Poznať Ho lepšie

https://unsplash.com/photos/CPPFtCHY6mo

  • 20. Okt '21
  • 2 minúty
  • 1184
  • 28

Deň 4 z 14 • Čítanie na dnes Ef 1:15–19, 1. Tim 2, Ef 3:18

Plán na čítanie Modlitba si môžete nájsť na vašom smartfóne pomocou aplikácie Biblia od YouVersion alebo na stránke www.bible.com. V kresťanských spoločenstvách a školách sa učíme, že modlitba je najmocnejší spôsob, ako zažiť Boha. Málokto z nás však dostáva inštrukcie a vedenie, ako urobiť z modlitby skutočne zmysluplnú činnosť. Práve na tieto veci v knihe Modlitba pozerá uznávaný pastor Timothy Keller. Múdro a s hlbokými náhľadmi ponúka biblické vedenie, rozoberá spôsoby, ako sa osobnejšie modliť a inšpiruje k tomu, aby sme si vytvorili modlitebnú prax.

Je pozoruhodné, že vo všetkých Pavlových listoch žiadna modlitba za priateľov neobsahuje prosby o zmenu okolností, v ktorých sa nachádzajú. Je isté, že žili uprostred nebezpečenstva a ťažkostí. Čelili prenasledovaniu, smrteľným chorobám, útlaku zo strany mocných a odlúčeniu od milovaných. Ich život bol oveľa menej bezpečný, ako je dnes náš. Napriek tomu v týchto modlitbách nevidíme ani jednu prosbu o lepšieho cisára, o ochranu pred útočiacou armádou alebo dokonca za ďalší chlieb. Pavol sa nemodlí za dobré veci, ktoré sú zvyčajne za začiatku zoznamu našich prosieb.

Znamená to, že je nesprávne modliť sa za tieto veci? Vôbec nie. Veď Pavol vedel, že sám Ježiš nás pozýva, aby sme prosili o „každodenný chlieb“ a že nás Boh „zbaví zlého“. V druhej kapitole Prvého listu Timoteovi Pavol usmerňuje svojich čitateľov, aby sa modlili za mier, dobrú vládu a za potreby sveta. Pavol teda vo svojich modlitbách nedáva univerzálny model modlitby tak, ako to urobil Ježiš. Skôr v nich odhaľuje, o čo najčastejšie prosí pre svojich priateľov — čo pokladá za najdôležitejšiu vec, ktorú by im Boh mohol dať.

A čo je to? Je to poznať Ho lepšie. Pavol to vysvetľuje farbisto a detailne. Znamená to „osvietiť oči vášho srdca“ (Ef 1:18). Biblicky je srdce riadiacim centrom celej osobnosti. Je to úložisko základných záväzkov, najhlbších lások a najnákladnejšej nádeje, ktoré ovládajú naše pocity, myslenie a správanie. „Osvietiť oči srdca“ konkrétnou pravdou znamená, že prenikne tak hlboko a uchopí nás tak mocne, že nás úplne zmení. Inými slovami, možno vieme, že Boh je svätý, ale keď táto pravda osvieti naše srdce, potom to nechápeme iba rozumom, ale emocionálne vnímame, že Božia svätosť je úžasná, krásna a dobrovoľne sa vyhýbame postojom a správaniu, ktoré by Ho zarmútili alebo zneuctili. V Liste Efezským 3,18 Pavol hovorí, že chce, aby im Duch dal moc pochopiť všetky minulé, súčasné a budúce výhody, ktoré dostali, keď uverili v Krista. Samozrejme, všetci kresťania vo svojej mysli vedia o týchto výhodách, ale modlitba je ešte niečo navyše — aby sme mali živší zmysel pre realitu Božej prítomnosti a nášho spoločného života s Ním.

Pokiaľ máte záujem o knihu Modlitba, nájdete ju na našom e-shope na https://knihy.evs.sk/.

4,4/5 (22 hlasov)

Stránka chcemviac.com je zadarmo. Ak sa Vám náš obsah páči, podporte nás. Pribudne viac dobrého obsahu. Ďakujeme.

Chcem podporiť

Ak máte záujem o pravidelné novinky z nášho webu, dajte nám svoju e-mailovú adresu, a my vám ich s radosťou každý týždeň pošleme.

Kliknutím na tlačidlo „Odoberať novinky“ vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním osobných údajov.