Tajomstvo šťastného „navždy“

https://www.pexels.com/photo/action-adult-blur-couple-297997/

  • 22. Jan '18
  • 5 minút
  • 4230
  • 328

Milujem Lisu Chan. Neexistuje človek, ktorého milujem viac. Bláznivo sme sa do seba zaľúbili a v roku 1994 sme sa vzali. O 20 rokov a päť detí neskôr naša láska stále rastie. Deň za dňom stála verne po mojom boku. Miluje ma, povzbudzuje a dáva mi výzvy. Je mojím najlepším priateľom. Život spolu je úžasný a to najlepšie ešte len príde. Som si tým istý.

Milujem Lisu Chan. Neexistuje človek, ktorého milujem viac. Bláznivo sme sa do seba zaľúbili a v roku 1994 sme sa vzali. O 20 rokov a päť detí neskôr naša láska stále rastie. Deň za dňom stála verne po mojom boku. Miluje ma, povzbudzuje a dáva mi výzvy. Je mojím najlepším priateľom. Život spolu je úžasný a to najlepšie ešte len príde. Som si tým istý.

Dokonca aj teraz pracujem na tom, aby som rodinu zabezpečil pre budúcnosť. Keď ľudia toto vyhlasujú, hovoria o finančnom zabezpečení svojich posledných rokov na zemi. Keď to poviem ja, narážam na milióny rokov, ktoré prídu potom. Ľudia ma obviňujú, že preháňam, keď sa pripravujem na prvých desať miliónov rokov vo večnosti. Podľa mňa ľudia preháňajú, keď sa obávajú posledných 10 rokov na zemi.

Predstavujem si, aké to bude, keď sa Lisa stretne tvárou v tvár s Bohom. Biblia zaručuje, že sa to skutočne jedného dňa stane. Jedného dňa sa moja žena postaví pred Tvorcu a Sudcu všetkého. Aký ohromujúci moment to bude! Neviem si predstaviť, že by sa niekto z nás mohol na šok toho dňa pripraviť. Písmo nás však naliehavo prosí, aby sme život strávili prípravou naň.

Nenaznačujem, že si vieme nejakou prácou zaslúžiť Božiu milosť. Bola by to heréza. Sme v Jeho prítomnosti vítaní, ak dôverujeme tomu, čo Ježiš urobil na kríži (J 3:16, Ef 2:1–9, 2. K 5:21). Jeho dielo a nie naše rozhoduje o večnom osude. Biblia už ani nemôže byť jasnejšia v tom, že dobré skutky nám nevyslúžia miesto v Jeho kráľovstve. Život aktívnej viery v Ježiša áno. Kristovi nasledovníci sa môžu na ten posledný deň tešiť s ohromným pocitom bezpečia, dokonca s očakávaním (2. Pt 3:11–12). Biblia však predsa len veľa hovorí o príprave na ten deň „konaním svojho spasenia“ (F 2:12–13).

Keďže som do Lisy zbláznený, chcem, aby mala úžasný život. No čo viac, chcem, aby mala úžasnú večnosť. Nechcem, aby ľutovala, keď sa spätne pozrie na svoj život. Chcem, aby mala istotu, že čas strávený na zemi ju pripravil na večnosť. Čo je najdôležitejšie, chcem, aby počula, ako jej Boh povie: „Správne, dobrý a verný sluha, nad málom si bol verný, nad mnohým ťa ustanovím; vojdi v radosť svojho pána!“ (Mt 25:23)

Predstavte si všetky ocenenia, povýšenia, vyznamenania a úspechy, ktoré by ste počas života radi dosiahli. Riadne povoľte uzdu fantázii a odpovedzte na otázku: Môže byť niečo lepšie, ako počuť od Ježiša tieto slová v prvých momentoch večnosti?

Keď sme s Lisou začali žiť s okuliarmi večnosti, udiala sa zvláštna vec. Spôsobilo to, že sme si začali užívať ‚tu a teraz‘! Mnohí ľudia vám povedia, aby ste sa zamerali na manželstvo, na seba navzájom. My sme však objavili, že zamerať sa na Božiu misiu naše manželstvo vylepšuje. Spôsobilo to, že sme hlboko zakúsili Ježiša a čo by mohlo byť lepšie?

Zameriavame sa na večnosť a to nás chráni pred hlúpymi hádkami. Nemáme čas na hádky. Usilujeme sa o lepšie veci, než sú vlastné záujmy. V stávke je príliš veľa! Boh nás stvoril s nejakým zámerom. Nemôžeme si dovoliť premrhať život. Nemôžeme si dovoliť premrhať manželstvo tak, že sa budeme naháňať za vlastným šťastím.

Pri 16-ročnej starostlivosti o jeden slobodný cirkevný zbor sme s radosťou sledovali páry, ktoré na základe svojej oddanosti Ježišovi robili radikálne rozhodnutia. S nadšením sme pozorovali, ako uchopili víziu a zožali požehnanie. Máme plno krásnych spomienok na to, ako sme sa spolu s týmito Božími pármi tešili z Ježiša.

Na druhej strane nás veľmi zarmútilo, keď sme pozorovali páry, ktoré sa naháňali za šťastím a zanedbávali pri tom svoju misiu na zemi. Robili sme poradenstvo mnohým frustrovaným ľuďom, ktorí túžili žiť biblicky, zatiaľ čo ich partner nie. Ani vám neviem povedať, koľkokrát sme sa trápili a lámali si hlavu nad ľuďmi, ktorým unikalo Božie požehnanie a Jeho zámer v manželstve. Do istej miery nás s Lisou tento zármutok prinútil napísať knihu.

Je nám ľúto zranených párov. Skutočne nám to láme srdce. Ešte viac nás však trápi, aký dopad to má na kráľovstvo. Sme smutní, lebo Božie manželstvá zvelebujú Božie dômyselné stvorenie, no málo manželstiev vyžaruje Jeho slávu. Zarmucuje nás, že sa satan raduje z víťazstiev, keď pozoruje „kresťanské“ páry, ktoré žijú nečinne, žijú pre seba. Ničí nás, koľkí si vyberú rozvod namiesto poslušnosti Kráľovi. Smutný stav manželstva spôsobuje, že Kristova nevesta vyzerá špinavá a neatraktívna. Píšeme s nádejou na zmenu.

V poslednom čase stretávame mnoho slobodných ľudí, ktorí sa boja manželstva. Sledujú, ako ich priatelia, zapálení Kristovi nasledovníci, vstupujú do manželstva. Výsledkom je buď posadnutosť rodinným šťastím, alebo nekonečná reťaz hádok a sedení u manželského poradcu. Píšeme, lebo chceme povedať, že to tak nemusí byť. Spolu môžete byť efektívnejší, než ste ako jednotlivci. V skutočne zdravom vzťahu si navzájom umožňujeme dosiahnuť viac, ako by sme boli schopní sami. Taký je Jeho plán.

Sme veľmi vďační, že  nám Boh dovolil spolupracovať na tejto knihe. Je pre nás cťou, že sa môžeme spolu chváliť naším Bohom. Vytvoriť manželstvo bol veľkolepý nápad. Modlíme sa, aby sme boli schopní priniesť nejaké svetlo do toho, aké to môže byť krásne.

No dovoľte mi varovať vás. Kristocentrické manželstvo zamerané na večnosť neznamená „zábavné“ manželstvo. Máme sa s Lisou spolu skvele, ale niektoré rozhodnutia, ktoré robíme, bolia. Vieme však, že sú správne. Kristus sľubuje hojný život (J 10:10), no nie je to vždy synonymum zábavného života. Niektoré skutočnosti, o ktoré sa tu podelíme, vás povedú k bolesti. Avšak ťažké rozhodnutia, ktoré spravíme pre Božiu slávu, prinášajú dobrú a správnu bolesť, ktorú veriaci majú v tomto padlom svete pretrpieť. Je to bolesť, ktorá nás posilňuje a posväcuje a umožňuje viac milovať Boha a seba navzájom. Akékoľvek utrpenie pre Neho je neustálou pripomienkou našej budúcnosti, v ktorej všetku bolesť vystrieda sláva.

Existuje mnoho kníh o manželstve, ktoré vás naučia, ako spolu vychádzať a byť šťastní. Naša k nim nepatrí. Nekritizujem ich. Vlastne sme sa z nich za tie roky naučili zopár užitočných princípov. Problémom takýchto kníh však je, že vo vás môžu zanechať pocit, že cieľom kresťanstva je mať šťastnú rodinu. Prvotné veci, ako sú Božia sláva a misia, v nich môžu vyznieť ako druhotné. Môžu vás nabádať k tomu, aby ste vymenili konečné šťastie za šťastie okamžité. Vyjadrím sa priamo. Tie knihy neriešia skutočnosť, že môžete mať šťastné pozemské manželstvo a potom hroznú celú večnosť. Naša kniha je o tom, ako sa navzájom milovať navždy.

Milujem svoju ženu. Milujem manželstvo. Milujem lásku. Poukazujú na genialitu Ježiša, ktorý ich všetky stvoril. Domnievam sa, že túto knihu čítate buď preto, že ste zamilovaní, alebo dúfate, že budete. Modlím sa, aby ste dovolili Duchu Svätému viesť vás k večnej láske, láske, ktorá vyvyšuje Ježiša teraz aj naveky.

Otče, pomôž nám milovať múdro.

4,6/5 (36 hlasov)

Stránka chcemviac.com je zadarmo. Ak sa Vám náš obsah páči, podporte nás. Pribudne viac dobrého obsahu. Ďakujeme.

Chcem podporiť

Ak máte záujem o pravidelné novinky z nášho webu, dajte nám svoju e-mailovú adresu, a my vám ich s radosťou každý týždeň pošleme.

Kliknutím na tlačidlo „Odoberať novinky“ vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním osobných údajov.