Registrácia

Zadajte prosím do nasledujúceho formulára svoj e-mail. Na Váš e-mail bude zaslaný link na dokončenie registrácie.

Zabudli ste svoje heslo?

Zadajte prosím do nasledujúceho formulára svoj prihlasovací e-mail. Na Váš e-mail bude zaslaný link, na ktorom si budete môcť nastaviť nové heslo.

Homofóbia nemá v cirkvi miesto

Jeff Sheldon, https://stocksnap.io/photo/FEDD5C6039

  • 9. Jún '16
  • 4 minúty
  • 2216
  • 13

„Mladý muž, cením si vaše slová, ale musíte si uvedomiť, že väčšina homosexuálov sú nebezpeční predátori.”

„Mladý muž, cením si vaše slová, ale musíte si uvedomiť, že väčšina homosexuálov sú nebezpeční predátori.”

Práve som dohovoril o skúsenosti s príťažlivosťou k osobám s rovnakým pohlavím v kostole v srdci Wisconsinu, keď po službách prišiel za mnou postarší muž a toto boli jeho prvé slová, ktoré mu vyšli z úst.

Bol som zaskočený a požiadal som ho o objasnenie. Ukázalo sa, že keď bol v armáde, tak mu jeden homosexuál dával návrhy, a to spôsobilo, že teraz sú preňho všetci homosexuáli agresívni a nebezpeční. Jeho celý pohľad na homosexuálov bol vystavaný na jedinej skúsenosti — a strachu.

Aj ja mám strach, ale mám strach z toho, že homofóbia je už príliš rozšírená, a to nielen v spoločnosti, ale aj v cirkvi. Niektorí by mohli poukázať na slovo homofóbia, ktoré som použil. Niekedy môže byť používané ako politicky nabitý termín na umlčanie akéhokoľvek odporu voči homosexualite. Toto však nie je presná definícia tohto slova.

Slova homofóbia znamená strach z homosexuality, lepšie povedané z homosexuálov. A hoci to nie je to isté ako láskavá, biblická opozícia voči určitému správaniu a viere, tento postoj založený na strachu často vedie k neužitočným stereotypom, predsudkom a dokonca ku krutému týraniu.

Takže poďme veci nazývať pravými menami. Homofóbia existuje a v cirkvi nemá miesto.

Preskúmaj svoje srdce

Tí, ktorí sa cítia byť obvinení budú namietať: „Nemyslím si, že všetci homosexuáli sú nebezpeční predátori, takže nie som homofób.“ Avšak homofóbia môže niekedy nadobúdať horšie formy. Homofóbia sa môže napríklad nepozorovane dostať nielen do našej viery, ale taktiež do dôvodov pre našu vieru. Tieto princípy by mohli byť samé o sebe správne a zbožné, ale môžeme im veriť zo zlých dôvodov.

Preskúmaj svoje vlastné srdce na týchto otázkach:

— Je Tvoje presvedčenie, že homosexuálne správanie je hriech, založené na pevnom biblickom výklade? Alebo je založené na fakte, že nerozumieš tomu, ako môže niekoho priťahovať rovnaké pohlavie a toto „neznámo“ sa Ti zdá „strašidelné“?

— Sú Tvoje námietky proti registrovaným partnerstvám založené na biblickej podstate manželstva? Alebo sú viac ovplyvnené strachom, že manželstvo medzi rovnakým pohlavím môže zničiť pohodlie kultúrnych noriem a ohlási koniec kedysi nedotknutej „Židovsko-kresťanskej spoločnosti“? Alebo sa bojíš toho, že takýto pár sa môže nasťahovať vedľa Teba a budeš sa musieť s nimi spriateliť?

— Dokážeš napriek svojmu odmietnutiu homosexuality privítať týchto ľudí v nedeľu v kostole alebo na inej spoločenskej akcii s ostatnými kresťanmi? Alebo chceš, aby ostali ďaleko od Teba, pretože sa cítiš nepohodlne v ich prítomnosti?

— Povzbudzuješ a podporuješ veriacich, v rámci cirkvi, ktorých priťahuje rovnaké pohlavie, ktorí sa usilujú verne zotrvať na biblickom učení vítaním ich pri ich účasti na cirkevnom živote? Alebo je podľa Teba biblický postoj taký, že majú právo prísť do kostola, ale nemôžu sa stať vplyvnými alebo nemôžu slúžiť tým, že budú učiť Božie slovo, a preto by sa mali držať ďalej od mládeže?

Biblický výklad je úžasnou oporou pre vieru a láska je vhodným motívom pre skutky. Strach je strašný dôvod pre obe.

Urobili by sme dobre, ak by sme pokorne preskúmali svoje srdcia, aby sme odhalili naše motívy a strach, ktoré stoja za našimi postojmi voči homosexuálom. Šťastné dodržiavania kresťanskej sexuálnej etiky nie je to isté, ako prechovávanie nepriateľstva voči celej skupine ľudí len preto, lebo ich považuješ za nepríjemných.

Láska, nie strach

Práve kresťania by mali konať z lásky nie zo strachu. Všetci ľudia boli stvorení na Boží obraz (1. M 1:27) a sú teda posvätení a hodní lásky.

Okrem toho, sme povolaní milovať takou láskou, ako miluje náš Otec (Mt 5:48), čo znamená milovať dokonca aj našich nepriateľov (Mt 5:44–48). Taká láska vyháňa strach, pretože sa už nebojí Božieho súdu, a preto je slobodná hojne milovať (1. J 4:18).

Z toho dôvodu naše pohodlie, výhody, bezpečie alebo vnímanie hodnôt našej krajiny, už viac nie sú opodstatnenými dôvodmi pre konanie proti biblickej láske. A my milujeme takto, pretože presne tak aj nás miloval Ježiš ako prvý (1. J 4:19). My sme sa mu nezdali byť nepríjemní, nebál sa vstúpiť do vzťahu s nami hriešnikmi, dokonca s milosťou hovoril pravdivo o našich hriechoch. Namiesto toho nás miloval tak veľmi, že za nás zomrel, aby sme boli pred Otcom očistení (R 5:6–8).

Ak milujeme takýmto spôsobom, tak zisťujeme čo to homofóbia skutočne je — pýcha. Je to postoj, ktorý nás stavia nad ostatných, ktorých hriechy a pokušenie považujeme za „viac skazené“ ako sú tie naše a sme potom ako farizeji, ktorí hovoria: „Bože, ďakujem Ti, že nie som ako ostatní ľudia“ (L 18:11).

Pravdou je, že hriech je hriech. Pokušenie je pokušenie a „muž, ktorý mal sex s mužom“ je uvedené hneď pod chamtivosťou, opilstvom, podvodom a ohováraním ako dôvod na vylúčenie z Božieho kráľovstva (1. K 6:9–10). Všetko to je rovnako zavrhnutiahodné. Kto medzi nami je nevinný?
Preskúmajme svoje srdcia, svoj postoj k strachu a príčiny našej pýchy a opusťme predsudky, ktoré pred nami ukrývajú pravdu. V našej úlohe kresťanskej poctivosti musíme obhajovať pravdu, ale čiňme tak v láske (Ef 4:15).

Biblická láska vyžaduje, aby sme hovorili pravdu. Ak nás ale motivuje strach, nie láska, sme to my, ktorí hrešia.

Nick Roen © Desiring God. Website: desiringGod.org
Pôvodný článok nájdete na: www.desiringgod.org

3,5/5 (4 hlasy)

Stránka chcemviac.com je zadarmo. Ak sa Vám náš obsah páči, podporte nás. Pribudne viac dobrého obsahu. Ďakujeme.

Chcem podporiť

Ak máte záujem o pravidelné novinky z nášho webu, dajte nám svoju e-mailovú adresu, a my vám ich s radosťou každý týždeň pošleme.

Kliknutím na tlačidlo „Odoberať novinky“ vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním osobných údajov.