača, sociálnych médií, alebo nejakého pravidelného pôžitku, aby si nasmeroval svoje srdce na väčšie potešenie z Krista. Pavel dokonca hovorí o odopretí si sexu v manželstve „na čas, aby ste sa venovali modlitbe“ (1. K 7:5).

6. Nemysli na to, čo si odopieraš

Bez účelu a plánu to nie je kresťanský pôst, ale obyčajné hladovanie.

Keď ti začne škvŕkať v tvojom prázdnom žalúdku a ten začne odosielať tvojmu mozgu signály „nakŕm ma“, nedovoľ, aby sa tvoja myseľ  stále vracala k tomu, že si nejedol. Ak sa železným odhodlaním cez to dostaneš a povieš svojmu žalúdku nie, no tvoja myseľ na to neprestane myslieť, povie to viac o tvojej láske k jedlu než o láske k Bohu.

Kresťanský pôst upriamuje pozornosť na Ježiša alebo na Jeho väčšie ciele pre tento svet. Kresťanský pôst sa snaží vziať bolesť hladu a preniesť ho do večnej hymny boja proti hriechu, prosenia za spásu niekoho iného, príčin nenarodenia dieťaťa, alebo túžby po ešte väčšom poznaní Ježiša.

DAVID MATHIS © DESIRING GOD. WEBSITE: DESIRINGGOD.ORG
PÔVODNÝ ČLÁNOK NÁJDETE NA: WWW.DESIRINGGOD.ORG

4,6/5 (92 hlasov)

Stránka chcemviac.com je zadarmo. Ak sa Vám náš obsah páči, podporte nás. Pribudne viac dobrého obsahu. Ďakujeme.

Chcem podporiť

Ak máte záujem o pravidelné novinky z nášho webu, dajte nám svoju e-mailovú adresu, a my vám ich s radosťou každý týždeň pošleme.

Kliknutím na tlačidlo „Odoberať novinky“ vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním osobných údajov.