Registrácia

Zadajte prosím do nasledujúceho formulára svoj e-mail. Na Váš e-mail bude zaslaný link na dokončenie registrácie.

Zabudli ste svoje heslo?

Zadajte prosím do nasledujúceho formulára svoj prihlasovací e-mail. Na Váš e-mail bude zaslaný link, na ktorom si budete môcť nastaviť nové heslo.

Zachovávanie kresťanských tradícií

https://stocksnap.io/photo/25UGQ8LTDV, Lukasz Dec

  • 5. Dec '16
  • 4 minúty
  • 1753
  • 42

Minule som robila maslové sušienky — tie nádherné koláčiky, ktoré vyzerajú ako vianočné stromčeky, chutia ako mandle a maslo a navrchu ich zdobí farebný cukor. Pre tých z nás, ktorí majú škandinávsky či germánsky pôvod, sú tieto koláčiky tradíciou po dlhé generácie.

No sú známe aj tým, že sa ťažko robia. Maslo v ceste (a je ho tam veľa) nesmie byť ani veľmi horúce, ani veľmi studené. Cesto nemôže byť mrazené, s klasickým kovovým mlynčekom je ťažko pracovať, a nový plastový sa môže pokaziť, ak je použitý na príliš chladné cesto. 

„Prečo stále robím tieto koláčiky?“ hovorila som si, keď som si kúpila nový plastový mlynček. Uvedomila som si, že odpoveď bola klamlivo jednoduchá: je to rodinná tradícia. Rok za rokom moja mama robila tieto náročné a chutné koláčiky na Vianoce. Každý jeden rok. Moja zvyčajne trpezlivá mama začala mrmlať niečo o tom hlúpom mlynčeku. Udierala ním o plech v snahe dostať naň príliš mäkké cesto, ktoré potom nožom z mlynčeka vypáčila. 

Moji bratia a ja sme opustili kuchyňu a zamestnali sa inak, pretože mama robí maslové sušienky. Nechcela som ju však nechať v kuchyni samu len s tým mlynčekom, a tak som sa často vrátila a pomohla jej ozdobiť tieto absurdné koláčiky. 
No rozhodla som sa, že niektoré tradície treba zanechať. 

Ježiš učil o tradíciách

V siedmej kapitole evanjelia podľa Marka farizeji a zákonníci konfrontovali Ježiša, pretože jeho učeníci si neumyli pred jedlom ruky, čím nedodržali tradíciu predkov. Umývanie rúk, ako Marek hovorí, bola len jedna z tradícií, ktoré zaviedli židovskí predkovia, aby udržovali rituálnu čistotu (Marek 7:3–4). 

Ježiš im adresoval ostré slová: „Veru, výstižné proroctvo o vás pokrytcoch vyslovil Izaiáš, ako je napísané: Tento ľud ma ctí perami, ale jeho srdce je odo mňa ďaleko. Zbytočne ma však uctievajú, lebo ľudské príkazy podávajú ako náuku“ (Marek 7:6–7). Ich tradície absolútne nevzdávali poctu Bohu, lebo ich srdcia boli od Neho vzdialené. 

Čo od nás Boh chce tieto Vianoce? Naše srdcia. Pretože tak ako Ježiš pokračuje vo vysvetľovaní, že nie špina, ktorá vchádza do našich tiel, nás robí duchovne nečistými. Ale to, čo z nás vychádza, nás špiní. Tradície nikdy nenahradia srdce, ktoré je špinavé a vzdialené ďaleko od Boha. 

Samozrejme, naše každoročné vianočné tradície do tohto nemusia zapadať.  Avšak to, či sú naše srdcia blízko, alebo ďaleko od Boha, záleží na tom, ako k týmto našim vlastným tradíciám pristupujeme. 

Ak vďaka nim dokážeme naše srdcia priblížiť Bohu, fungujú správne. Ale ak tieto tradície odvracajú pozornosť od pravého významu Vianoc — uctievať Krista, nášho Pána –, potom je načase ich prehodnotiť a možno aj oželieť.

Prehodnotenie našich tradícií

Ak je teda naším hlavným cieľom počas Vianoc uctievať Krista s čistým srdcom, ktoré tradície by sme mali zachovať alebo začať? A ktoré máme zahodiť? 

Každá rodina si musí stanoviť, čo je najlepšie. Niektoré komplikované alebo časovo náročné tradície stojí za to udržiavať, ak zvyšujú našu radosť v Kristu a pomáhajú ju šíriť ďalej. Možno niektoré iné tradície, ktoré berieme ako samozrejmosť, slúžia skôr len na rozptýlenie. Tu je niekoľko otázok týkajúcich sa našich tradícií, ktoré nám pomôžu určiť, ako sú na tom naše srdcia tieto Vianoce.

  • Pomáha nám táto tradícia vážiť si Ježiša ako najväčší dar, ktorý nám bol kedy daný? Alebo mení naše srdcia tak, že prahnú po menších daroch namiesto oslavovania Darcu?
  • Spôsobuje táto tradícia míňanie veľkého množstva času, energie alebo peňazí na seba samých, pričom strácame našu radosť v Ježišovi? 
  • Zvyšuje táto tradícia stres a znižuje v našej rodine svätosť? Alebo zväčšuje našu radosť v Bohu a zlepšuje vzťahy s ostatnými okolo nás? 
  • Je táto tradícia vyjadrením vďaky Bohu, ktorý nás stvoril a dal nám všetko skrz Ježiša?
  • Pomáha nám táto tradícia šíriť Ježišovu lásku a radosť? Pomáha nám šíriť evanjelium ďalším veriacim či susedom, ktorí ešte nepoznajú Krista? Ak nie, mohla by?
  • Dovoľujú mi tradície mojej rodiny nájsť si čas aj na slúženie a prinášanie radosti tým, ktorí sú ranení, prežívajú stratu alebo sú osamelí?

Tieto otázky našej rodine pomohli mať za posledné dva roky zmysluplné Vianoce. Jeden rok sme nemali ani stromček, ani darčeky, pretože sme sa pripravovali na život za morom. Ďalšie Vianoce sme ani neozdobili dom, ani nerobili koláčiky, keďže sme sa presťahovali desať dní pred Vianocami. 

Počas týchto rokov vynikli tradície, ktoré za to stáli. Naše týždenné chvály, oslava Ježiša skrz čítanie Písma či spievanie kresťanských piesní (naša najobľúbenejšia bola „Radosť sveta“). Minulý rok sme pridali dve nové tradície: pozývali sme našich susedov na zákusky a ručne vyrábali darčeky, ktoré sme osobne odovzdávali našim priateľom. 

Ako je na tom tieto Vianoce tvoje srdce? Aká veľká je tvoja radosť z Jeho narodenia? Možno je načase opustiť starú tradíciu. Možno je načase pridať novú, ktorá ti pomôže šíriť lásku a radosť z toho najväčšieho daru.    

Kristin Tabb © DESIRING GOD. WEBSITE: DESIRINGGOD.ORG
PÔVODNÝ ČLÁNOK NÁJDETE NA: WWW.DESIRINGGOD.ORG

4/5 (4 hlasy)

Ak máte záujem o pravidelné novinky z nášho webu, dajte nám svoju e-mailovú adresu, a my vám ich s radosťou každý týždeň pošleme.

Kliknutím na tlačidlo „Odoberať novinky“ vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním osobných údajov.