Ako posilniť vaše manželstvo v dobe Covid-19

Photo by Nathan Walker on Unsplash, https://unsplash.com/photos/h71_eSqFbPM

  • 29. Apr '20
  • 3 minúty
  • 2278
  • 336

Nachádzať istotu uprostred krízy

Keďže sa spolu plavíme neznámymi vodami koronavírusu (COVID19) a prepadajúcim sa hospodárstvom, bol by som rád, keby ste v týchto neistých časoch nestrácali nádej. Mnohí z nás pracujú doma, bok po boku svojho manželského partnera, pričom sa mení dynamika našej vzájomnej komunikácie. Niektorí z nás už zistili, že absencia možno neprinúti naše srdce, aby bolo láskavejšie.

Ale je tu nádej.

Búrky nás zvyknú zaskočiť. Než si stačíme uvedomiť, pohrúžime sa do novej reality neznámych emócií a narušenia našich bežných rituálov a činností.

Ak vidíme, že sa blíži búrka, azda máme čas na preventívne opatrenia. Ale častejšie sa stáva, že nás zastihne správa v novinách či diagnóza od lekára, ktorá všetko zmení okamžite.   

Strata zamestnania, núdza a úzkosť, ktoré po nej nasledujú, sú skutočné. Je v poriadku nebyť v poriadku.

Povzbudzujem vás, aby ste:

1. Si urobili nový normál z toho, čo je inak

Život je iný. Chýbajú nám všedné činnosti a ľudia. Sústreďte sa na to, čo robiť môžete, nie čo robiť nemôžete.

2. Si nepredstavovali katastrofické scenáre

Nezabudnite, že už skôr ste si prešli ťažkými časmi. Čo vám robilo starosti? Aké boli vaše duchovné metódy? Čo vám pomohlo tie okolnosti prekonať? Dívajte sa na veci z nadhľadu: keď vynecháte masáž, to je nepríjemná situácia, nie problém. Vaša obľúbená reštaurácia je zatvorená; to je nepríjemná situácia. Nemôžete sa stretnúť s priateľom na káve; to je nepríjemná situácia. Váš manžel/ka sa zobudil/a s horúčkou a kašľom; to je problém. To znamená, že kríza, ktorú všetci zažívame, je ťažká. Naozaj ťažká.

3. Dávali svojmu manželskému partnerovi priestor

Obidvaja potrebujete čas pre seba: na spracovanie, na modlitbu, na oddych. To že doprajete svojmu manželskému partnerovi čas — dočasné uvoľnenie od zodpovednosti a rutiny –, môže byť obrovským požehnaním.

4. Veciam dávali meno… Neskrývali to

Premeňte pocity na slová. Smutný, vydesený, nepohodlný, frustrovaný, nahnevaný, zrada, nedostatok motivácie — zármutok. Väčšina z nás zažíva stratu rutiny, spojenia, bezpečnosti, finančného zabezpečenia a kontroly. V súvislosti s budúcnosťou prežívame neistotu.

5. Boli zámerne v spojení       

Pozrite sa okolo seba. Kto potrebuje milé slovo či súcit? Kto potrebuje, aby ste ho počúvali? Opýtajte sa druhých ľudí, ako situáciu zvládajú. Udržujte fyzický odstup, ale zostaňte v spojení. Buďte kreatívni. Napríklad, zostaňte v spojení prostredníctvom video platformy, akou je  ZOOM.

6. Modlite sa

Modlitba je stále prioritou, ale najmä v bezprecedentných časoch, akými sú tieto. Modlievate sa so svojím manželským partnerom? Ak nie, teraz je čas, aby ste začali. Modliť sa za vaše manželstvo a rodinu je tou najdôvernejšou vecou, akú môžete spolu robiť.

7. Vytvárajte pocit, že ste splnili ciele

Usporiadajte si udalosti a plánujte si dni. Ako môžete premeniť svoju nečinnosť na produktívny čas? Aké projekty ste odložili na neskôr? Čo tak zabrať pri svojich pracovných povinnostiach?  

8. Veďte si denník

Keď prídu požehnania, hoci len malé, zaznamenajte ich. Vytvorte si zoznam vecí, ktoré nemáte pod kontrolou; dajte si 5 — 10 minút, aby ste ich pomenovali. Ktoré veci ale máte dnes pod kontrolou? Veci, ktoré dnes môžete dosiahnuť? Zapamätajte si, aké boli pritom vaše pocity.

9. Nezabúdajte na večerné randenie

Dobre, vyčiarknite zo zoznamu kiná, reštaurácie a lezecké steny. To je nová realita. Buďte kreatívni — zamerajte sa na to, čo robiť môžete. Nech vám ako inšpirácia poslúži odber nápadov zo stránky Weekly Date Night Ideas (Nápady na každý týždeň, ako prežiť večerné rande). Tip: Netflix nie je jedinou voľbou.

10. Dýchajte

Mrknite sa na apku Abide o učení biblických veršov, alebo si pozrite video na YouTube s názvom Stilling the Mind: Freedom from Worry (Upokojenie mysle: Sloboda od ustarostenosti) od Mindful Christian.

Nech vás Boh žehná a chráni vás, a nech vnímate Jeho pokoj, ktorý presahuje chápanie počas týchto náročných dní.

„Peruťou svojou prikryje ťa, a nájdeš útočisko pod Jeho krídlami; Jeho vernosť je štítom a pavézou. Nočného postrachu nemusíš sa báť, ani strely, ktorá lieta vo dne, ani moru, čo sa vlečie v mrákote, ani nákazy, čo napoludnie pustoší… “  (Ž 91:4–6)

„Nech ťa požehná Hospodin a nech ťa ochraňuje! Nech rozjasní Hospodin svoju tvár nad tebou a nech ti je milostivý! Nech obráti Hospodin svoju tvár k tebe a nech ti udelí pokoj!“ (4. M 6:24–26) 

Jim Mueller. THIS ARTICLE WAS ORIGINALLY PUBLISHED AT MARRIAGETRAC — BUILD A BETTER MARRIAGE

5/5 (17 hlasov)

Stránka chcemviac.com je zadarmo. Ak sa Vám náš obsah páči, podporte nás. Pribudne viac dobrého obsahu. Ďakujeme.

Chcem podporiť

Ak máte záujem o pravidelné novinky z nášho webu, dajte nám svoju e-mailovú adresu, a my vám ich s radosťou každý týždeň pošleme.

Kliknutím na tlačidlo „Odoberať novinky“ vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním osobných údajov.