Obyčajná tvár / Wonder (2017)

  • 25. Feb '18
  • 2 minúty
  • 14873
  • 25

Recenzia filmu.

RÉžiA: Stephen Chbosky

Predloha: R.J. Palacio (kniha)

ScEnáR: Steve Conrad, Stephen Chbosky, Jack Thorne

Kamera: Don Burgess

HrajÚ: Julia Roberts, Owen Wilson, Jacob Tremblay, Mandy Patinkin

August (Auggie) Pullman je povahou úplne normálny chlapec. Je veľmi cieľavedomý, hravý, bystrý, plný ambícií. Na ceste za jeho snom mu bráni iba jedna vec. Auggie sa narodil s vrodenou poruchou, ktorá ho mohla stáť život. Vďaka okamžitej lekárskej pomoci sa im ho podarilo zachrániť, no jeho tvár ostala po mnohých operáciách „iná“ ako tie ostatné. Kvôli tejto odlišnosti sa Auggie vzdelával až svojho 10. roku života doma. Vďaka obetavosti celej rodiny, ale hlavne mamy, ktorá mu venovala časť svojho života, môže Auggie viesť normálny život. Nastal čas, aby sa Auggie zaradil aj do sociálneho života a začal sa vzdelávať v škole, spolu so svojimi rovesníkmi. Kvôli svojmu výzoru to však nemá v prvé dni školy jednoduché a jednoduché to nebude mať ani v živote.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o citovo „náročnejší“ film, ktorý na tvorbu napätia zneužíva malého chorého chlapca. No hneď od úvodnej scény je tu niečo iné, ako vo filmoch podobného žánru. Z Auggieho sa nestáva mučeník života, a ani bojovník za spravodlivosť vo svete. Jeho príbeh je príbeh chlapca, ktorý síce musí bojovať s tým, čo je mu od života kladené pod nohy, ale stále tu prevláda fakt, že je to obyčajný malý chlapec, ktorý sa chce hrať so svojimi kamarátmi a robiť veci, ktoré ho zaujímajú.

Ako je vo filme často spomínané: “Uvedom si, že sa celý svet netočí iba okolo teba!“ V tomto filme nejde ani tak o Auggieho samotného, ale o svet, ktorý ho obklopuje. Príbeh je vyrozprávaný z viacerých uhlov pohľadu. Či už ide o členov rodiny Pullmanovcov alebo o rôznych kamarátov, v každom jednom živote sa našli radosti, ale aj útrapy, s ktorými musí vo svojom živote bojovať každý.

Film poukazuje na problémy minulej, ale aj dnešnej spoločnosti. Na prvý pohľad sa zdá, že sa tvorcovia filmu najviac venoval problému šikany v školách, na základe viditeľných odlišností. Pravdou je, že sa taktiež venujú aj možným riešeniam problémov. Napr. myšlienke, že ak  nehľadíme iba na naše vlastné problémy, zistíme, že ostatní ich majú tiež a navzájom si môžeme pomôcť. Taktiež ukazuje na potrebu funkčnosti rodiny, ktorá je v dnešnej dobe dôležitejšia, ako hocikedy pred tým. Vo filme sa Julia RobertsOwen Wilson, ako rodičia dvoch detí, snažia vytvoriť pevné základy rodiny a ich domov je vždy istým útočišťom.

Pri rozhodnutí ísť na tento film som bol trošku skeptický, ale nakoniec som rád, že som ho videl. Je príjemné pripomenúť si, ako vyzerá obyčajný život. Myslím, že by stálo za to aj prečítanie knihy od R.J. Palacio, podľa ktorej je tento film natočený.

Na rozmýšľanie:

  • Pri pozretí filmu sa už ani nemusím pýtať na otázku ohľadom šikany, táto otázka napadla každému, kto tento film dopozeral do konca. Možno by som sa skôr zameral na niečo iné.
  • Uvedomuješ si, dôležitosť rodiny v dnešnej spoločnosti? Chceš si raz založiť rodinu? Prečo áno? Prečo nie?
  • Čo môžeš robiť preto, aby tvoja rodina držala viac po hromade?
  • Ktoré z tvojich chýb narúšajú tvoje spoločenské vzťahy? Čo s nimi môžeš robiť?

ADAM VELEBÍR 2018. SLOVENSKÉ EVANJELIZAČNÉ STREDISKO.

5/5 (7 hlasov)

Stránka chcemviac.com je zadarmo. Ak sa Vám náš obsah páči, podporte nás. Pribudne viac dobrého obsahu. Ďakujeme.

Chcem podporiť

Ak máte záujem o pravidelné novinky z nášho webu, dajte nám svoju e-mailovú adresu, a my vám ich s radosťou každý týždeň pošleme.

Kliknutím na tlačidlo „Odoberať novinky“ vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním osobných údajov.