Tento rok čítaj Bibliu viac

https://stocksnap.io/photo/D8B1495F7J

 • 10. Jan '19
 • 5 minút
 • 2741
 • 94

Štyri veľké motivácie od Boha

Pred niekoľkými rokmi mi povedal môj priateľ, že má ťažkosti s čítaním Biblie. Vedel, že by ju mal čítať, ale netúžil po tom. Radšej si zvykol prečítať správy, pozrieť výsledky zápasov alebo vyhľadať ceny akcií. Čo s tým teda mohol spraviť?

Mnohí si myslia, že riešenie spočíva vo väčšej snahe, v záväzku čítať každý deň v určitom čase alebo v prosení o zodpovednosť. Tieto veci môžu pomôcť, avšak samy osebe sa míňajú hlavnému spôsobu, ktorým nás chce Boh motivovať. Jakub 2:17 vraví, že „aj viera, ak nemá skutkov, je sama osebe mŕtva.“ Takže kedykoľvek mi chýbajú dobré skutky, ako čítanie Biblie, mojím hlavným problémom nie je lenivosť alebo málo disciplíny. Mojím problémom je málo viery. Neverím tomu, čo Boh zasľúbil o svojom slove.

Svojmu priateľovi som dal zoznam toho, čo nám Boh zasľúbil, že pre nás spraví cez Písmo. Povzbudil som ho, aby sa pár minút modlil za tieto zasľúbenia a žiadal Boha, aby ich použil na posilnenie jeho viery a premenu srdca. Súhlasil.

Pár týždňov neskôr som sa ho opýtal, ako mu to ide. „Neuveriteľné,“ povedal. Tvrdil, že vďaka meditácii nad týmito zasľúbeniami teraz Božie slovo čítať chce, teší sa na to a vyhradzuje si na to viac času. Toto spravil Boh pre môjho priateľa. Spraví to aj pre nás, ak sa naučíme, zapamätáme si a budeme veriť tomu, čo nám zasľúbil.

Štyri veľké zasľúbenia

Ak máš naozaj problém čítať Bibliu viac ako zvykneš, nájdi si na začiatku tohto roka čas osamote s Bohom. Pros ho, aby posilnil tvoju vieru v to, čo hovorí o Svojom slove. Potom premýšľaj a modli sa za zasľúbenia, ako sú tieto:

 1. Božie slovo občerství tvoju dušu

„Zákon Hospodinov je dokonalý, občerstvuje dušu… “ (Ž 19:8)

Božia práca, ktorá občerstvuje dušu, preteká cez potrubie Jeho slova. Nezáleží na tom, ako veľmi neduchovne sa cítiš, lebo ak sa budeš modliť a čítať Božie slovo, časom zažiješ, ako bude Boh meniť tvoje srdce. Ak budeš mať otupené srdce a čítanie Biblie sa ti bude zdať nudné, spomeň si, že Jeho slovo občerstvuje dušu.

 1. Božie slovo ti posvieti na cestu

„Sviecou mojim nohám je Tvoje slovo a svetlo mojim chodníkom.“ (Ž 119:105)

Kvôli hriechu a satanovým klamstvám je na našej ceste tma. Nevidíme ostré zákruty, prudké svahy alebo jamy s tekutým pieskom. Boh však zasľúbil, že čítanie Jeho slova je ako svietiť baterkou na tmavú cestu. Jeho hlas nám ukazuje veci, ktoré nemôžeme vidieť a vedie naše kroky. Ak bude tvoja budúcnosť nejasná a nebudeš vedieť, čo ďalej, spomeň si, že Jeho slovo osvetľuje naše cesty.

 1. Božie slovo ťa oslobodí od hriechu

„Ak vy zostanete v mojom slove, ste naozaj moji učeníci. A poznáte pravdu a pravda vás vyslobodí.“ (J 8:31–32)

Naše hriechy sú ako individuálne reťaze, ktorými sme spútaní. Sme voči nim bezmocní. Ježiš nám ale sľúbil, že keď budeme poslúchať Jeho slovo, modliť sa a meditovať nad ním, zámky prasknú a reťaze spadnú. Ak znova padneš do svojho starého hriechu, alebo objavíš sužujúci hriech, ktorý sa ukrýval v tvojom srdci, spomeň si, že Jeho slovo ťa dokáže oslobodiť.

 1. Božie slovo posilní tvoju vieru

„Teda viera je z počúvania skrze slovo Kristovo.“ (R 10:17)

Naša viera sa nám často zdá ako sfúknutá pneumatika, ale Boh nám sľúbil, že Svoje slovo použije, aby nás naplnil vierou. Znamená to, že čítanie Božieho slova je ako pripevniť k tejto pneumatike pumpu a pumpovať do nej vzduch. Sfúknutá dlho neostane. Ak sa ti vzťah s Bohom zdá prázdny, alebo máš pocit, že je ďaleko, spomeň si, že Jeho slovo posilňuje a obživuje našu vieru.

Ako začať

Modli sa nad týmito zasľúbeniami (a tiež za tucty ďalších). Pros Boha, aby ti pomohol vidieť ich pravdu, veriť ich pravde a pocítiť ich pravdu. Boh zmení tvoje srdce tak, že už nebudeš vnímať čítanie Božieho slova ako niečo, čo musíš, ale niečo, čo chceš robiť.

Keď si už zakotvíš svoje srdce zasľúbeniami od Boha, je tu pár jednoduchých návrhov, ktoré ti pomôžu začať viac čítať Bibliu:

 • Zvoľ si strategický čas. Je múdre začať deň v Božom slove, aby si doň mohol vykročiť so životom, svetlom, silou a vierou.
 • Zvoľ si nerušené a tiché miesto.
 • Používaj zrozumiteľný preklad Biblie.
 • Používaj čitateľský plán, ktorý určí, čo máš každý deň prečítať a prevedie ťa celou Bibliou systematicky.
 • Začni tým, že budeš prosiť Boha, aby ti naklonil srdce k Jeho slovu (Ž 119:36) a aby ti otvoril oči, nech vidíš Jeho slávu (Ž 119:18).
 • Očakávaj, že ti Boh ukáže Svoju slávu, že ťa usvedčí z hriechu, naučí ťa Jeho pravdu, uspokojí ťa Svojou prítomnosťou, naplní ťa uctievaním, povolá ťa k poslušnosti a uistí ťa o Svojej láske.
 • Na záver Mu poďakuj za to, čo ti dal cez Svoje slovo a pouvažuj nad tým, že sa s tým s niekým podelíš.

Získaj všetko, čo môžeš

Možno už teraz čítaš Božie slovo dôsledne. No možno by si mohol prijať z Božieho slova ešte viac tak, že budeš tráviť v Božom slove ešte viac času. Kráľ Dávid povedal o Božích slovách, že „vzácnejšie sú ako zlato, ako mnoho rýdzeho zlata; sú sladšie ako med, ako med z plástov“ (Ž 19:11).

Rýdze zlato by malo hodnotu miliónov dolárov a med chutí tak lahodne. Predstav si, že máš knihu, ktorú čím viac čítaš, tým viac zlata a medu prijímaš. Zamysli sa nad tým: každých desať minút čítania navyše má väčšiu hodnotu, než čo si môžeš kúpiť za peniaze a chutí sladšie než ten najlepší dezert. Aká úžasná kniha! ­­­­­­Chcel by si ju čítať toľko, koľko len môžeš.

Biblia je však ešte lepšia ako tá kniha, pretože čím viac ju čítaš, tým viac získavaš z Boha — a Boh má nekonečne väčšiu hodnotu než zlato a naplní ťa viac než med.

Porozmýšľaj, ako si trávil čas posledný rok. Sú tam nejaké zmeny, ktoré by si mohol spraviť, alebo nejakí požierači času, ktorým by si sa mohol vyhnúť, aby si mohol viac čítať Božie slovo? Nepodvádzaj. Božie slovo dáva väčšiu hodnotu, než je hodnota zlata alebo Amazonu a pochutíš si na ňom viac než na mede alebo na hocičom, po čom túžiš. Tento rok získaj všetko, čo môžeš.

Steve Fuller © DESIRING GOD. WEBSITE: DESIRINGGOD.ORG
PÔVODNÝ ČLÁNOK NÁJDETE NA: WWW.DESIRINGGOD.ORG

4,9/5 (27 hlasov)

Stránka chcemviac.com je zadarmo. Ak sa Vám náš obsah páči, podporte nás. Pribudne viac dobrého obsahu. Ďakujeme.

Chcem podporiť

Ak máte záujem o pravidelné novinky z nášho webu, dajte nám svoju e-mailovú adresu, a my vám ich s radosťou každý týždeň pošleme.

Kliknutím na tlačidlo „Odoberať novinky“ vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním osobných údajov.