Registrácia

Zadajte prosím do nasledujúceho formulára svoj e-mail. Na Váš e-mail bude zaslaný link na dokončenie registrácie.

Zabudli ste svoje heslo?

Zadajte prosím do nasledujúceho formulára svoj prihlasovací e-mail. Na Váš e-mail bude zaslaný link, na ktorom si budete môcť nastaviť nové heslo.

Strať svoj najlepší život

Photo by James Frid from Pexels, https://www.pexels.com/photo/man-kissing-woman-holding-selfie-stick-901944/

  • 26. Aug '19
  • 4 minúty
  • 933
  • 25

„Ona ozaj žije svoj najlepší život. Cestuje. Robí len to, čo sa jej zachce, chápeš?“

Tieto slová som počula minulý týždeň v Ríme na ulici preplnenej vysokoškolákmi a mladým dospelákmi, z ktorých všetci žijú svoj najlepší život. Keď sa nám skončila misijná konferencia, boli sme tam aj my — možno sme sa tiež snažili získať svoj najlepší život. Moja rodina sa v dave pretláčala od fontány, k pomníku a k obelisku. Každý monument svedčil o mužovi, ktorý žil pred jedným alebo dvoma tisíckami rokov.

Selfie tyče boli transparentmi a „sýýýýr“ bol refrénom, kým smartfóny dokumentovali na sociálnych sieťach najlepší život každého človeka.

Žijem svoj najlepší život. Je to hashtag, hovorový výraz, akási mantra dneška. Je to najčastejšie citovaná rada od Oprah a variácia #1 New York Times Best Selleru od Joela Osteena. Dostalo sa to z vyvýšených plošín znalcov až do hlavného prúdu názorov väčšiny. Je to v také všadeprítomné, až sa my, Kristovi nasledovníci, musíme samých seba pýtať, či je to aj vo vnútri cirkvi — v našom vnútri.

Prikrášlená teológia prosperity

Rýchlo odmietneme do očí bijúcu herézu učiteľov prosperity. Nasrdíme sa, keď v televízii vysielajú uzdravenia, takzvané padanie pod mocou Ducha, a pre sľuby, že ak budeš dávať, až kým to nebude bolieť, Boh ťa požehná. Záruky zdravia a bohatstva výmenou za dostatočnú vieru nás nútia smiať sa, alebo zúriť. Veríte týmto chlapíkom? Pýtame sa navzájom. Ako ľudia naletia na tento nezmysel?

Ale – ale — nenazdávame sa ja a ty do istej miery, že kvôli tomu, že náš Boh je dobrý a pretože naše správanie je dosť dobré, aj náš život by mal byť dobrý? Nečakáme, že aj my sami budeme mať do istej miery zdravie a bohatstvo? Myslím to tak, že Bohu sme dali svoj život. Zasvätili sme mu svoje deti. Čítame si Jeho Slovo. Svoje rána začíname modlitbou k Nemu. Patríme Mu a On patrí nám. Mal by nás teda žehnať, nemám pravdu?

Pre toľkých z nás žijúcich na Západe — a tu sa so smútkom dívam do zrkadla — je kresťanstvo čerešňou na vrchu už tak sladkého zmrzlinového pohára. V kúte nášho srdca a mysle na nás číha prikrášlená teológia prosperity: Som Božím dieťaťom. Jeho vôľou pre mňa je, aby som žil dobrý život — svoj najlepší život práve tu a práve teraz.

Obetuj svoj život

Ako to podľa Písma vyzerá, keď žijem svoj najlepší život? Musíme na túto otázku hľadať odpoveď v Písme, pretože nás zaplavujú odpovede z iných zdrojov. Sociálne siete, obálky časopisov, filmy a všetky tie nepreberné predstavy pop kultúry nám vravia, že náš najlepší život by sa mal podobať na to dievča, ktoré opísali na ulici v Ríme: „Cestuje. Ona robí len to, čo sa jej zachce, chápeš?“

Ale Kristove slová idú priamo do srdca:

„Kto chce ísť za mnou, nech zaprie seba samého, vezme svoj kríž a nasleduje ma: Lebo kto by si chcel zachrániť život, stratí ho, ale kto by stratil život pre mňa a pre evanjelium, zachráni si ho. Veď čo osoží človeku, ak získa aj celý svet, ale utrpí škodu na svojej duši?“ (Mk 8:34–36)

Podľa Ježiša je ten najlepší život taký, ktorý je v Ňom stratený. V ostrom rozpore s kultúrnym ovzduším, ktoré dýchame, nás Ježiš vyzýva, aby sme sa neusilovali získať celý svet. Namiesto toho nám s láskou nariaďuje, aby sme vzali svoj kríž a nasledovali Jeho, nášho Spasiteľa, ktorý ochotne obetoval svoj život za ten náš.

Ježiš hovorí, že svoj najlepší život nájdeme vtedy, keď ho obetujeme.

Večné pomníky

Mojej rodine neuniklo, že keď sme sa fotili pred rozpadávajúcimi rímskymi pomníkmi, ktoré boli venované ľuďom, stavali sme si svoj vlastný pomník — digitálny záznam nášho výletu, našej rodiny, nášho (najlepšieho?) života. Presne tak, ako sa rozpadá ten obelisk, ktorý dokumentuje víťazstvá bitiek, tak sa rozpadnú aj naše fotky a účty na sociálnych sieťach. Všetky pomníky ľuďom — vápencové, digitálne a iné — musia nakoniec padnúť.

No existuje taký druh pomníka, ktorý pretrvá. Existujú skutky, ktoré sú večné, a uskutočňujú sa v tom „najlepšom živote“, ktorý prikázal Kristus. Taký život, ktorý je v Ňom stratený, je v skutočnosti zachránený. A skutky konané pre Neho trvajú na veky vekov.

Apoštol Pavol povedal, že nakoniec

„každého dielo vyjde najavo; ukáže to totiž (súdny) deň, ktorý to zjaví v ohni… Ak niekomu zostane dielo, čo postavil [na Kristovi], dostane odmenu; ak niekomu dielo zhorí, utrpí škodu; sám sa síce zachráni.“ (1. K 3:13–15)

Dielo nás, kresťanov, bude otestované. Ak sme postavili na Kristovom základe, ak sme stratili svoj život a urobili svoje dielo pre Neho, naše dielo zostane a budeme odmenení. Alebo celý svoj život venujeme skutkom, ktoré zhoria, hoci my budeme zachránení.

Ako žijeme? Rozpadnú sa naše skutky tak, ako údajné Večné mesto Rím, alebo ostanú v skutočnosti stáť po celú večnosť?

Život vyliaty ako obeta

S rodinou som navštívila miesto, kde bol Pavol v Ríme pravdepodobne uväznený. Zo svojho zajatia, kde čakal na súd, Pavol napísal cirkvi vo Filipách list, v ktorom hovorí: „Bratia, chcem, aby ste vedeli, že šíreniu evanjelia len poslúžilo, čo sa deje so mnou“ (F 1:12).

Ďalej napísal: „Ja sa tomu… budem tešiť“ (F 1:18). A ďalej: „Ale aj keby som mal byť vyliaty [ako liata obeta], … radujem sa a radujem sa s vami všetkými. Aj vy sa radujte a radujte sa so mnou!“ (F 2:17–18, ekum. preklad).

V protiklade s naším telom a našou kultúrou nám Pavol ukazuje, ako je najlepší život, ktorý ponúka Ježiš, vyliatím, ktoré vedie k radosti. Tento prístup k životu priamo odporuje zdraviu, bohatstvu a dobrému životu, ktoré my na prosperujúcom Západe očakávame.

Ten najlepší život, aký ponúka svet, je prchavý. Pomníky, ktoré staviame pre seba, sa rozpadnú. Ale život, ktorý pretrváva, a život, ktorý produkuje radosť, je životom strateným pre Ježiša a evanjelium.

Kiež z Božej milosti a s Jeho pomocou ty a ja naozaj žijeme svoj najlepší život.

Jen Oshman © DESIRING GOD. WEBSITE: DESIRINGGOD.ORG
PÔVODNÝ ČLÁNOK NÁJDETE NA: WWW.DESIRINGGOD.ORG

4,8/5 (13 hlasov)

Stránka chcemviac.com je zadarmo. Ak sa Vám náš obsah páči, podporte nás. Pribudne viac dobrého obsahu. Ďakujeme.

Chcem podporiť

Ak máte záujem o pravidelné novinky z nášho webu, dajte nám svoju e-mailovú adresu, a my vám ich s radosťou každý týždeň pošleme.

Kliknutím na tlačidlo „Odoberať novinky“ vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním osobných údajov.