Prečo chvály opakujeme?

Louis Smith, https://stocksnap.io/photo/DDLS80OTCE

  • 20. Jún '16
  • 3 minúty
  • 2537
  • 4

Dnešná doba plná informácii volá po čerstvých nápadoch, nových informáciách. Prečo znovu čítať niečo, čo som už čítal? Prečo znovu počúvať niečo, čo som už počul?

Opakovať? Znova?

Mnohí dnešní kresťania boli pobúrení opakovaním spoločných chvál.

Dnešná doba plná informácii volá po čerstvých nápadoch, nových informáciách. Prečo znovu čítať niečo, čo som už čítal? Prečo znovu počúvať niečo, čo som už počul? Nové informácie sú predsa dostupné okolo nás ako nikdy predtým.

Vieme však, čo nám spôsobuje náš nevídaný prístup k týmto všetkým novinkám? Všetko naznačuje tomu, že nám hrozí, že sa staneme povrchnými, nie múdrejšími či vyspelejšími. Behať svojimi očami po papieri a vyslovovať slová piesni nie je to isté, ako prežiť túto skutočnosť v srdci. Naše srdcia sa jednoducho nehýbu tak rýchlo, ako naše oči a ústa.

To robí zo spoločného uctievania dôležitý liek na chorobu, ktorá nás v súčasnosti trápi.

Nauč sa cítiť pravdu

Vezmi si Žalm 136 ako Božie výstražné svetlo, že naša novoobjavená intolerancia opakovania je mimo toho, čo znamená byť človekom. Tento Žalm má 26 veršov a každý z nich je zakončený: „… lebo Jeho milosť trvá naveky!“ Opakovane hovorí o Božej dobrote a zvrchovanosti, o Jeho divoch a stvorení sveta, o tom, ako vyslobodil svoj ľud z otroctva a dal mu zasľúbenú zem.

Dvadsaťšesťkrát sa v tomto Žalme opakuje refrén — a ani raz to nie je zbytočné. Každým novým veršom je oslavovaná ďalšia Božia vlastnosť alebo naša záchrana a naše duše sú každým oslavným opakovaním privádzané hlbšie k Jeho neochvejnej, naveky trvajúcej láske.

Naše srdcia sa jednoducho nehýbu tak rýchlo, ako naše oči a ústa.

Cieľom piesne nie je spraviť z Jeho neochvejnej lásky „starý klobúk“, ale pomôcť nám cítiť ju znovu a v novom rozmere. Tanec každého jedného verša, s návratom ku každému jednému refrénu, je navrhnutý tak, aby niesol pravdu o Božej nezlomnej láske, hlboko k človeku samotnému. Tento Žalm nie je pojednanie na neochvejnú a vytrvalú Božiu lásku, ale skôr niečo, čomu hovoríme rozjímanie, vytvorené, aby prinieslo informáciu o realite Jeho lásky z nášho mozgu do nášho srdca.

Ak odídeš znudený (neovplyvnený), tak Ti unikol zmysel toho všetkého. Ale ak odídeš s tým, že Boh sa vryl hlboko do Tvojej duše (pociťujúc Jeho silu a sladkosť Jeho lásky), bol si nesený Duchom Svätým.

Viac než len slová

Boh stvoril ľudí aby rozjímali. To je však vec, ktorá sa v dnešnej dobe neustále vytráca. Boli sme stvorení, aby sme premýšľali hlboko o Jeho pravde, aby sme neboli len informovaní, aby sme premýšľali o realite do hĺbky a nie aby sme sa len pohli k ďalším informáciám.

Nekresťanské formy meditácie sa snažia vyprázdniť myseľ a zažiť nejakú formu bezvýznamného osvietenia. Ale kresťanské rozjímanie napĺňa myseľ Biblickou pravdou a snaží sa vychutnávať si každé sústo.

Rozjímaním získavame pravdu do našej duše a tá mení aj jej najhlbšie kúty.

Na rozdiel od obyčajného čítania, dokonca aj pomalého čítania, kde sa myseľ aj oči hýbu istým tempom, nás rozjímanie spomaľuje. Zastavíme sa a premýšľame. Čítania nás necháva kráčať stále rovno, zatiaľ čo rozjímanie skôr špirálovito obmedzovaním informácií a snažením sa aplikovať ich v srdci, aby sme skutočne zažili pravdu a nechali ju preniknúť našou mysľou na našej ceste ďalej.

Rozjímajme spoločne

Jedným z výnimočných aspektov spoločných chvál je možnosť rozjímať spoločne. Vrcholom dobrej kázne je zvyčajne forma spoločného rozjímania, vedená kazateľom, keď krúži okolo hlavného bodu a vháňa ho do našich sŕdc.

Vyvrcholenia našich chvál v piesňach sú v podstate na rozjímanie. Nie je to objavovanie tajomných veršov, ktoré poviažu naše srdcia a lákajú nás spolu k nebesiam, ale opakovanie refrénov, ktoré sú obohatené o ďalší verš. Tieto verše nám poskytujú nové informácie, ale je to refrén, ktorý poznáme tak dobre, čo zatláča pravdu stále hlbšie do našich duší. Strofy a refrén nám spoločne pomáhajú poznať skutočnosť lepšie, keď spoločne dostávame pravdu z našich hláv do našich sŕdc. Pomáhajú nám skutočne zažiť a byť zasiahnutí pravdou, nielen bezmyšlienkovite opakovať slová stále dookola.

Stačí len raz prijať pravdu do svojho srdca, do jadra duše a nové veci začnú rásť v tvojom vnútri a budú Ťa meniť. Rozjímaním získavame pravdu do našej duše a tá mení aj jej najhlbšie kúty, takže naše konanie je úplným odrazom našej duše.

Boh stvoril ľudí aby rozjímali. To je však vec, ktorá sa v dnešnej dobe neustále vytráca.

Cieľavedomé opakovanie spoločných chvál nás posilňuje, aby sme neboli zmenení len ako jedinci, ale aj ako ľudia spoločne. Pravdu nielen čítame, ale aj spievame, spievame často a prijímame ju do srdca, tá nás dotvára a tvaruje pre život chvál.

Možno tento týždeň budeš mať príležitosť znova zažiť spoločné „opakovanie“ a snáď miesto sťažovania dokážeš nájsť novú cestu k vychutnávaniu Božej lásky.

David Mathis © Desiring God. Website: desiringGod.org
Pôvodný článok nájdete na: www.desiringgod.org

4,7/5 (3 hlasy)

Stránka chcemviac.com je zadarmo. Ak sa Vám náš obsah páči, podporte nás. Pribudne viac dobrého obsahu. Ďakujeme.

Chcem podporiť

Ak máte záujem o pravidelné novinky z nášho webu, dajte nám svoju e-mailovú adresu, a my vám ich s radosťou každý týždeň pošleme.

Kliknutím na tlačidlo „Odoberať novinky“ vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním osobných údajov.